Om några år kan de norra kommunerna i Örebro län ha en gemensam kundtjänst, upphandling, lönehantering och ekonomiadministration. Det står skrivet i ett utredningsförslag som kommunstyrelsen i Lindesberg snart ska ta ställning till. Syftet med att slå ihop kommunala uppgifter med Hällefors, Ljusnarsberg och Nora är, enligt förslaget, att öka effektiviteten och öka servicen gentemot kundinvånarna.- Det här är en bra idé, säger Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg. Vi, i norra länsdelen, hör ihop och måste hjälpas åt tillsammans så att skattemedlen räcker lite längre.
De fyra kommunerna i norra Örebro län har länge samverkat i de två kommunalförbunden Berglagens Miljö- och Bygg (BMB) samt Bergslagens Kommunalteknik (BKT). Nu finns långtgående planer på att utöka samarbetet med inom fler områden och till viss del även tjänster.
I förslaget räknas ett antal områden upp som nu ska utredas för att se om det går att samarbeta kring. Det handlar om exempelvis om miljöfrågor, telefoni, upphandling, fordonshantering, löne- och ekonomiadministration, gemensam IT-administration och att skicka ut räkningar inom vård- och barnomsorg.
– En viktig del är att vi behöver snacka ihop oss och lobba upp mot regeringen när det gäller strategiska infrastrukturfrågor, menar Anders Ceder. I de flesta fall går ju tågen eller vägen igenom flera av våra kommuner och då har vi även här gemensamma intressen av förbättringar.
I förslaget finns också ett direktiv om att utreda om man kan anställa en gemensam It-strateg och få tag på juridisk kompetens tillsammans.
– Vi, fyra kommuner, är var och en alldeles för små för att kunna anställa riktigt bra specialkompetens, menar Anders Ceder. Och poängen med att samverka är just att vi får ett bättre utgångsläge att säkra kompetensförsörjningen. Det är inte lätt idag att hitta civilingenjörer, IT-experter eller miljöstrateger.
Om några veckor ska kommunstyrelsen ta ställning till förslaget om att utreda en utökad samverkan mellan Ljusnarsberg, Hällefors, Nora och Lindesbergs kommun. Om samtliga kommuner säger ja kommer utredningen att genomföras under 2014 och ett skarpt utredningsförslag ska ligga färdigt före nyår. Där skall det också anges om det ska bli en helt ny gemensam organisation som ska sköta de nya uppgifterna och var den ska ha sitt kontor. Utredningen är beräknad att kosta 600 000 kronor.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.