Vid Lidls parkering finns STL Sommars influensers Alice och Simon på plats. Imorgon kommer de att finnas på Fornaboda. Foto: Timmy Lundegård
Fornaboda och STL Sommartrav är i stan
Med en dag kvar till Fornabodas stora tävlingsdag så tog sig travet in till Lindesberg. Under eftermiddagen hade Fornaboda och STL Sommartrav landat på Lidlparkeringen där det både bjöds på giveaways och ponnyridning för de yngre. Även Sommartravets influenser Alice Engström och Simon Wall fanns på plats för att ladda upp inför onsdagens stora travdag.
Under tisdagseftermiddagen hade Fornaboda tagit sig ner till Lidlparkeringen. På plats fanns ett uppslaget eventtält och flertalet solstolar med mindre aktiviteter för att göra en påminnelse om den stora travdagen på Fornaboda Travbana under morgondagen.
Bland aktiviteterna fanns ett quiz och giveaways av morgondagens program samt kepsar och sommarhattar. Det gavs även chansen att träffa två att travskolans ponnys där de yngsta även fick möjligheten att göra en ridtur.
De yngre fick chansen att både klappa och rida på travskolans ponnier som var på plats. Foto: Timmy Lundegård
Förutom att Linde Travklubbs ordförande Roland Berg var på plats så hade även STL Sommartravs influensers Simon Wall och Alice Engström tagit sig till Lindesberg. Besöket är det första till Lindesberg och Fornaboda sedan fjolårets stora dag i slutet av maj, vilket gör att båda är laddade för att komma tillbaka.
– Jag tycker att det blev en jättebra start under fjolåret men som sagt så ville man gärna ha tävlingsdagen lite senare, det funkar också jättebra. Det är jättekul att vara tillbaka i Lindesberg, säger Alice.
STL Sommartrav var i stan. Foto: Timmy Lundegård
– Jag tycker att Fornaboda är en sommarpärla just med att folk sitter i gräset och har picknicken med sig. Sedan gillar jag också att kommunen är med på tåget och verkligen kämpar för att travet ska ha sin publik, fler kommuner borde kämpa och samarbeta med sina travbanor, säger Simon.
Som STL Sommartravets influenser så kommer Alice och Simon att vara på plats till nära samtliga 26 destinationer runt om i landet.
– Att åka runt till alla STL Sommarbanor är våran dröm. Vi älskar att åka på trav och träffa folk, nu känner man mycket folk men det blir lite som en ”get together” varje gång som man är ute. För oss är det mer nöje än ett jobb, säger Alice och fortsätter:
– Nu när man åker till Lindesberg så kommer man till en riktig sommarbana som samtidigt Francesco Zet hit. Det är det som jag tycker är själva sommartravet, att det är de små banorna men de stora hästarna och de stora tävlingarna är här ändå. Det spelar ingen roll vad det är för bana, det är samma nivå på alla banor ändå.
Shettisen Jivlo gillar morötter och att bli klappad, berättar travskolan. Foto: Timmy Lundegård
Kort info inför morgondagen: Under onsdagen körs Fornabodas största tävlingsdag med lopp som Bergslagsloppet som den stora höjdpunkten. Första start är klockan 18.30, där det är fri entré mot uppvisande av en fribiljett som kan laddas ner via Tickster (följ länk).
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Man gripen misstänkt för grov misshandel
En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln ...
Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta ...
FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…
FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken - även långt ner i södra Sverige. Men... ...
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.