I början på denna vecka presenterades den förre Lindlöventränaren Jussi Salo som ny huvudtränare för allsvenska AIK. Jussi var huvudcoach i Lindlöven mellan 2015-2018. Han har under den senaste säsongen tränat AIK:s J20-lag men tar nu steget upp som huvudcoach i herrlaget.
Det var efter säsongen 2017-2018 som AIK kontaktade Jussi angående att ta över deras J20-elitlag. Efter många långa konversationer blev det klart och Jussi skrev på för AIK. Första säsongen slutade med en topp 10 placering för J20-elitlaget i grundserien och sedan tog man sig hela vägen till kvartsfinal där man tyvärr åkte mot Linköping. Så här säger Jussi om första året i AIK:s organisation.
– AIK är en stor organisation och ett stort varumärke. Vi har helt andra resurser här, det är många som jobbar heltid i föreningen. Det är väl den största skillnaden, hockey är hockey så det visste jag att jag skulle klara av säger Jussi om förändringen från Lindlöven.
När det stod klart att den förre AIK tränaren Tomas Mitell var klar för Örebro inleddes jakten på ny huvudtränare i AIK. Frågan gick till Jussi.
– Det är stort för mig personligen att ha fått den frågan. Det gick fort från att ledningen tog kontakt och det började bli konkret att det skulle bli jag som fick jobbet. Det tog kanske en vecka sen var det klart säger Jussi.
AIK som i år föll i SHL-kvalet mot Oskarshamn har redan börjat bygga inför nästa säsong. På frågan om målsättning inför nästa säsong säger Jussi så här.
– AIK som klubb har alltid som målsättning att spela i den högsta ligan. Sen inom vilken tidsperiod det är svårt att säga i nuläget. Just nu har vi bara fem spelare kvar från årets trupp så det kommer bli en hel del nyförvärv för att bygga upp laget igen säger Jussi.
Stort lycka till Jussi som ny tränare för en gigant inom svensk idrott som AIK!
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Två personer skall ha andats in stora mängder rök och avfördes till sjukhus med ambulans för kontroll.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, har nu dömts vid Örebro tingsrätt. Rätten dömde mannen till villkorlig dom samt 100 timmars samhällstjänst.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.