Vid Lidls parkering finns STL Sommars influensers Alice och Simon på plats. Imorgon kommer de att finnas på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård
Fornaboda och STL Sommartrav är i stan
Med en dag kvar till Fornabodas stora tävlingsdag så tog sig travet in till Lindesberg. Under eftermiddagen hade Fornaboda och STL Sommartrav landat på Lidlparkeringen där det både bjöds på giveaways och ponnyridning för de yngre. Även Sommartravets influenser Alice Engström och Simon Wall fanns på plats för att ladda upp inför onsdagens stora travdag.
Under tisdagseftermiddagen hade Fornaboda tagit sig ner till Lidlparkeringen. På plats fanns ett uppslaget eventtält och flertalet solstolar med mindre aktiviteter för att göra en påminnelse om den stora travdagen på Fornaboda Travbana under morgondagen.
Bland aktiviteterna fanns ett quiz och giveaways av morgondagens program samt kepsar och sommarhattar. Det gavs även chansen att träffa två att travskolans ponnys där de yngsta även fick möjligheten att göra en ridtur.
De yngre fick chansen att både klappa och rida på travskolans ponnier som var på plats. Foto: Timmy Lundegård
Förutom att Linde Travklubbs ordförande Roland Berg var på plats så hade även STL Sommartravs influensers Simon Wall och Alice Engström tagit sig till Lindesberg. Besöket är det första till Lindesberg och Fornaboda sedan fjolårets stora dag i slutet av maj, vilket gör att båda är laddade för att komma tillbaka.
– Jag tycker att det blev en jättebra start under fjolåret men som sagt så ville man gärna ha tävlingsdagen lite senare, det funkar också jättebra. Det är jättekul att vara tillbaka i Lindesberg, säger Alice.
STL Sommartrav var i stan. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att Fornaboda är en sommarpärla just med att folk sitter i gräset och har picknicken med sig. Sedan gillar jag också att kommunen är med på tåget och verkligen kämpar för att travet ska ha sin publik, fler kommuner borde kämpa och samarbeta med sina travbanor, säger Simon.
Som STL Sommartravets influenser så kommer Alice och Simon att vara på plats till nära samtliga 26 destinationer runt om i landet.
– Att åka runt till alla STL Sommarbanor är våran dröm. Vi älskar att åka på trav och träffa folk, nu känner man mycket folk men det blir lite som en ”get together” varje gång som man är ute. För oss är det mer nöje än ett jobb, säger Alice och fortsätter:
– Nu när man åker till Lindesberg så kommer man till en riktig sommarbana som samtidigt Francesco Zet hit. Det är det som jag tycker är själva sommartravet, att det är de små banorna men de stora hästarna och de stora tävlingarna är här ändå. Det spelar ingen roll vad det är för bana, det är samma nivå på alla banor ändå.
Shettisen Jivlo gillar morötter och att bli klappad, berättar travskolan. Foto: Timmy Lundegård
Kort info inför morgondagen: Under onsdagen körs Fornabodas största tävlingsdag med lopp som Bergslagsloppet som den stora höjdpunkten. Första start är klockan 18.30, där det är fri entré mot uppvisande av en fribiljett som kan laddas ner via Tickster (följ länk).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.