Om några år kan de norra kommunerna i Örebro län ha en gemensam kundtjänst, upphandling, lönehantering och ekonomiadministration. Det står skrivet i ett utredningsförslag som kommunstyrelsen i Lindesberg snart ska ta ställning till. Syftet med att slå ihop kommunala uppgifter med Hällefors, Ljusnarsberg och Nora är, enligt förslaget, att öka effektiviteten och öka servicen gentemot kundinvånarna.- Det här är en bra idé, säger Anders Ceder, kommunstyrelsens ordförande i Lindesberg. Vi, i norra länsdelen, hör ihop och måste hjälpas åt tillsammans så att skattemedlen räcker lite längre.
De fyra kommunerna i norra Örebro län har länge samverkat i de två kommunalförbunden Berglagens Miljö- och Bygg (BMB) samt Bergslagens Kommunalteknik (BKT). Nu finns långtgående planer på att utöka samarbetet med inom fler områden och till viss del även tjänster.
I förslaget räknas ett antal områden upp som nu ska utredas för att se om det går att samarbeta kring. Det handlar om exempelvis om miljöfrågor, telefoni, upphandling, fordonshantering, löne- och ekonomiadministration, gemensam IT-administration och att skicka ut räkningar inom vård- och barnomsorg.
– En viktig del är att vi behöver snacka ihop oss och lobba upp mot regeringen när det gäller strategiska infrastrukturfrågor, menar Anders Ceder. I de flesta fall går ju tågen eller vägen igenom flera av våra kommuner och då har vi även här gemensamma intressen av förbättringar.
I förslaget finns också ett direktiv om att utreda om man kan anställa en gemensam It-strateg och få tag på juridisk kompetens tillsammans.
– Vi, fyra kommuner, är var och en alldeles för små för att kunna anställa riktigt bra specialkompetens, menar Anders Ceder. Och poängen med att samverka är just att vi får ett bättre utgångsläge att säkra kompetensförsörjningen. Det är inte lätt idag att hitta civilingenjörer, IT-experter eller miljöstrateger.
Om några veckor ska kommunstyrelsen ta ställning till förslaget om att utreda en utökad samverkan mellan Ljusnarsberg, Hällefors, Nora och Lindesbergs kommun. Om samtliga kommuner säger ja kommer utredningen att genomföras under 2014 och ett skarpt utredningsförslag ska ligga färdigt före nyår. Där skall det också anges om det ska bli en helt ny gemensam organisation som ska sköta de nya uppgifterna och var den ska ha sitt kontor. Utredningen är beräknad att kosta 600 000 kronor.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.