Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley men under lördagen kunde Lindelaget spela in en ny setseger när laget gästade Gislaved under lördagen, totalt fyra set spelades där men trots en inledande storförlust kunde bjuda upp till kamp i de uppkommande tre seten.
Ännu utan seger för säsongen så var det nästjumbon Gislaved som stod på tur i Linde Volleys spelschema.
Efter en inledande misslyckad serve från Linde Volley så fick det aktuella hemmalaget Gislaved snabbt kontroll över lördagens spel, motståndarlaget drog genast iväg med poängen och med 12-5 på poängtavlan såg det genast mörkt ut för Lindelaget.
Via lyckade anfall och flertalet serveess från Martina Konecna så var Linde Volley tillbaka i matchen och hade även kvitterat setet till 13-13, därefter kom starka anfall från Lindelaget som även tog sig till ledningen med 16-17 och väl där begärde man en time-out.
Linde Volley kunde utöka sin ledning men med en trepoängsledning kom en missad serve som fick Lindelaget att tappa sitt spel, Gislaved kom med detta tillbaka och kunde säkra setsegern med nio raka poäng vilket skrev siffrorna till 25-19.
Det andra setet fick en bättre inledning för Linde Volley, man tog direkt ledningen och även om Gislaved kunde jämna ut poängställningen så höll de blåvita Lindesbergarna kontroll över det andra setet.
Med hjälp av Zainab Kamara och anfallsmissar kunde Linde Volley dryga ut sin ledning, i ett nytt försök att vinna ett set så begärdes en ny time-out från Linde Volley med den aktuella ställningen 19-21.
Därefter kunde Linde utan problem utöka sin tvåpoängsledning, något som slutade med säsongens andra setseger för laget.
Väl inne i det tredje setet blev det en snabb repris av det första setet där Gislaved direkt tog kontroll över spelet, trots en kvittering under setet med 12-12 från Lindes sida så kunde motståndarlaget utöka sin ledning hela vägen till 25 poäng i setet.
Även i det fjärde setet fick Gislaved en bra start, med sitt inledande 3-0 så bjöd Linde Volley upp till kamp när man spelade in fem raka poäng vilket gav Linde ledningen.
Gislaved kom starkt tillbaka och även om ledningen hoppade mellan lagen så fick motståndarlaget in flertalet svårfångade servar mot setets slut, något som slutade med en ny setseger för Gislaved som även gav dem matchen.
Trots förlusten kommer Linde Volley att fortsätta bocka av matchschemat, efter en flydda match från tidigare under månaden så väntar en match mot RIG Falköping under morgondagen.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-19, 21-25, 25-18, 25-22)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (22), Martina Konecna (16), Tinna Rut (9), Zeinab Kamara (6), Sofia Larsson (5), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley vilket fortsatt lägger dem sist i tabellen utan poäng, med en ny seger bakom sig kliver Gislaved upp till en åttonde plats med 8 poäng.
Hylte Halmstad leder tabellen med 27 poäng vilket är maxpoäng, IKSU däremot är nästjumbo med 6 poäng och är därmed närmsta konkurrent i tabellen för Linde Volley.
Nästa motståndare är RIG Falköping som placeras sexa med 9 poäng.
Nästa match: Söndag 22:a november (imorgon) vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 13.30
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.