Fornaboda inledde travveckan

Både antalet hemmahästar och deltagande ekipage var mindre än vanligt, men kvaliteten på måndagens tävlingar höll sig i topp. Nio lopp kördes där den lilla publikskaran bjöds på allt från både överlägsna uppvisningar, till målgångsdramatik.

Det var ett noterbart mindre antal startande än normalt, när Fornaboda inledde veckan med tv-sända lunchtävlingar. Enbart fyra av de nio körda loppen fylldes till maxantalet, detta på en travbana där tränarna vanligtvis står på kö för att få starta sina hästar.

Med sommartravet igång så hittas däremot många flera tävlingstillfällen i Mellansverige, vilket kan ge sin förklaring till de mindre fälten.
Trots att antalet var mindre, kunde man däremot inte klaga på deltagarnas kvalitet.

Redan i dagens första lopp visades en överlägsen vinnare upp sig, i form av sexåriga Le Crack Sox från Eskilstuna. Tränare och körsven Markus B Svedberg körde direkt till ledningen, där man efter en 1.10-avslutning under det sista halvvarvet, gick mot en enkel seger med krafter kvar över mållinjen.

– Vi kom enkelt till ledningen och där fick vi bestämma tempot. Med den resan som han fick, så kändes det i princip pliktskyldigt att han skulle vinna, säger Markus Svedberg efter loppet.

Le Crack Sox höll ledningen runt om. Foto: Timmy Lundegård

– Han har inte haft någon direkt rak karriär, men det har alltid funnits en fin kapacitet i hästen. Nu är han i den åldern att alla årgångslopp är förbi, så det blir att satsa mot vanliga lopp framöver. Nu står han dessutom med två raka segrar, så möjligtvis att man kommer att få ladda mot något V75-lopp inom en snar framtid.

Bara två lopp efter lunchens inledande lopp, kom nästa uppvisning. Efter ett lopp som första häst i andra spår, kunde dalakusken Fredrik Linder utklassa sina konkurrenter bakom egentränade Joy Alissa.
Med halvvarvet till mål så tog duon över ledningen från Jorma Kontio, där man fullkomligt krossade sina konkurrenter.

– Jag vet att hon är bra, men idag var hon bättre än vad jag trodde att hon skulle vara. Jag var lite osäker inför dagen då jag tyckte att hon gjorde ett halvdant lopp senast, så lite osäkra vibbar fanns. Väl i loppet kändes det däremot bra. Jag kände att jag hade spända linor med halvvarvet kvar, så jag började pressa på Jormas häst i ledningen som vek sig direkt. Därifrån släppte jag bara av henne. Det var en skön seger för både mig och skötaren, säger Fredrik Linder som laddar vidare mot större drabbningar.

– Nu bär det iväg mot Halmstad och Stosprintern. Dagens lopp blev redan på förhand lite avgörande om vi skulle anmäla eller inte.

Då segraren även är fyra år så finns ännu chansen att delta i Svenskt Travderby, som körs framåt hösten på skånska Jägersro.
Frågan är om Derbyt finns med i planerna för Joy Alissa?

– Självklart kör vi, ropar en glad skötare som selar av hästen. Tränaren själv väljer däremot att ta ett lopp i taget.

– Det är ett tag till dess. Vi siktar mot Stosprintern nu så får vi hoppas på att det kan bli en satsning mot derbyt.

Fredrik Linder var nöjd med Joy Alissa. Foto: Timmy Lundegård

Målgaloppsdramatik: ”Gjorde en 50/50-chansning på linjen”
Mot slutet av tävlingsdagen bjöds det även på dramatik när kallblodsloppet skulle avgöras.
Norska Tverdals Odin kördes redan från starten till ledningen, där man vid upploppet såg ut att gå mot seger. Med bara 180 meter kvar till mållinjen utmanades man däremot av Försteslåtten, som hade den bästa farten in mot mål.

Precis vid målgång slog Försteslåtten däremot på en galopp. Något som skulle leda till en diskning, om måldomarnas målfoton och filmer skulle visa att galoppen kom innan mål.
Resultatet avvaktades där man efter några minuter av väntan, fick höra att Försteslåtten klarade sig och segrade.

– Galoppen kom för att kusken ville vinna. Hästen kunde lika gärna slagit på galopp om jag hade tagit det lugnt och hållit igen, så jag gjorde en 50/50-chansning på linjen och idag löste det sig tursamt, säger den körande norrmannen Espen A Schie.

Nosen hann precis förbi mållinjen innan galoppen kom. Foto: Timmy Lundegård

– I övrigt var hästen bra. Han har inte startat på länge så jag ville ha ett bra lopp och körde mest för en bra placering. Det gick rätt långsamt där framme inledningsvis, men var ändå inte så orolig. Jag vet att hästen kan avsluta bra, så jag hade ändå en bra känsla.

Förutom starka prestationer, så hittades enbart tre hemmahästar till start under dagen. Jimmi Ehlers körde samtliga där han förutom en duo från sitt eget stall, även körde Alf Erlandssons Nyby Black Money. Främst av hemmatrion blev däremot Mimmi Marje, som efter ett lopp som tredje häst i andra spår, gick starkt på upploppet.

– Jag är jättenöjd med hennes prestation. Hon går egentligen bäst när hon får vara med i spetsstriden, så det var såklart tråkigt redan på förhand med ett bakspår. Hon gjorde det ändå bra och var nästan tvåa i mål. Hon gör alltid bra lopp och hon kommer att vara förbättrad inför nästa start, säger Jimmi Ehlers efter loppet.

Under förmiddagen kom även startlistorna till ponnytravets Elitlopp, där Lindesbergaren Isabella Jansson Wiklund hittas som kusk bakom Angel. Duon fick spår ett bakom startbilen som släpper iväg starten på lördag.

– Formen är bra men mycket ska stämma för att kunna vinna. Jag ville egentligen ha spår sex med henne då hon tar lite tid på sig för att komma igång, men med spår ett så kommer jag ner på innerspår direkt. Får vi rätt resa så har hon form för att kunna vinna, säger Isabella inför lördagens Mini Elitlopp.

Lunchens vinnare:
Lopp 1: Le Crack Sox – Markus B Svedberg – 2,54
Lopp 2: Amalencius B.B. – Claes Sjöström (Timo Nurmos) – 3,82
Lopp 3: Joy Alissa – Fredrik Linder – 6,87
Lopp 4: Gala Journey – Claes Sjöström (Marko Korpi) – 8,27
Lopp 5: Veams Zazzu – Micael Lindblom (Torbjörn Maltesson) – 27,71
Lopp 6: Polar Operation – Mika Forss (Stefan Melander) – 1,75
Lopp 7: Försteslåtten – Espen A Schie (Ole Johan Östre) – 3,12
Lopp 8: You To Special – Markus B Svedberg – 5,20
Lopp 9: Carlos Symphony – Tom Horpestad – 8,95

Nästa tävlingsdag: Midsommartrav lördagen den 26:e juni. Första start kl. 12.20.
Biljetter köpes via Tickster

Publicerad 14 juni 2021 klockan 18:47

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.

15 juni 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
15 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
12 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

12 juni 2026 klockan 09:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.

12 juni 2026 klockan 19:33 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besö...

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket "Imaginary ...
4 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...
2 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-05-29

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-06-18 15:48