I början på denna vecka presenterades den förre Lindlöventränaren Jussi Salo som ny huvudtränare för allsvenska AIK. Jussi var huvudcoach i Lindlöven mellan 2015-2018. Han har under den senaste säsongen tränat AIK:s J20-lag men tar nu steget upp som huvudcoach i herrlaget.
Det var efter säsongen 2017-2018 som AIK kontaktade Jussi angående att ta över deras J20-elitlag. Efter många långa konversationer blev det klart och Jussi skrev på för AIK. Första säsongen slutade med en topp 10 placering för J20-elitlaget i grundserien och sedan tog man sig hela vägen till kvartsfinal där man tyvärr åkte mot Linköping. Så här säger Jussi om första året i AIK:s organisation.
– AIK är en stor organisation och ett stort varumärke. Vi har helt andra resurser här, det är många som jobbar heltid i föreningen. Det är väl den största skillnaden, hockey är hockey så det visste jag att jag skulle klara av säger Jussi om förändringen från Lindlöven.
När det stod klart att den förre AIK tränaren Tomas Mitell var klar för Örebro inleddes jakten på ny huvudtränare i AIK. Frågan gick till Jussi.
– Det är stort för mig personligen att ha fått den frågan. Det gick fort från att ledningen tog kontakt och det började bli konkret att det skulle bli jag som fick jobbet. Det tog kanske en vecka sen var det klart säger Jussi.
AIK som i år föll i SHL-kvalet mot Oskarshamn har redan börjat bygga inför nästa säsong. På frågan om målsättning inför nästa säsong säger Jussi så här.
– AIK som klubb har alltid som målsättning att spela i den högsta ligan. Sen inom vilken tidsperiod det är svårt att säga i nuläget. Just nu har vi bara fem spelare kvar från årets trupp så det kommer bli en hel del nyförvärv för att bygga upp laget igen säger Jussi.
Stort lycka till Jussi som ny tränare för en gigant inom svensk idrott som AIK!
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?