Kristinakyrkan och pingstförsamlingarna inom Lindesbergs kommun gör tillsammans med Hemköp och Mejk en insats där femtiosex familjer i kommunen får hjälp med mat inför julhelgen. Det här har man gjort tillsammans i åtta jular.
”Lite av julens tema, att ge och göra gott för alla människor”, som en av församlingsmedlemmarna så väl uttryckte det när LindeNytt besökte packningen av all julmat i de femtiosex kassarna.
Kristina Ökvist vid pingstförsamlingen i Lindesberg berättar vidare att det är medlemmarna i Pingstförsamlingarna i Lindesberg, Allmänningebo, Grönbo och Fellingsbro som tillsammans med Kristinakyrkans medlemmar genom egna frivilliga insatser under året stöttar det här lokala projektet. Under åtta år har man varje år samlat in medel för att kunna köpa mat till de mest behövande i kommunen. Socialförvaltningen stöttar också projektet genom att hjälpa till med att bedöma vilka familjer som bäst behöver stödet.
I år är det femtiosex familjer som under torsdagseftermiddagen får besök av några församlingsmedlemmar som kommer med en rejäl kasse fylld med julmat. Genom rejäla inköpsrabatter är också Hemköp och för första gången i år också Mejk med och stöttar. För första gången i år deltar också organisationen ”Let´s make a difference” genom att skänka julklappar till alla barnen.
– Det känns väldigt viktigt att få ge något till de som verkligen behöver det. Och jag vet att vår insats uppskattas varmt av alla, säger Kristina Ökvist.
– Att få göra något praktiskt, något konkret som man vet hjälper känns riktigt bra. Den här insatsen vi gör inför julen blir ett sätt att utöva vår tro i praktiken, säger Simon Ökvist.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör