Peter Larsson, Per Sander, Ola Hedblad, Bengt Storbacka, Reidar Johansson och Andreas Svahn tog ett gemensamt handslag för ett bra uppföljningsarbete. Foto: Camilla Lagerman

Försiktig positivitet efter uppföljning om akuten och IVA: ”Jag ser en risk”

Med kort varsel meddelade Region Örebro län att intensivvårdsavdelningen vid Lindesbergs lasarett skulle stängas under sommaren, då man hade problem att lösa bemanningen på USÖ. Lösningen blev att flytta hela avdelningen inklusive personal till USÖ, något som möttes av skarp kritik av bland annat PRO och Företagarna i Lindesberg. Under tisdagseftermiddagen hölls ett uppföljningsmöte mellan parterna för att redovisa hur läget ser ut.
– Det var en schysst redovisning om läget, det enda som oroar mig är sommarstängningen av IVA, det har gått så bra så risken är att det kan bli fler gånger, säger Reidar Johansson ordförande i PRO.

I slutet av maj träffades PRO, Företagarna i Lindesberg, Kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) samt regionrådet Andreas Svahn (S) för att utvärdera återöppnandet av jourlinjerna vid akutmottagningen i Lindesberg. PRO:s ordförande Reidar Johansson var då orolig för att sommarstängningen av IVA skulle leda till något betydligt mer långvarigt.

– Fram till dess att vi ser att IVA är återöppnat i full skala igen så är det en stor oro, och jag vill inte ge ett handslag nu, handen hänger i luften, jag vill se att det är tillbaka vecka 34, sade han till LindeNytt då.

Under tisdagen var det dags för ett nytt möte mellan parterna för att redovisa hur sommaren sett ut och hur återöppnandet av akutmottagningens nattliga jourlinjer fungerat.

– Jag har gott hopp om att Lindesbergs lasarett står sig starkt, för det är oron så fort man gör sådana här saker, håller det på att avlövas? Men jag upplever inte det, snarare att sjukhusen kompletterar varandra, säger kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S).

Foto: Camilla Lagerman

Från PRO och Företagarna i Lindesbergs sida är man dock mer försiktiga i sina förhoppningar.

– De har presenterat att verksamheterna har fungerat, sedan kan man bara hoppas att det har fungerat lika bra för all personal, jag tror att det finns två versioner där. Vi skulle vilja få mer information om hur personalen har upplevt det, så vi inte får något personaltapp efter det det här, men det är ju för tidigt att säga än så länge. Men att det har fungerat bra vårdmässigt utan några komplikationer är ju positivt, säger Per Sander.

– Det har fungerat bra, men jag ser en risk i det. Går det bra varje sommar kan det lika gärna fungera bra andra delar av året också, säger Reidar Johansson.

Regionrådet Andreas Svahn (S) delar dock inte den oron och poängterar att han inte tolkade informationen på det sättet.

– Vi ser snarare ett behov av fler IVA-platser i länet, nu ska vi se över var de gör mest nytta. Det vi också kan se är att under perioden som jourlinjerna i Lindesberg hade stängt nattetid så såg man att flödena inte minskade utan patienterna åkte till Örebro eller Karlskoga. Men efter återöppnandet ser man att de är åter, så det finns ett väldigt tydligt beghov av att den här verksamheten finns dygnet runt alla dagar på året.

– Och det ska vi inte glömma bort, flikar Per Sander in.

Därefter tog sällskapet ett gemensamt handslag för ett bra gemensamt uppföljningsarbete.

Publicerad 23 augusti 2022 klockan 18:18

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter 17 år i Socialdemokraterna väljer Daniel Andersson att byta parti till Liberalerna. Foto: Privat

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.

5 december 2025 klockan 11:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.

5 december 2025 klockan 10:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har...

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över "hemtjänst söder", det vill säga hemtj...

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”

Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende

En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.

4 december 2025 klockan 10:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla för säsongen. 5-0 blir onsdagens slutsiffror mot Strömsbro. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.

3 december 2025 klockan 23:11 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande ...
3 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas ...
3 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – ...

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans ...

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.

25 november 2025 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ...
25 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-22

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-12-05 12:03