Kristinakyrkan och pingstförsamlingarna inom Lindesbergs kommun gör tillsammans med Hemköp och Mejk en insats där femtiosex familjer i kommunen får hjälp med mat inför julhelgen. Det här har man gjort tillsammans i åtta jular.
”Lite av julens tema, att ge och göra gott för alla människor”, som en av församlingsmedlemmarna så väl uttryckte det när LindeNytt besökte packningen av all julmat i de femtiosex kassarna.
Kristina Ökvist vid pingstförsamlingen i Lindesberg berättar vidare att det är medlemmarna i Pingstförsamlingarna i Lindesberg, Allmänningebo, Grönbo och Fellingsbro som tillsammans med Kristinakyrkans medlemmar genom egna frivilliga insatser under året stöttar det här lokala projektet. Under åtta år har man varje år samlat in medel för att kunna köpa mat till de mest behövande i kommunen. Socialförvaltningen stöttar också projektet genom att hjälpa till med att bedöma vilka familjer som bäst behöver stödet.
I år är det femtiosex familjer som under torsdagseftermiddagen får besök av några församlingsmedlemmar som kommer med en rejäl kasse fylld med julmat. Genom rejäla inköpsrabatter är också Hemköp och för första gången i år också Mejk med och stöttar. För första gången i år deltar också organisationen ”Let´s make a difference” genom att skänka julklappar till alla barnen.
– Det känns väldigt viktigt att få ge något till de som verkligen behöver det. Och jag vet att vår insats uppskattas varmt av alla, säger Kristina Ökvist.
– Att få göra något praktiskt, något konkret som man vet hjälper känns riktigt bra. Den här insatsen vi gör inför julen blir ett sätt att utöva vår tro i praktiken, säger Simon Ökvist.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.