Kristinakyrkan och pingstförsamlingarna inom Lindesbergs kommun gör tillsammans med Hemköp och Mejk en insats där femtiosex familjer i kommunen får hjälp med mat inför julhelgen. Det här har man gjort tillsammans i åtta jular.
”Lite av julens tema, att ge och göra gott för alla människor”, som en av församlingsmedlemmarna så väl uttryckte det när LindeNytt besökte packningen av all julmat i de femtiosex kassarna.
Kristina Ökvist vid pingstförsamlingen i Lindesberg berättar vidare att det är medlemmarna i Pingstförsamlingarna i Lindesberg, Allmänningebo, Grönbo och Fellingsbro som tillsammans med Kristinakyrkans medlemmar genom egna frivilliga insatser under året stöttar det här lokala projektet. Under åtta år har man varje år samlat in medel för att kunna köpa mat till de mest behövande i kommunen. Socialförvaltningen stöttar också projektet genom att hjälpa till med att bedöma vilka familjer som bäst behöver stödet.
I år är det femtiosex familjer som under torsdagseftermiddagen får besök av några församlingsmedlemmar som kommer med en rejäl kasse fylld med julmat. Genom rejäla inköpsrabatter är också Hemköp och för första gången i år också Mejk med och stöttar. För första gången i år deltar också organisationen ”Let´s make a difference” genom att skänka julklappar till alla barnen.
– Det känns väldigt viktigt att få ge något till de som verkligen behöver det. Och jag vet att vår insats uppskattas varmt av alla, säger Kristina Ökvist.
– Att få göra något praktiskt, något konkret som man vet hjälper känns riktigt bra. Den här insatsen vi gör inför julen blir ett sätt att utöva vår tro i praktiken, säger Simon Ökvist.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.