Om några år kan de norra kommunerna i Örebro län ha en gemensam kundtjänst, upphandling, lönehantering och ekonomiadministration. Det står skrivet i ett utredningsförslag som kommunstyrelsen i Lindesberg snart ska ta ställning till. Syftet med att slå ihop kommunala uppgifter med Hällefors, Ljusnarsberg och Nora är, enligt förslaget, att öka effektiviteten och öka servicen gentemot kundinvånarna.- Det här är en bra idé, säger Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg. Vi, i norra länsdelen, hör ihop och måste hjälpas åt tillsammans så att skattemedlen räcker lite längre.
De fyra kommunerna i norra Örebro län har länge samverkat i de två kommunalförbunden Berglagens Miljö- och Bygg (BMB) samt Bergslagens Kommunalteknik (BKT). Nu finns långtgående planer på att utöka samarbetet med inom fler områden och till viss del även tjänster.
I förslaget räknas ett antal områden upp som nu ska utredas för att se om det går att samarbeta kring. Det handlar om exempelvis om miljöfrågor, telefoni, upphandling, fordonshantering, löne- och ekonomiadministration, gemensam IT-administration och att skicka ut räkningar inom vård- och barnomsorg.
– En viktig del är att vi behöver snacka ihop oss och lobba upp mot regeringen när det gäller strategiska infrastrukturfrågor, menar Anders Ceder. I de flesta fall går ju tågen eller vägen igenom flera av våra kommuner och då har vi även här gemensamma intressen av förbättringar.
I förslaget finns också ett direktiv om att utreda om man kan anställa en gemensam It-strateg och få tag på juridisk kompetens tillsammans.
– Vi, fyra kommuner, är var och en alldeles för små för att kunna anställa riktigt bra specialkompetens, menar Anders Ceder. Och poängen med att samverka är just att vi får ett bättre utgångsläge att säkra kompetensförsörjningen. Det är inte lätt idag att hitta civilingenjörer, IT-experter eller miljöstrateger.
Om några veckor ska kommunstyrelsen ta ställning till förslaget om att utreda en utökad samverkan mellan Ljusnarsberg, Hällefors, Nora och Lindesbergs kommun. Om samtliga kommuner säger ja kommer utredningen att genomföras under 2014 och ett skarpt utredningsförslag ska ligga färdigt före nyår. Där skall det också anges om det ska bli en helt ny gemensam organisation som ska sköta de nya uppgifterna och var den ska ha sitt kontor. Utredningen är beräknad att kosta 600 000 kronor.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.