Kalmarslunds Friluftsgård AB kommer att säljas. Det stod klart efter en omröstning i kommunstyrelsen idag, tisdag, då majoriteten ledamöter röstade ja till förslaget.
Kalmarslunds ägare, Lindesbergsbostäder (Libo), meddelade för två veckor sedan att man önskar sälja friluftsanläggningen. Ett förslag som tidigare fått rejäla mothugg och strävan har istället varit att fortsätta finna arrendatorer som vill driva verksamheten.
Nu har vinden vänt – och det rejält. Majoriteten är idag för en försäljning. Vid en omröstning i kommunstyrelsen idag, fick försäljningsförslaget 12 ja-röster mot 2 nej. Nej-rösterna kom från Göran Karlsson (s) och Agneta H Nilsdotter (v). En ledamot (Arnold Bengtsson) avstod helt från att rösta i frågan.
Slutgiltigt beslut tas i kommunfullmäktige den 27 februari. Dagens omröstning ger dock en mycket tydlig bild av hur politikerna vill hantera ärendet Kalmarslund.
Läs tidigare artikel>>
Fotnot: Nyligen har såväl kommunägda Lindesbergs Stadshotell som rörelseägda Folkets Hus sålts till privata företagare med hittills lyckat resultat. Och nu går Kalmarslund också.
Står Loppholmsbadet och rastplatsen på tur att få privata ägare som har tid och råd att sköta anläggningarna?
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har publiken växt sig större. I veckan kom det glädjande rapporter om att lokalartistens populära rockballad ”Believing” har fått över en miljon lyssningar hos streamingjätten Spotify.
– Det har gått fort men jag är otroligt ödmjuk och tacksam, säger artisten.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.