Det var familjeaktiviteter och hockey på samma ställe under lördagen. Medan stämningen höll sig god under familjedagen, så blev det tråkigare på isen. Foto: Lindlöven
Förlust under Lindlöven och Libos familjedag
Trots en trevlig stämning i Lindehov, så blev det desto bittrare på isen. Med tre insläppta mål i boxplay följt av tre raka mål i den tredje perioden, så fick Lindlöven svårt att hämta in den sista poängen som behövs för att leda laget till Allettan. Under söndagen blev det dessutom seger för Forshaga, vilket gör att det ännu finns en risk över att Lindlöven får spendera våren i HockeyEttans vårserie.
Med två raka segrar och en sen förlust i straffläggning, så såg det ändå ljust ut för Lindlöven som bara behöver en poäng för att säkra en plats i Allettan. Tabellåttan Mjölby HC gästade Lindehov under söndagen, ett lag som redan är klara för HockeyEttans vårserie.
Samtidigt höll Lindlöven och deras samarbetspartner Libo, en fin familjedag när julmånaden tog sin början. Flera aktiviteter anordnades där en fin stämning uppstod, där Lindehov även fick finbesök i form av Tre Kronors assisterande förbundskapten, Stefan Klockare.
Det var många aktiviteter i Lindehov under lördagen. Utanför hallen fanns det även plats för en skott-tävling. Foto: Lindlöven
Trots en trevlig familjedag så blev nog inte resultatet ute på isen som man hade hoppats på. Matchen börjar bra med en kvitterad ställning inför den andra perioden, där det blir problem för hemmalaget. Även om Lindlöven får med sig ett mål i powerplay, så inleds den andra perioden med dubbla insläppta mål i boxplay.
Lindlöven hinner att rädda upp situationerna och kvitterar även den andra halvleken, där sifforna skrevs 4-4 inför matchens sista ordinarie tjugo minuter.
Fem minuter in i den tredje perioden så gör Lindlöven sitt tredje insläpp i boxplay för matchen. Hemmalaget kvitterar på nytt men får för tuff avslutning, där Mjölby hinner med tre snabba mål på drygt en minut. De tre snabba målen låser matchen för bortalaget som stjäl med sig de tre poängen.
Även söndagen slutade dyster för Lindlöven som jagas av Forshaga i tabellen. Efter en stark andra period på hemmaisen så avgör Forshaga med 4-1 mot nästjumbon Borlänge. Två matcher återstår av HockeyEttan där Lindlöven måste hämta in minst en poäng för att säkra sig från det jagande laget, som med dubbla segrar har möjlighet att gå om Lindlöven i tabellen.
Resultat Lindlöven-Mjölby HC
Slutresultat: 5-8 (1-1, 3-3, 1-4) Skott: 35-28 (11-7, 10-9, 14-12) Publik: 358 personer (under matchen)
Mål: 1-1 Filip Forsmark (Ass: Sebastian Falk, Måns Krämer)
2-3 Lukas Johansson
3-4 Tobias Sjökvist (Ass: Isak Jonsson, Marcus Von Der Geest)
4-4 Emil Norberg (Ass: William Lindgren, Nico Vuorijarvi)
5-5 William Lindgren (Ass: Isac Hammar, Nico Vuorijarvi)
Nästa match: Onsdagen 6:e december vs Falu IF i Lugnets Ishall med nedsläpp kl. 19.00
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...