Vid Lidls parkering finns STL Sommars influensers Alice och Simon på plats. Imorgon kommer de att finnas på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård
Fornaboda och STL Sommartrav är i stan
Med en dag kvar till Fornabodas stora tävlingsdag så tog sig travet in till Lindesberg. Under eftermiddagen hade Fornaboda och STL Sommartrav landat på Lidlparkeringen där det både bjöds på giveaways och ponnyridning för de yngre. Även Sommartravets influenser Alice Engström och Simon Wall fanns på plats för att ladda upp inför onsdagens stora travdag.
Under tisdagseftermiddagen hade Fornaboda tagit sig ner till Lidlparkeringen. På plats fanns ett uppslaget eventtält och flertalet solstolar med mindre aktiviteter för att göra en påminnelse om den stora travdagen på Fornaboda Travbana under morgondagen.
Bland aktiviteterna fanns ett quiz och giveaways av morgondagens program samt kepsar och sommarhattar. Det gavs även chansen att träffa två att travskolans ponnys där de yngsta även fick möjligheten att göra en ridtur.
De yngre fick chansen att både klappa och rida på travskolans ponnier som var på plats. Foto: Timmy Lundegård
Förutom att Linde Travklubbs ordförande Roland Berg var på plats så hade även STL Sommartravs influensers Simon Wall och Alice Engström tagit sig till Lindesberg. Besöket är det första till Lindesberg och Fornaboda sedan fjolårets stora dag i slutet av maj, vilket gör att båda är laddade för att komma tillbaka.
– Jag tycker att det blev en jättebra start under fjolåret men som sagt så ville man gärna ha tävlingsdagen lite senare, det funkar också jättebra. Det är jättekul att vara tillbaka i Lindesberg, säger Alice.
STL Sommartrav var i stan. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att Fornaboda är en sommarpärla just med att folk sitter i gräset och har picknicken med sig. Sedan gillar jag också att kommunen är med på tåget och verkligen kämpar för att travet ska ha sin publik, fler kommuner borde kämpa och samarbeta med sina travbanor, säger Simon.
Som STL Sommartravets influenser så kommer Alice och Simon att vara på plats till nära samtliga 26 destinationer runt om i landet.
– Att åka runt till alla STL Sommarbanor är våran dröm. Vi älskar att åka på trav och träffa folk, nu känner man mycket folk men det blir lite som en ”get together” varje gång som man är ute. För oss är det mer nöje än ett jobb, säger Alice och fortsätter:
– Nu när man åker till Lindesberg så kommer man till en riktig sommarbana som samtidigt Francesco Zet hit. Det är det som jag tycker är själva sommartravet, att det är de små banorna men de stora hästarna och de stora tävlingarna är här ändå. Det spelar ingen roll vad det är för bana, det är samma nivå på alla banor ändå.
Shettisen Jivlo gillar morötter och att bli klappad, berättar travskolan. Foto: Timmy Lundegård
Kort info inför morgondagen: Under onsdagen körs Fornabodas största tävlingsdag med lopp som Bergslagsloppet som den stora höjdpunkten. Första start är klockan 18.30, där det är fri entré mot uppvisande av en fribiljett som kan laddas ner via Tickster (följ länk).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga...
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Så gick kräftfisket
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
- Det fångades ...
Rör inte Fritidsbyn, moderater!
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta ...