Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley men under lördagen kunde Lindelaget spela in en ny setseger när laget gästade Gislaved under lördagen, totalt fyra set spelades där men trots en inledande storförlust kunde bjuda upp till kamp i de uppkommande tre seten.
Ännu utan seger för säsongen så var det nästjumbon Gislaved som stod på tur i Linde Volleys spelschema.
Efter en inledande misslyckad serve från Linde Volley så fick det aktuella hemmalaget Gislaved snabbt kontroll över lördagens spel, motståndarlaget drog genast iväg med poängen och med 12-5 på poängtavlan såg det genast mörkt ut för Lindelaget.
Via lyckade anfall och flertalet serveess från Martina Konecna så var Linde Volley tillbaka i matchen och hade även kvitterat setet till 13-13, därefter kom starka anfall från Lindelaget som även tog sig till ledningen med 16-17 och väl där begärde man en time-out.
Linde Volley kunde utöka sin ledning men med en trepoängsledning kom en missad serve som fick Lindelaget att tappa sitt spel, Gislaved kom med detta tillbaka och kunde säkra setsegern med nio raka poäng vilket skrev siffrorna till 25-19.
Det andra setet fick en bättre inledning för Linde Volley, man tog direkt ledningen och även om Gislaved kunde jämna ut poängställningen så höll de blåvita Lindesbergarna kontroll över det andra setet.
Med hjälp av Zainab Kamara och anfallsmissar kunde Linde Volley dryga ut sin ledning, i ett nytt försök att vinna ett set så begärdes en ny time-out från Linde Volley med den aktuella ställningen 19-21.
Därefter kunde Linde utan problem utöka sin tvåpoängsledning, något som slutade med säsongens andra setseger för laget.
Väl inne i det tredje setet blev det en snabb repris av det första setet där Gislaved direkt tog kontroll över spelet, trots en kvittering under setet med 12-12 från Lindes sida så kunde motståndarlaget utöka sin ledning hela vägen till 25 poäng i setet.
Även i det fjärde setet fick Gislaved en bra start, med sitt inledande 3-0 så bjöd Linde Volley upp till kamp när man spelade in fem raka poäng vilket gav Linde ledningen.
Gislaved kom starkt tillbaka och även om ledningen hoppade mellan lagen så fick motståndarlaget in flertalet svårfångade servar mot setets slut, något som slutade med en ny setseger för Gislaved som även gav dem matchen.
Trots förlusten kommer Linde Volley att fortsätta bocka av matchschemat, efter en flydda match från tidigare under månaden så väntar en match mot RIG Falköping under morgondagen.
Resultat Gislaved-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-19, 21-25, 25-18, 25-22)
Publik: –
Poänggörare: Ida Larsson (22), Martina Konecna (16), Tinna Rut (9), Zeinab Kamara (6), Sofia Larsson (5), Mariana Baddini (1)
Läget i tabellen: Segernollan är ännu inte spräckt för Linde Volley vilket fortsatt lägger dem sist i tabellen utan poäng, med en ny seger bakom sig kliver Gislaved upp till en åttonde plats med 8 poäng.
Hylte Halmstad leder tabellen med 27 poäng vilket är maxpoäng, IKSU däremot är nästjumbo med 6 poäng och är därmed närmsta konkurrent i tabellen för Linde Volley.
Nästa motståndare är RIG Falköping som placeras sexa med 9 poäng.
Nästa match: Söndag 22:a november (imorgon) vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 13.30
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.