Kristinakyrkan och pingstförsamlingarna inom Lindesbergs kommun gör tillsammans med Hemköp och Mejk en insats där femtiosex familjer i kommunen får hjälp med mat inför julhelgen. Det här har man gjort tillsammans i åtta jular.
”Lite av julens tema, att ge och göra gott för alla människor”, som en av församlingsmedlemmarna så väl uttryckte det när LindeNytt besökte packningen av all julmat i de femtiosex kassarna.
Kristina Ökvist vid pingstförsamlingen i Lindesberg berättar vidare att det är medlemmarna i Pingstförsamlingarna i Lindesberg, Allmänningebo, Grönbo och Fellingsbro som tillsammans med Kristinakyrkans medlemmar genom egna frivilliga insatser under året stöttar det här lokala projektet. Under åtta år har man varje år samlat in medel för att kunna köpa mat till de mest behövande i kommunen. Socialförvaltningen stöttar också projektet genom att hjälpa till med att bedöma vilka familjer som bäst behöver stödet.
I år är det femtiosex familjer som under torsdagseftermiddagen får besök av några församlingsmedlemmar som kommer med en rejäl kasse fylld med julmat. Genom rejäla inköpsrabatter är också Hemköp och för första gången i år också Mejk med och stöttar. För första gången i år deltar också organisationen ”Let´s make a difference” genom att skänka julklappar till alla barnen.
– Det känns väldigt viktigt att få ge något till de som verkligen behöver det. Och jag vet att vår insats uppskattas varmt av alla, säger Kristina Ökvist.
– Att få göra något praktiskt, något konkret som man vet hjälper känns riktigt bra. Den här insatsen vi gör inför julen blir ett sätt att utöva vår tro i praktiken, säger Simon Ökvist.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.