Oavsett vilket språk man talar, vilken kultur man tillhör eller vilken hudfärg man har, så finns det en stark gemenskap och ett internationellt ”språk” inom sporten. På fotbollsplanen kan man kommunicera med varandra på ett helt annat sätt än man gör genom att samtala med varandra. Detta är ett mycket bra sätt att integrera våra nya asylsökande som kommer till kommunen. Ett förslag har nu kommit från Rebin Mostafa, blivande ledamot av kommunfullmäktige. Själv har Rebin varit verksam inom fotbollen sedan barnsben och vet hur stor hjälp föreningslivet och sporten är för människor som ännu inte lärt sig språket.
Migrationsverket håller helt med Rebin i hans förslag. –Ja, jag tycker det är en mycket fin idé. Problemet som finns är att vi själva inte kan bistå med pengar till förslaget, eftersom vi enbart har en kassa för att hjälpa till med bostad, möbler och husgeråd till de asylsökande. Men man kan säkert lösa kostnadsfrågan på ett eller annat vis. Det är vad jag vet, material och utrustning i form av fotbollsskor som saknas, förklarar Björn Hornstrand på Migrationsverket i Lindesberg. Redan har Vedevågs IF visat intresse för idén och vill gärna ta emot asylsökande till sin verksamhet, berättar Björn vidare.
Rebin Mostafas förslag tar upp just kostnadsfrågan. Han vill helt enkelt att man kollar upp om det går att få fram resurser till att utveckla detta ”idrottsintegrationsarbete” som förslaget innebär. Några av problemen som han vill lösa genom extra resurser/finansiering till föreningarna som ställer upp på att ta emot asylsökande är bland annat: Kläder och fotbollsskor samt mat/förtäring.
Kostanden för detta är enligt honom själv minimal och kan bidra med så mycket för både föreningarna i kommunen och de asylsökande.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.