I början på denna vecka presenterades den förre Lindlöventränaren Jussi Salo som ny huvudtränare för allsvenska AIK. Jussi var huvudcoach i Lindlöven mellan 2015-2018. Han har under den senaste säsongen tränat AIK:s J20-lag men tar nu steget upp som huvudcoach i herrlaget.
Det var efter säsongen 2017-2018 som AIK kontaktade Jussi angående att ta över deras J20-elitlag. Efter många långa konversationer blev det klart och Jussi skrev på för AIK. Första säsongen slutade med en topp 10 placering för J20-elitlaget i grundserien och sedan tog man sig hela vägen till kvartsfinal där man tyvärr åkte mot Linköping. Så här säger Jussi om första året i AIK:s organisation.
– AIK är en stor organisation och ett stort varumärke. Vi har helt andra resurser här, det är många som jobbar heltid i föreningen. Det är väl den största skillnaden, hockey är hockey så det visste jag att jag skulle klara av säger Jussi om förändringen från Lindlöven.
När det stod klart att den förre AIK tränaren Tomas Mitell var klar för Örebro inleddes jakten på ny huvudtränare i AIK. Frågan gick till Jussi.
– Det är stort för mig personligen att ha fått den frågan. Det gick fort från att ledningen tog kontakt och det började bli konkret att det skulle bli jag som fick jobbet. Det tog kanske en vecka sen var det klart säger Jussi.
AIK som i år föll i SHL-kvalet mot Oskarshamn har redan börjat bygga inför nästa säsong. På frågan om målsättning inför nästa säsong säger Jussi så här.
– AIK som klubb har alltid som målsättning att spela i den högsta ligan. Sen inom vilken tidsperiod det är svårt att säga i nuläget. Just nu har vi bara fem spelare kvar från årets trupp så det kommer bli en hel del nyförvärv för att bygga upp laget igen säger Jussi.
Stort lycka till Jussi som ny tränare för en gigant inom svensk idrott som AIK!
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.