Vid Lidls parkering finns STL Sommars influensers Alice och Simon på plats. Imorgon kommer de att finnas på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård
Fornaboda och STL Sommartrav är i stan
Med en dag kvar till Fornabodas stora tävlingsdag så tog sig travet in till Lindesberg. Under eftermiddagen hade Fornaboda och STL Sommartrav landat på Lidlparkeringen där det både bjöds på giveaways och ponnyridning för de yngre. Även Sommartravets influenser Alice Engström och Simon Wall fanns på plats för att ladda upp inför onsdagens stora travdag.
Under tisdagseftermiddagen hade Fornaboda tagit sig ner till Lidlparkeringen. På plats fanns ett uppslaget eventtält och flertalet solstolar med mindre aktiviteter för att göra en påminnelse om den stora travdagen på Fornaboda Travbana under morgondagen.
Bland aktiviteterna fanns ett quiz och giveaways av morgondagens program samt kepsar och sommarhattar. Det gavs även chansen att träffa två att travskolans ponnys där de yngsta även fick möjligheten att göra en ridtur.
De yngre fick chansen att både klappa och rida på travskolans ponnier som var på plats. Foto: Timmy Lundegård
Förutom att Linde Travklubbs ordförande Roland Berg var på plats så hade även STL Sommartravs influensers Simon Wall och Alice Engström tagit sig till Lindesberg. Besöket är det första till Lindesberg och Fornaboda sedan fjolårets stora dag i slutet av maj, vilket gör att båda är laddade för att komma tillbaka.
– Jag tycker att det blev en jättebra start under fjolåret men som sagt så ville man gärna ha tävlingsdagen lite senare, det funkar också jättebra. Det är jättekul att vara tillbaka i Lindesberg, säger Alice.
STL Sommartrav var i stan. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att Fornaboda är en sommarpärla just med att folk sitter i gräset och har picknicken med sig. Sedan gillar jag också att kommunen är med på tåget och verkligen kämpar för att travet ska ha sin publik, fler kommuner borde kämpa och samarbeta med sina travbanor, säger Simon.
Som STL Sommartravets influenser så kommer Alice och Simon att vara på plats till nära samtliga 26 destinationer runt om i landet.
– Att åka runt till alla STL Sommarbanor är våran dröm. Vi älskar att åka på trav och träffa folk, nu känner man mycket folk men det blir lite som en ”get together” varje gång som man är ute. För oss är det mer nöje än ett jobb, säger Alice och fortsätter:
– Nu när man åker till Lindesberg så kommer man till en riktig sommarbana som samtidigt Francesco Zet hit. Det är det som jag tycker är själva sommartravet, att det är de små banorna men de stora hästarna och de stora tävlingarna är här ändå. Det spelar ingen roll vad det är för bana, det är samma nivå på alla banor ändå.
Shettisen Jivlo gillar morötter och att bli klappad, berättar travskolan. Foto: Timmy Lundegård
Kort info inför morgondagen: Under onsdagen körs Fornabodas största tävlingsdag med lopp som Bergslagsloppet som den stora höjdpunkten. Första start är klockan 18.30, där det är fri entré mot uppvisande av en fribiljett som kan laddas ner via Tickster (följ länk).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina fö...
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Matilda Persson från Nya Snickerifabriken och Elin Olofsson från Gåvoboden är redo att samla in julklappar till utsatta barnfamiljer. Foto: Gåvoboden
Lördag 15 november drar Gåvobodens årliga julklappsinsamling igång – en tradition som varje år sprider julglädje hos utsatta barnfamiljer i Lindesbergs kommun. På Nya Snickerifabriken står nu den stora julklappssäcken redo att ta emot gåvor från allmänheten. Initiativtagaren Elin Olofsson hoppas åter på ett varmt gensvar från alla som vill bidra till att göra julen lite ljusare för de barn som behöver det mest.
– Jag hoppas att vi ska kunna hjälpa till att minska den stress som många känner inför julen. Det är en sådan hets kring att ha det nyaste och senaste, och många har kanske inte den möjligheten, säger Elin Olofsson från Gåvoboden.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.