Oavsett vilket språk man talar, vilken kultur man tillhör eller vilken hudfärg man har, så finns det en stark gemenskap och ett internationellt ”språk” inom sporten. På fotbollsplanen kan man kommunicera med varandra på ett helt annat sätt än man gör genom att samtala med varandra. Detta är ett mycket bra sätt att integrera våra nya asylsökande som kommer till kommunen. Ett förslag har nu kommit från Rebin Mostafa, blivande ledamot av kommunfullmäktige. Själv har Rebin varit verksam inom fotbollen sedan barnsben och vet hur stor hjälp föreningslivet och sporten är för människor som ännu inte lärt sig språket.
Migrationsverket håller helt med Rebin i hans förslag. –Ja, jag tycker det är en mycket fin idé. Problemet som finns är att vi själva inte kan bistå med pengar till förslaget, eftersom vi enbart har en kassa för att hjälpa till med bostad, möbler och husgeråd till de asylsökande. Men man kan säkert lösa kostnadsfrågan på ett eller annat vis. Det är vad jag vet, material och utrustning i form av fotbollsskor som saknas, förklarar Björn Hornstrand på Migrationsverket i Lindesberg. Redan har Vedevågs IF visat intresse för idén och vill gärna ta emot asylsökande till sin verksamhet, berättar Björn vidare.
Rebin Mostafas förslag tar upp just kostnadsfrågan. Han vill helt enkelt att man kollar upp om det går att få fram resurser till att utveckla detta ”idrottsintegrationsarbete” som förslaget innebär. Några av problemen som han vill lösa genom extra resurser/finansiering till föreningarna som ställer upp på att ta emot asylsökande är bland annat: Kläder och fotbollsskor samt mat/förtäring.
Kostanden för detta är enligt honom själv minimal och kan bidra med så mycket för både föreningarna i kommunen och de asylsökande.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.