Vid Lidls parkering finns STL Sommars influensers Alice och Simon på plats. Imorgon kommer de att finnas på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård
Fornaboda och STL Sommartrav är i stan
Med en dag kvar till Fornabodas stora tävlingsdag så tog sig travet in till Lindesberg. Under eftermiddagen hade Fornaboda och STL Sommartrav landat på Lidlparkeringen där det både bjöds på giveaways och ponnyridning för de yngre. Även Sommartravets influenser Alice Engström och Simon Wall fanns på plats för att ladda upp inför onsdagens stora travdag.
Under tisdagseftermiddagen hade Fornaboda tagit sig ner till Lidlparkeringen. På plats fanns ett uppslaget eventtält och flertalet solstolar med mindre aktiviteter för att göra en påminnelse om den stora travdagen på Fornaboda Travbana under morgondagen.
Bland aktiviteterna fanns ett quiz och giveaways av morgondagens program samt kepsar och sommarhattar. Det gavs även chansen att träffa två att travskolans ponnys där de yngsta även fick möjligheten att göra en ridtur.
De yngre fick chansen att både klappa och rida på travskolans ponnier som var på plats. Foto: Timmy Lundegård
Förutom att Linde Travklubbs ordförande Roland Berg var på plats så hade även STL Sommartravs influensers Simon Wall och Alice Engström tagit sig till Lindesberg. Besöket är det första till Lindesberg och Fornaboda sedan fjolårets stora dag i slutet av maj, vilket gör att båda är laddade för att komma tillbaka.
– Jag tycker att det blev en jättebra start under fjolåret men som sagt så ville man gärna ha tävlingsdagen lite senare, det funkar också jättebra. Det är jättekul att vara tillbaka i Lindesberg, säger Alice.
STL Sommartrav var i stan. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att Fornaboda är en sommarpärla just med att folk sitter i gräset och har picknicken med sig. Sedan gillar jag också att kommunen är med på tåget och verkligen kämpar för att travet ska ha sin publik, fler kommuner borde kämpa och samarbeta med sina travbanor, säger Simon.
Som STL Sommartravets influenser så kommer Alice och Simon att vara på plats till nära samtliga 26 destinationer runt om i landet.
– Att åka runt till alla STL Sommarbanor är våran dröm. Vi älskar att åka på trav och träffa folk, nu känner man mycket folk men det blir lite som en ”get together” varje gång som man är ute. För oss är det mer nöje än ett jobb, säger Alice och fortsätter:
– Nu när man åker till Lindesberg så kommer man till en riktig sommarbana som samtidigt Francesco Zet hit. Det är det som jag tycker är själva sommartravet, att det är de små banorna men de stora hästarna och de stora tävlingarna är här ändå. Det spelar ingen roll vad det är för bana, det är samma nivå på alla banor ändå.
Shettisen Jivlo gillar morötter och att bli klappad, berättar travskolan. Foto: Timmy Lundegård
Kort info inför morgondagen: Under onsdagen körs Fornabodas största tävlingsdag med lopp som Bergslagsloppet som den stora höjdpunkten. Första start är klockan 18.30, där det är fri entré mot uppvisande av en fribiljett som kan laddas ner via Tickster (följ länk).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.