Allt tyder på att nuvarande näringslivschef, Merit Israelsson, får nytt jobb i kommunen till årsskiftet. Hon är föreslagen som förvaltningschef över den nyinrättade tillväxtförvaltningen. Beslut om tillsättningen sker i nästa vecka, i kommunstyrelsen.
Från och med januari 2015 är en ny politisk organisation beslutad i Lindesbergs kommun. Tjänstemannaorganisationen har också därför förändrats och efter nyår ska en tillväxtförvaltning bildas. Det blir en sammanslagning av nuvarande kultur- och fritidsförvaltning, arbetsmarknadsförvaltning och Näringsliv och utveckling.
Nu föreslår kommunchefen att kommunstyrelsen beslutar att tillsätta nuvarande näringslivsansvarige Merit Israelsson som förvaltningschef för tillväxtförvaltningen. Enligt skrivelsen till kommunstyrelsen har Merit Israelsson ställt sig till förfogande för tjänsten.
Merit Israelsson tillträdde som näringslivschef i Lindesbergs kommun förra hösten. Innan hon kom till Näringsliv och utveckling arbetade hon vid Örebro Science Park och har också varit VD för Handelskammaren Mälardalen i åtta år.
Kommunstyrelsen ska fatta beslut om ny förvaltningschef för tillväxtförvaltningen den 28 oktober.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.