Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley men under lördagen kunde Lindelaget spela in en ny setseger när laget gästade Gislaved under lördagen, totalt fyra set spelades där men trots en inledande storförlust kunde bjuda upp till kamp i de uppkommande tre seten.
Ännu utan seger för säsongen så var det nästjumbon Gislaved som stod på tur i Linde Volleys spelschema.
Efter en inledande misslyckad serve från Linde Volley så fick det aktuella hemmalaget Gislaved snabbt kontroll över lördagens spel, motståndarlaget drog genast iväg med poängen och med 12-5 på poängtavlan såg det genast mörkt ut för Lindelaget.
Via lyckade anfall och flertalet serveess från Martina Konecna så var Linde Volley tillbaka i matchen och hade även kvitterat setet till 13-13, därefter kom starka anfall från Lindelaget som även tog sig till ledningen med 16-17 och väl där begärde man en time-out.
Linde Volley kunde utöka sin ledning men med en trepoängsledning kom en missad serve som fick Lindelaget att tappa sitt spel, Gislaved kom med detta tillbaka och kunde säkra setsegern med nio raka poäng vilket skrev siffrorna till 25-19.
Det andra setet fick en bättre inledning för Linde Volley, man tog direkt ledningen och även om Gislaved kunde jämna ut poängställningen så höll de blåvita Lindesbergarna kontroll över det andra setet.
Med hjälp av Zainab Kamara och anfallsmissar kunde Linde Volley dryga ut sin ledning, i ett nytt försök att vinna ett set så begärdes en ny time-out från Linde Volley med den aktuella ställningen 19-21.
Därefter kunde Linde utan problem utöka sin tvåpoängsledning, något som slutade med säsongens andra setseger för laget.
Väl inne i det tredje setet blev det en snabb repris av det första setet där Gislaved direkt tog kontroll över spelet, trots en kvittering under setet med 12-12 från Lindes sida så kunde motståndarlaget utöka sin ledning hela vägen till 25 poäng i setet.
Även i det fjärde setet fick Gislaved en bra start, med sitt inledande 3-0 så bjöd Linde Volley upp till kamp när man spelade in fem raka poäng vilket gav Linde ledningen.
Gislaved kom starkt tillbaka och även om ledningen hoppade mellan lagen så fick motståndarlaget in flertalet svårfångade servar mot setets slut, något som slutade med en ny setseger för Gislaved som även gav dem matchen.
Trots förlusten kommer Linde Volley att fortsätta bocka av matchschemat, efter en flydda match från tidigare under månaden så väntar en match mot RIG Falköping under morgondagen.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-19, 21-25, 25-18, 25-22)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (22), Martina Konecna (16), Tinna Rut (9), Zeinab Kamara (6), Sofia Larsson (5), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley vilket fortsatt lägger dem sist i tabellen utan poäng, med en ny seger bakom sig kliver Gislaved upp till en åttonde plats med 8 poäng.
Hylte Halmstad leder tabellen med 27 poäng vilket är maxpoäng, IKSU däremot är nästjumbo med 6 poäng och är därmed närmsta konkurrent i tabellen för Linde Volley.
Nästa motståndare är RIG Falköping som placeras sexa med 9 poäng.
Nästa match: Söndag 22:a november (imorgon) vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 13.30
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.