Den nya förskolan på Kyrkberget har blivit av med huvudbonaden. Det övre planet, som var tänkt att användas som personalutrymme, har helt enkelt fått bantas bort för att få ner driftkostnaden.-Vi hade som krav att landa på tre miljoner per år, nu blev det ca 70 000-80 000 över det och därför har vi blivit tvungna att rita om. Då blev det bland annat det övre planet som fick strykas, berättar Roger Sixtensson, Lindesbergsbostäder.
Om allt går enligt planerna så kommer bygget av den nya förskolan på Kyrkberget igång efter semestern – förhoppningsvis redan i augusti. I slutet av 2010 presenterades det tänkta förslaget, ett diskussionsunderlag, på hur skolan skulle se ut och byggas enligt önskemål och behov (se bild ovan). Nu har man dock tvingats ta fram ett nytt förslag på en bantad version av skolan. Det övre planet, det som liknar en hatt på den ursprungliga skissen, har tagits bort. Detta plan var tänkt att fungera som personalutrymme. För att ge plats åt personalrum har man bland annat fått stryka en del i förskolan som skulle vara öppen för andra skolor, föreningar och övriga intressegrupper under t ex studiedagar.
Man har kortfattat tagit bort allt ”extra” för att behålla det viktigaste: utrymme för barn.
-Vi har bantat bort drygt 100 kvm totalt men har fortfarande fyra avdelningar med plats för totalt 80 barn, precis som det första förslaget hade. Det känns ändå bra att vi funnit en lösning som inte bantat bort antalet barnplatser, säger Roger Sixtensson.
Det nya förslaget har nu presenterats för kommunstyrelsens arbetsutskott (PU) och enligt Sixtenssons bedömning var tongångarna positiva efteråt.
-Vår uppfattning är att politikerna hade en positiv inställning till det nya förslaget och att vi får ett bra besked redan på nästa kommunstyrelsesammanträde. Jag hoppas verkligen vi får ett igångsättningstillstånd efter sammanträdet den 24 maj, säger Sixtensson.
Grundprincipen är densamma som i det första förslaget. Skolan skall byggas enligt modellen ”passivhus” och smälta in i omgivningen genom att få ett grönskande tak. Istället för ”hatten” som tagits bort kommer någon form av takfönster ta plats där istället. Detta för att få maximalt ljusinsläpp i syfte att minska energiförbrukningen.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.