Fornaboda inledde travveckan

Både antalet hemmahästar och deltagande ekipage var mindre än vanligt, men kvaliteten på måndagens tävlingar höll sig i topp. Nio lopp kördes där den lilla publikskaran bjöds på allt från både överlägsna uppvisningar, till målgångsdramatik.

Det var ett noterbart mindre antal startande än normalt, när Fornaboda inledde veckan med tv-sända lunchtävlingar. Enbart fyra av de nio körda loppen fylldes till maxantalet, detta på en travbana där tränarna vanligtvis står på kö för att få starta sina hästar.

Med sommartravet igång så hittas däremot många flera tävlingstillfällen i Mellansverige, vilket kan ge sin förklaring till de mindre fälten.
Trots att antalet var mindre, kunde man däremot inte klaga på deltagarnas kvalitet.

Redan i dagens första lopp visades en överlägsen vinnare upp sig, i form av sexåriga Le Crack Sox från Eskilstuna. Tränare och körsven Markus B Svedberg körde direkt till ledningen, där man efter en 1.10-avslutning under det sista halvvarvet, gick mot en enkel seger med krafter kvar över mållinjen.

– Vi kom enkelt till ledningen och där fick vi bestämma tempot. Med den resan som han fick, så kändes det i princip pliktskyldigt att han skulle vinna, säger Markus Svedberg efter loppet.

Le Crack Sox höll ledningen runt om. Foto: Timmy Lundegård

– Han har inte haft någon direkt rak karriär, men det har alltid funnits en fin kapacitet i hästen. Nu är han i den åldern att alla årgångslopp är förbi, så det blir att satsa mot vanliga lopp framöver. Nu står han dessutom med två raka segrar, så möjligtvis att man kommer att få ladda mot något V75-lopp inom en snar framtid.

Bara två lopp efter lunchens inledande lopp, kom nästa uppvisning. Efter ett lopp som första häst i andra spår, kunde dalakusken Fredrik Linder utklassa sina konkurrenter bakom egentränade Joy Alissa.
Med halvvarvet till mål så tog duon över ledningen från Jorma Kontio, där man fullkomligt krossade sina konkurrenter.

– Jag vet att hon är bra, men idag var hon bättre än vad jag trodde att hon skulle vara. Jag var lite osäker inför dagen då jag tyckte att hon gjorde ett halvdant lopp senast, så lite osäkra vibbar fanns. Väl i loppet kändes det däremot bra. Jag kände att jag hade spända linor med halvvarvet kvar, så jag började pressa på Jormas häst i ledningen som vek sig direkt. Därifrån släppte jag bara av henne. Det var en skön seger för både mig och skötaren, säger Fredrik Linder som laddar vidare mot större drabbningar.

– Nu bär det iväg mot Halmstad och Stosprintern. Dagens lopp blev redan på förhand lite avgörande om vi skulle anmäla eller inte.

Då segraren även är fyra år så finns ännu chansen att delta i Svenskt Travderby, som körs framåt hösten på skånska Jägersro.
Frågan är om Derbyt finns med i planerna för Joy Alissa?

– Självklart kör vi, ropar en glad skötare som selar av hästen. Tränaren själv väljer däremot att ta ett lopp i taget.

– Det är ett tag till dess. Vi siktar mot Stosprintern nu så får vi hoppas på att det kan bli en satsning mot derbyt.

Fredrik Linder var nöjd med Joy Alissa. Foto: Timmy Lundegård

Målgaloppsdramatik: ”Gjorde en 50/50-chansning på linjen”
Mot slutet av tävlingsdagen bjöds det även på dramatik när kallblodsloppet skulle avgöras.
Norska Tverdals Odin kördes redan från starten till ledningen, där man vid upploppet såg ut att gå mot seger. Med bara 180 meter kvar till mållinjen utmanades man däremot av Försteslåtten, som hade den bästa farten in mot mål.

Precis vid målgång slog Försteslåtten däremot på en galopp. Något som skulle leda till en diskning, om måldomarnas målfoton och filmer skulle visa att galoppen kom innan mål.
Resultatet avvaktades där man efter några minuter av väntan, fick höra att Försteslåtten klarade sig och segrade.

– Galoppen kom för att kusken ville vinna. Hästen kunde lika gärna slagit på galopp om jag hade tagit det lugnt och hållit igen, så jag gjorde en 50/50-chansning på linjen och idag löste det sig tursamt, säger den körande norrmannen Espen A Schie.

Nosen hann precis förbi mållinjen innan galoppen kom. Foto: Timmy Lundegård

– I övrigt var hästen bra. Han har inte startat på länge så jag ville ha ett bra lopp och körde mest för en bra placering. Det gick rätt långsamt där framme inledningsvis, men var ändå inte så orolig. Jag vet att hästen kan avsluta bra, så jag hade ändå en bra känsla.

Förutom starka prestationer, så hittades enbart tre hemmahästar till start under dagen. Jimmi Ehlers körde samtliga där han förutom en duo från sitt eget stall, även körde Alf Erlandssons Nyby Black Money. Främst av hemmatrion blev däremot Mimmi Marje, som efter ett lopp som tredje häst i andra spår, gick starkt på upploppet.

– Jag är jättenöjd med hennes prestation. Hon går egentligen bäst när hon får vara med i spetsstriden, så det var såklart tråkigt redan på förhand med ett bakspår. Hon gjorde det ändå bra och var nästan tvåa i mål. Hon gör alltid bra lopp och hon kommer att vara förbättrad inför nästa start, säger Jimmi Ehlers efter loppet.

Under förmiddagen kom även startlistorna till ponnytravets Elitlopp, där Lindesbergaren Isabella Jansson Wiklund hittas som kusk bakom Angel. Duon fick spår ett bakom startbilen som släpper iväg starten på lördag.

– Formen är bra men mycket ska stämma för att kunna vinna. Jag ville egentligen ha spår sex med henne då hon tar lite tid på sig för att komma igång, men med spår ett så kommer jag ner på innerspår direkt. Får vi rätt resa så har hon form för att kunna vinna, säger Isabella inför lördagens Mini Elitlopp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Le Crack Sox – Markus B Svedberg – 2,54
Lopp 2: Amalencius B.B. – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,82
Lopp 3: Joy Alissa – Fredrik Linder – 6,87
Lopp 4: Gala Journey – Claes Sjöström (Marko Korpi) – 8,27
Lopp 5: Veams Zazzu – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 27,71
Lopp 6: Polar Operation – Mika Forss (Stefan Melander) – 1,75
Lopp 7: Försteslåtten – Espen A Schie (Ole Johan Östre) – 3,12
Lopp 8: You To Special – Markus B Svedberg – 5,20
Lopp 9: Carlos Symphony – Tom Horpestad – 8,95

Nästa tävlingsdag: Midsommartrav lördagen den 26:e juni. Första start kl. 12.20.
Biljetter köpes via Tickster

Publicerad 14 juni 2021 klockan 18:47

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.

29 augusti 2026 klockan 19:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga...

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta ...

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs ...

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
26 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa kö...
25 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fritidsgård på Lindbackaskolan ska snabbutredas – beslut väntas redan i september
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en ...
25 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Axelssons Buss kör skolskjutsarna i Fellingsbro. Foto: Camilla Lagerman

Strulande skolskjutsar får föräldrar i Fellingsbro att se rött: ”Totalt inkompetent”

Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.

19 augusti 2026 klockan 15:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det fångades ...
18 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...
18 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-30 12:10