Den styrande majoriteten, Moderaterna, Sverigedemokraterna, Liberalerna, Kristdemokraterna och Landsbygdspartiet oberoende. Foto: Camilla Lagerman
Lyssna på artikeln0:00 / 0:00
Försiktiga satsningar och stoppade investeringar i majoritetens budget
Under tisdagen presenterade den styrande majoriteten i Lindesberg sin budget, som innehåller en rad försiktiga satsningar men även en del stoppade investeringar.
– Det är ett extremt pressat år, säger Tom Persson (SD).
Annons
Inflationen, med allt högre elkostnader, samt höga löne- och pensionskostnader gör att den styrande majoriteten i Lindesbergs kommun väljer att lägga en försiktig budget inför kommande år. Ett minusresultat om 26 miljoner, som sedan ska utjämnas med hjälp av resultatutjämningsreserven, där bland annat överskottet från 2022 finns undanstoppat, ska ge en budget med ett slutligt nollresultat.
Thomas Klockars (M). Foto: Camilla Lagerman
– Genomtänkt, långsiktigt och stabilt är ledorden vi haft när vi lagt budgeten. Vinnarna i vår budget skulle jag vilja säga är hela kommunen, vi gör inga kortsiktiga satsningar, utan istället sådana som håller över tid. Det är viktigt att vara försiktig just nu, förklarar kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Tom Persson, SD. Foto: Camilla Lagerman
Bland satsningarna i budgeten lyfts bland annat en ramförstärkning för socialnämnden fram, där man skjuter till 11,9 miljoner till 2024, sedan 5 respektive 10 miljoner till 2025 och 2026.
– Socialnämnden har länge dragits med stora underskott, och vår vision är att någon gå nå en budget i balans i socialnämnden, kanske inte i år eftersom vi inte kan vräka på hur mycket som helst under ett sådant här år som är det mest osäkra som vi haft på mycket länge, men vi höjer med 11,9 miljoner nu i ramförstärkning, säger Tom Persson (SD).
Dessutom satsar man 400 000 kronor till landsbygdsutveckling, och ytterligare 500 000 till bidrag för vägsamfälligheter.
– Dessa 400 000 är till för att föreningar kan ansöka om pengar tillsammans med Boverket för satsningar på landsbygden. Då är detta de områden som ligger utanför våra fem utvecklingsorter, säger Anders Persson (LPO).
Loppholmsbadet. Foto: Fredrik Norman
För att kunna nå en budget i balans har man dock varit tvungna att slå i nödbromsen för flera tidigare planerade investeringar, som bland annat ett nytt äldreboende, strandpromenaden i Frövi och det omdebatterade Loppholmsbadet.
– Det är ett extremt pressat år, och därför har vi varit tvungna att skjuta investeringar på framtiden, säger Tom Persson (SD).
– Vi såg ingen möjlighet att budgetera för ett Loppholmsbad 2024, trots att det var ett vallöfte, men vi hoppas kunna få med det till 2025, förklarar Tomas Klockars (M).
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både Lindesbergs och Ljusnarsbergs kommun kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de vill läsa under sin kommande gymnasietid. Skolans olika UF-företag fick också en chans att visa upp sig och öva på marknadsföring.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet ...
Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras f...