Den nya förskolan på Kyrkberget har blivit av med huvudbonaden. Det övre planet, som var tänkt att användas som personalutrymme, har helt enkelt fått bantas bort för att få ner driftkostnaden.-Vi hade som krav att landa på tre miljoner per år, nu blev det ca 70 000-80 000 över det och därför har vi blivit tvungna att rita om. Då blev det bland annat det övre planet som fick strykas, berättar Roger Sixtensson, Lindesbergsbostäder.
Om allt går enligt planerna så kommer bygget av den nya förskolan på Kyrkberget igång efter semestern – förhoppningsvis redan i augusti. I slutet av 2010 presenterades det tänkta förslaget, ett diskussionsunderlag, på hur skolan skulle se ut och byggas enligt önskemål och behov (se bild ovan). Nu har man dock tvingats ta fram ett nytt förslag på en bantad version av skolan. Det övre planet, det som liknar en hatt på den ursprungliga skissen, har tagits bort. Detta plan var tänkt att fungera som personalutrymme. För att ge plats åt personalrum har man bland annat fått stryka en del i förskolan som skulle vara öppen för andra skolor, föreningar och övriga intressegrupper under t ex studiedagar.
Man har kortfattat tagit bort allt ”extra” för att behålla det viktigaste: utrymme för barn.
-Vi har bantat bort drygt 100 kvm totalt men har fortfarande fyra avdelningar med plats för totalt 80 barn, precis som det första förslaget hade. Det känns ändå bra att vi funnit en lösning som inte bantat bort antalet barnplatser, säger Roger Sixtensson.
Det nya förslaget har nu presenterats för kommunstyrelsens arbetsutskott (PU) och enligt Sixtenssons bedömning var tongångarna positiva efteråt.
-Vår uppfattning är att politikerna hade en positiv inställning till det nya förslaget och att vi får ett bra besked redan på nästa kommunstyrelsesammanträde. Jag hoppas verkligen vi får ett igångsättningstillstånd efter sammanträdet den 24 maj, säger Sixtensson.
Grundprincipen är densamma som i det första förslaget. Skolan skall byggas enligt modellen ”passivhus” och smälta in i omgivningen genom att få ett grönskande tak. Istället för ”hatten” som tagits bort kommer någon form av takfönster ta plats där istället. Detta för att få maximalt ljusinsläpp i syfte att minska energiförbrukningen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.