Oavsett vilket språk man talar, vilken kultur man tillhör eller vilken hudfärg man har, så finns det en stark gemenskap och ett internationellt ”språk” inom sporten. På fotbollsplanen kan man kommunicera med varandra på ett helt annat sätt än man gör genom att samtala med varandra. Detta är ett mycket bra sätt att integrera våra nya asylsökande som kommer till kommunen. Ett förslag har nu kommit från Rebin Mostafa, blivande ledamot av kommunfullmäktige. Själv har Rebin varit verksam inom fotbollen sedan barnsben och vet hur stor hjälp föreningslivet och sporten är för människor som ännu inte lärt sig språket.
Migrationsverket håller helt med Rebin i hans förslag. –Ja, jag tycker det är en mycket fin idé. Problemet som finns är att vi själva inte kan bistå med pengar till förslaget, eftersom vi enbart har en kassa för att hjälpa till med bostad, möbler och husgeråd till de asylsökande. Men man kan säkert lösa kostnadsfrågan på ett eller annat vis. Det är vad jag vet, material och utrustning i form av fotbollsskor som saknas, förklarar Björn Hornstrand på Migrationsverket i Lindesberg. Redan har Vedevågs IF visat intresse för idén och vill gärna ta emot asylsökande till sin verksamhet, berättar Björn vidare.
Rebin Mostafas förslag tar upp just kostnadsfrågan. Han vill helt enkelt att man kollar upp om det går att få fram resurser till att utveckla detta ”idrottsintegrationsarbete” som förslaget innebär. Några av problemen som han vill lösa genom extra resurser/finansiering till föreningarna som ställer upp på att ta emot asylsökande är bland annat: Kläder och fotbollsskor samt mat/förtäring.
Kostanden för detta är enligt honom själv minimal och kan bidra med så mycket för både föreningarna i kommunen och de asylsökande.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.