Om några år kan de norra kommunerna i Örebro län ha en gemensam kundtjänst, upphandling, lönehantering och ekonomiadministration. Det står skrivet i ett utredningsförslag som kommunstyrelsen i Lindesberg snart ska ta ställning till. Syftet med att slå ihop kommunala uppgifter med Hällefors, Ljusnarsberg och Nora är, enligt förslaget, att öka effektiviteten och öka servicen gentemot kundinvånarna.- Det här är en bra idé, säger Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg. Vi, i norra länsdelen, hör ihop och måste hjälpas åt tillsammans så att skattemedlen räcker lite längre.
De fyra kommunerna i norra Örebro län har länge samverkat i de två kommunalförbunden Berglagens Miljö- och Bygg (BMB) samt Bergslagens Kommunalteknik (BKT). Nu finns långtgående planer på att utöka samarbetet med inom fler områden och till viss del även tjänster.
I förslaget räknas ett antal områden upp som nu ska utredas för att se om det går att samarbeta kring. Det handlar om exempelvis om miljöfrågor, telefoni, upphandling, fordonshantering, löne- och ekonomiadministration, gemensam IT-administration och att skicka ut räkningar inom vård- och barnomsorg.
– En viktig del är att vi behöver snacka ihop oss och lobba upp mot regeringen när det gäller strategiska infrastrukturfrågor, menar Anders Ceder. I de flesta fall går ju tågen eller vägen igenom flera av våra kommuner och då har vi även här gemensamma intressen av förbättringar.
I förslaget finns också ett direktiv om att utreda om man kan anställa en gemensam It-strateg och få tag på juridisk kompetens tillsammans.
– Vi, fyra kommuner, är var och en alldeles för små för att kunna anställa riktigt bra specialkompetens, menar Anders Ceder. Och poängen med att samverka är just att vi får ett bättre utgångsläge att säkra kompetensförsörjningen. Det är inte lätt idag att hitta civilingenjörer, IT-experter eller miljöstrateger.
Om några veckor ska kommunstyrelsen ta ställning till förslaget om att utreda en utökad samverkan mellan Ljusnarsberg, Hällefors, Nora och Lindesbergs kommun. Om samtliga kommuner säger ja kommer utredningen att genomföras under 2014 och ett skarpt utredningsförslag ska ligga färdigt före nyår. Där skall det också anges om det ska bli en helt ny gemensam organisation som ska sköta de nya uppgifterna och var den ska ha sitt kontor. Utredningen är beräknad att kosta 600 000 kronor.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.