Fornaboda inledde travveckan

Både antalet hemmahästar och deltagande ekipage var mindre än vanligt, men kvaliteten på måndagens tävlingar höll sig i topp. Nio lopp kördes där den lilla publikskaran bjöds på allt från både överlägsna uppvisningar, till målgångsdramatik.

Det var ett noterbart mindre antal startande än normalt, när Fornaboda inledde veckan med tv-sända lunchtävlingar. Enbart fyra av de nio körda loppen fylldes till maxantalet, detta på en travbana där tränarna vanligtvis står på kö för att få starta sina hästar.

Med sommartravet igång så hittas däremot många flera tävlingstillfällen i Mellansverige, vilket kan ge sin förklaring till de mindre fälten.
Trots att antalet var mindre, kunde man däremot inte klaga på deltagarnas kvalitet.

Redan i dagens första lopp visades en överlägsen vinnare upp sig, i form av sexåriga Le Crack Sox från Eskilstuna. Tränare och körsven Markus B Svedberg körde direkt till ledningen, där man efter en 1.10-avslutning under det sista halvvarvet, gick mot en enkel seger med krafter kvar över mållinjen.

– Vi kom enkelt till ledningen och där fick vi bestämma tempot. Med den resan som han fick, så kändes det i princip pliktskyldigt att han skulle vinna, säger Markus Svedberg efter loppet.

Le Crack Sox höll ledningen runt om. Foto: Timmy Lundegård

– Han har inte haft någon direkt rak karriär, men det har alltid funnits en fin kapacitet i hästen. Nu är han i den åldern att alla årgångslopp är förbi, så det blir att satsa mot vanliga lopp framöver. Nu står han dessutom med två raka segrar, så möjligtvis att man kommer att få ladda mot något V75-lopp inom en snar framtid.

Bara två lopp efter lunchens inledande lopp, kom nästa uppvisning. Efter ett lopp som första häst i andra spår, kunde dalakusken Fredrik Linder utklassa sina konkurrenter bakom egentränade Joy Alissa.
Med halvvarvet till mål så tog duon över ledningen från Jorma Kontio, där man fullkomligt krossade sina konkurrenter.

– Jag vet att hon är bra, men idag var hon bättre än vad jag trodde att hon skulle vara. Jag var lite osäker inför dagen då jag tyckte att hon gjorde ett halvdant lopp senast, så lite osäkra vibbar fanns. Väl i loppet kändes det däremot bra. Jag kände att jag hade spända linor med halvvarvet kvar, så jag började pressa på Jormas häst i ledningen som vek sig direkt. Därifrån släppte jag bara av henne. Det var en skön seger för både mig och skötaren, säger Fredrik Linder som laddar vidare mot större drabbningar.

– Nu bär det iväg mot Halmstad och Stosprintern. Dagens lopp blev redan på förhand lite avgörande om vi skulle anmäla eller inte.

Då segraren även är fyra år så finns ännu chansen att delta i Svenskt Travderby, som körs framåt hösten på skånska Jägersro.
Frågan är om Derbyt finns med i planerna för Joy Alissa?

– Självklart kör vi, ropar en glad skötare som selar av hästen. Tränaren själv väljer däremot att ta ett lopp i taget.

– Det är ett tag till dess. Vi siktar mot Stosprintern nu så får vi hoppas på att det kan bli en satsning mot derbyt.

Fredrik Linder var nöjd med Joy Alissa. Foto: Timmy Lundegård

Målgaloppsdramatik: ”Gjorde en 50/50-chansning på linjen”
Mot slutet av tävlingsdagen bjöds det även på dramatik när kallblodsloppet skulle avgöras.
Norska Tverdals Odin kördes redan från starten till ledningen, där man vid upploppet såg ut att gå mot seger. Med bara 180 meter kvar till mållinjen utmanades man däremot av Försteslåtten, som hade den bästa farten in mot mål.

Precis vid målgång slog Försteslåtten däremot på en galopp. Något som skulle leda till en diskning, om måldomarnas målfoton och filmer skulle visa att galoppen kom innan mål.
Resultatet avvaktades där man efter några minuter av väntan, fick höra att Försteslåtten klarade sig och segrade.

– Galoppen kom för att kusken ville vinna. Hästen kunde lika gärna slagit på galopp om jag hade tagit det lugnt och hållit igen, så jag gjorde en 50/50-chansning på linjen och idag löste det sig tursamt, säger den körande norrmannen Espen A Schie.

Nosen hann precis förbi mållinjen innan galoppen kom. Foto: Timmy Lundegård

– I övrigt var hästen bra. Han har inte startat på länge så jag ville ha ett bra lopp och körde mest för en bra placering. Det gick rätt långsamt där framme inledningsvis, men var ändå inte så orolig. Jag vet att hästen kan avsluta bra, så jag hade ändå en bra känsla.

Förutom starka prestationer, så hittades enbart tre hemmahästar till start under dagen. Jimmi Ehlers körde samtliga där han förutom en duo från sitt eget stall, även körde Alf Erlandssons Nyby Black Money. Främst av hemmatrion blev däremot Mimmi Marje, som efter ett lopp som tredje häst i andra spår, gick starkt på upploppet.

– Jag är jättenöjd med hennes prestation. Hon går egentligen bäst när hon får vara med i spetsstriden, så det var såklart tråkigt redan på förhand med ett bakspår. Hon gjorde det ändå bra och var nästan tvåa i mål. Hon gör alltid bra lopp och hon kommer att vara förbättrad inför nästa start, säger Jimmi Ehlers efter loppet.

Under förmiddagen kom även startlistorna till ponnytravets Elitlopp, där Lindesbergaren Isabella Jansson Wiklund hittas som kusk bakom Angel. Duon fick spår ett bakom startbilen som släpper iväg starten på lördag.

– Formen är bra men mycket ska stämma för att kunna vinna. Jag ville egentligen ha spår sex med henne då hon tar lite tid på sig för att komma igång, men med spår ett så kommer jag ner på innerspår direkt. Får vi rätt resa så har hon form för att kunna vinna, säger Isabella inför lördagens Mini Elitlopp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Le Crack Sox – Markus B Svedberg – 2,54
Lopp 2: Amalencius B.B. – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,82
Lopp 3: Joy Alissa – Fredrik Linder – 6,87
Lopp 4: Gala Journey – Claes Sjöström (Marko Korpi) – 8,27
Lopp 5: Veams Zazzu – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 27,71
Lopp 6: Polar Operation – Mika Forss (Stefan Melander) – 1,75
Lopp 7: Försteslåtten – Espen A Schie (Ole Johan Östre) – 3,12
Lopp 8: You To Special – Markus B Svedberg – 5,20
Lopp 9: Carlos Symphony – Tom Horpestad – 8,95

Nästa tävlingsdag: Midsommartrav lördagen den 26:e juni. Första start kl. 12.20.
Biljetter köpes via Tickster

Publicerad 14 juni 2021 klockan 18:47

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Försämrad a-kassa är ett dråpslag mot Sveriges arbetare

INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.

24 oktober 2025 klockan 17:55 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Fotomontage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Ett magiskt norrsken och den första frosten

Förra helgen, när jag var på väg till jobbet, hade jag förberett mig på att kanske få se norrsken. Jag hade under dagen hållit koll på prognoser och förberett min fotoutrustning på så vis att jag endast behövde stanna bilen och börja fotografera om jag såg norrskenet dyka upp – och det gjorde jag. Ett kraftigt norrsken dessutom.

24 oktober 2025 klockan 17:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Höga smällar orsakade oro i Lindesberg: ”Mycket olämpligt”

Under onsdagen fick polisen ett samtal från allmänheten som hade uppfattat höga smällar i ...

bildspel Gymnasiemässan lockade framtidens elever

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom p...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Sten & Stanley. Foto: Pressbild

Fyra vinnare av biljett till Sten & Stanley är utsedda

Klockan 10.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där biljetter till Sten & Stanleys konsert stod på spel. Deltagandet i tävlingen var skyhögt och nästan alla svarade också rätt på tävlingsfrågan.

23 oktober 2025 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Loggar hoppas kunna ge svar på varför inrymningslarmet utlöstes

En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.

22 oktober 2025 klockan 16:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fullspäckat läslov väntar barn och unga i kommunen
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till ...
22 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt förslag ska främja kommunanställdas hälsa
Minoritetsstyret i Lindesberg lade under tisdagen fram ett förslag till Kommunstyrelsens beredande om att i tre steg höja friskvårdsbidraget för ...
21 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tävling: Vinn biljetter till Sten & Stanley
Som en del av Guldsmedshytte SK:s jubileumsfirande bjuds det på dansanta toner! På scenen i Lindeskolans aula lördagen den 25 oktober står det ...
21 oktober 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

2G och 3G försvinner – så påverkas du

Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan påverka allt från trygghetslarm och kortterminaler till företagslösningar. Bland annat planerar Telenor och Tele2 att stänga sina 2G-nät den 1 december 2025. Därför uppmanas både privatpersoner och företag att agera i tid.

20 oktober 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Tillfälligt stopp för genomfartstrafik

En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.

20 oktober 2025 klockan 11:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nya effektavgifter på väg – så påverkas villaägarna i Lindesberg

Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut frå...

FotoFredag: Mitt möte med världens största uggla

I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Hotfullt budskap tros vara trend på sociala medier

Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.

17 oktober 2025 klockan 10:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på ...

Larmet utlöstes av misstag: ”Mänskliga faktorn eller tekniken”

Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något...

Så påverkas öppettiderna när anläggningen renoveras

Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar...

bildspel Insatsen vid Brotorpsskolan avslutad – detta har hänt

Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade ...

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut

Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man vä...

Foto: Camilla Lagerman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Läge grönt”

Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

15 oktober 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Trafikolycka i Storå: ”Klagar på smärtor i nacken”
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkö...
15 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Rektorn dementerar uppgifter om utrymning
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar...
14 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisen om ”hotet” på skolan: ”Saknar bäring”
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog. - Det bedöms ...
14 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-14

2025-10-14

2025-10-13

2025-10-13

2025-10-12

2025-10-12

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-11

2025-10-10

2025-10-10

2025-10-10

2025-10-09

2025-10-09

2025-10-25 01:07