Förlust trots ett starkt försvarsspel

LIF Lindesberg visade upp ett gigantiskt försvarsspel, när tabellettan Hammarby gästade arenan under fredagskvällen. Trots en fantastisk inledning med en fyramålsledning i första halvlek, visade ”Bajen” en tuff klass som inte gick att stå emot. Förlusten för LIF blev stor, men lagets kämparglöd visades på allvar.

Allsvenskan börjar närma sig sitt slut. Alla poäng är viktiga för att säkra en plats i serien, under kommande säsong. LIF placeras tufft som elva och ligger ännu i farozonen för automatisk nedflyttning. Därför fanns såklart vissa orosmoln, när seriens storslagna tabelletta Hammarby gästade arenan under fredagskvällen.

Bara två lag ha lyckats ta full poäng mot tabellettan, under Stockholmslagets 21 spelade matcher. Seriens mittenlag Rimbo och Torslanda, som båda plockade poäng i respektive hemmaarena. Ett spel på bortaplan kan därmed vara ”Bajens” enda tänkbara akilleshäl. Något som såklart kan gynna LIF Lindesberg, när fredagens match spelades i hemmaborgen, Lindesberg Arena.

Namnet på den aktuella hallen, var däremot inget som påverkade matchens resultat. LIF Lindesberg bjöd på en mycket tuff inledning, där man även höll en fyramålsledning som krympte till en tvåmålsledning i halvtidsvilan.
Trots ett högt försvarsspel i hemmalaget, visade Hammarby en högre klass när matchens sista halva skulle spelas.

Förutom en snabbare halvlek för bortalaget, fick man även med sig fem straffskott, varav fyra spelades in i mål. Hemmalaget visade, trots förlusten, ett mycket positivt spel åt båda hållen. Försvarsspelet med målvakt Simon Ongeri i målet, blev en stor anledning till hemmalagets övertag i halvtid.

– Vi är lite sega inledningsvis men när vi väl kommer igång så är vi jättebra. Vi står jättefint i bakåtspelet, medan Simon är jättebra i mål. Det är klockrent, säjer Axel Magnusson om hemmalagets spel i den första halvleken.

Enligt ordinarie spelschema, skulle fredagens match vara säsongens slutsignal för LIF. På grund av pandemin som ännu råder, har däremot tre matcher flyttats fram. Ett möte mot Torslanda, Tyresö och Skånela finns kvar i matchschemat, där samtliga sex poängen blir otroligt viktiga.

Hammarbys försvar var tufft att ta sig igenom. Foto: Hasse Persson

Axel Magnusson: ”Vi har chansen, men vi tar den inte riktigt”
Det var ovanligt långa anfallsspel som spelades i Lindesberg Arena, under fredagskvällen. Det snabbspelande LIF visade tidigt i matchen att man tar det säkra före det osäkra, mot den svårslagna tabellettan.

Den första halvleken höll sig jämn i både mål och i spel, där båda lagens försvarsspel var på topp, där minuter kunde passera mellan målen. LIF vann mycket på sitt lugna spel och hade med sig en fyramålsledning, med mindre än fem minuter kvar av halvleken.
Något som hann att minskas till en tvåmålsledning i halvtid.

Hammarby stärkte sig inför den andra halvleken. Bara sju minuter in i den andra halvleken hade ”Bajen” gått om hemmalaget, där bortalaget höll sig matchen igenom. Med tunga utvisningar från LIF och fyra straffmål för Hammarby, kunde man sakta utöka till en stor seger.

– Vi får lite av en likadan start som tidigare där vi är sega ut från start. Skillnaden är att det tar lite längre tid för oss att hitta tillbaka, säjer Axel Magnusson.

– Jag tycker ändå att försvarsspelet håller sig bra matchen igenom, samtidigt är vi inte tillräckligt skarpa. Vi får chansen att ta ikapp mot slutet men bränner lite för mycket och kastar bort bollar. Vi har chansen, men vi tar den inte riktigt.

Bortalaget har länge varit förhandsfavoriter inom säsongen, men trots lagets favoritskap så är besvikelsen efter en förlust, den samma.

– Att det är Hammarby spelar ingen roll, speciellt inte med tanke på att vi har chansen att göra så pass bra match. Just nu är det verkligen skit samma vilket lag som man förlorar mot, säjer Axel Magnusson.

– Det är tre matcher kvar nu, vi får helt enkelt ta match för match framöver. Nu får vi en ledig helg vilket är skönt, så kan man släppa handbollen ett tag och tänka på annat. Men vi ska avsluta på ett snyggt sätt och förhoppningsvis, säkra kontraktet redan nästa helg, avslutar LIFs stora straffskytt.

Resultat LIF Lindesberg-Hammarby IF HF
Slutresultat: 20-26 (12-10)
Matchvärd: Hemköp
Publik: 110 personer via Solidsport

Räddningar:
Simon Ongeri: 7 räddningar, 26 skott (26,92%)
Robert Mjörnander: 2 räddningar, 9 skott (22,22%)

Målgörare: Algot Hane (4), Fatlum Ahmeti (3), Max Broman (2), Axel Magnusson (2), Fabian Lindholm (2), Gustaf Ekström (2), Joakim Bååk (2), Asso Eliassi (1), Joel Karlström (1), Karl Zetterlund (1)

Matchens Lirare: Simon Ongeri

Nästa match: Lördagen 13:e mars vs HK Torslanda Elit i Torslanda Sporthall med matchstart kl. 16.00

Publicerad 5 mars 2021 klockan 21:03

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Drabbade hänvisas till kommunens nödvattensläp. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.

7 januari 2026 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att ...
31 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Eva bytte spår av hälsoskäl – är nu prisad designer
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren ...
30 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna förd till sjukhus – man gripen för misshandel

UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.

30 december 2025 klockan 10:28 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dagiskaos när personalen försov sig – föräldrarna möttes av nedsläckt förskola

När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt p...

Utan vision förlorar kommunen både skolor och framtidstro

INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och ...

FotoFredag: Vilken är din favorit från fotoåret 2025

Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning - hoppas att julen har varit bra. I denna veckas...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Skolskjuts ställdes in utan förvarning – barnen fick lösa det själva: ”Skitförbannad”

På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.

23 december 2025 klockan 10:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Personalen nekas julledigt när sophämtningen prioriteras

Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en...

Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026

Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för ...

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen...

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i ...

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Elever på Vedevågs skola tar nu upp kampen för att bevara skolan. Foto: Camilla Lagerman

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.

18 december 2025 klockan 14:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-17

2025-12-17

2025-12-16

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-15

2025-12-13

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2025-12-12

2026-01-07 22:26