Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley men under lördagen kunde Lindelaget spela in en ny setseger när laget gästade Gislaved under lördagen, totalt fyra set spelades där men trots en inledande storförlust kunde bjuda upp till kamp i de uppkommande tre seten.
Ännu utan seger för säsongen så var det nästjumbon Gislaved som stod på tur i Linde Volleys spelschema.
Efter en inledande misslyckad serve från Linde Volley så fick det aktuella hemmalaget Gislaved snabbt kontroll över lördagens spel, motståndarlaget drog genast iväg med poängen och med 12-5 på poängtavlan såg det genast mörkt ut för Lindelaget.
Via lyckade anfall och flertalet serveess från Martina Konecna så var Linde Volley tillbaka i matchen och hade även kvitterat setet till 13-13, därefter kom starka anfall från Lindelaget som även tog sig till ledningen med 16-17 och väl där begärde man en time-out.
Linde Volley kunde utöka sin ledning men med en trepoängsledning kom en missad serve som fick Lindelaget att tappa sitt spel, Gislaved kom med detta tillbaka och kunde säkra setsegern med nio raka poäng vilket skrev siffrorna till 25-19.
Det andra setet fick en bättre inledning för Linde Volley, man tog direkt ledningen och även om Gislaved kunde jämna ut poängställningen så höll de blåvita Lindesbergarna kontroll över det andra setet.
Med hjälp av Zainab Kamara och anfallsmissar kunde Linde Volley dryga ut sin ledning, i ett nytt försök att vinna ett set så begärdes en ny time-out från Linde Volley med den aktuella ställningen 19-21.
Därefter kunde Linde utan problem utöka sin tvåpoängsledning, något som slutade med säsongens andra setseger för laget.
Väl inne i det tredje setet blev det en snabb repris av det första setet där Gislaved direkt tog kontroll över spelet, trots en kvittering under setet med 12-12 från Lindes sida så kunde motståndarlaget utöka sin ledning hela vägen till 25 poäng i setet.
Även i det fjärde setet fick Gislaved en bra start, med sitt inledande 3-0 så bjöd Linde Volley upp till kamp när man spelade in fem raka poäng vilket gav Linde ledningen.
Gislaved kom starkt tillbaka och även om ledningen hoppade mellan lagen så fick motståndarlaget in flertalet svårfångade servar mot setets slut, något som slutade med en ny setseger för Gislaved som även gav dem matchen.
Trots förlusten kommer Linde Volley att fortsätta bocka av matchschemat, efter en flydda match från tidigare under månaden så väntar en match mot RIG Falköping under morgondagen.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-19, 21-25, 25-18, 25-22)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (22), Martina Konecna (16), Tinna Rut (9), Zeinab Kamara (6), Sofia Larsson (5), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley vilket fortsatt lägger dem sist i tabellen utan poäng, med en ny seger bakom sig kliver Gislaved upp till en åttonde plats med 8 poäng.
Hylte Halmstad leder tabellen med 27 poäng vilket är maxpoäng, IKSU däremot är nästjumbo med 6 poäng och är därmed närmsta konkurrent i tabellen för Linde Volley.
Nästa motståndare är RIG Falköping som placeras sexa med 9 poäng.
Nästa match: Söndag 22:a november (imorgon) vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 13.30
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.