I samband med att fritidsbyn måste flyttas ett stenkast för att ge plats åt ombyggnaden av Fotbollsgatan, delsträckan närmast riksvägen, så ges nu förslag på en ny fotbollsarena i området. Det är pga att vägen kommer att ta en del av det nuvarande fotbolls- och friluftsområdet.
Lindesbergs kommun har ansökt om en förstudie hos Vägverket gällande ännu ett rondellbygge. Rondellen ska byggas vid mellersta infarten för att radera en idag besvärlig korsning. Samtidigt med detta vill man flytta Fotbollsgatans anslutning till riksvägen söderut för att komma i linje med infarten till Siggebohyttan och därmed få en säkrare korsning och infart till Lindesberg.
Samtidigt som man måste flytta på fritidsbyn har man föreslagit en större investering gällande en ny fotbollsarena i anslutning till ”byn”. Det hela är ännu bara på idéstadiet och ska utredas närmare snarast.
-Det vi måste få svar på, är hur mycket pengar det rör sig om här och om det är kommunen eller föreningarna som skall sköta driften. Först när vi fått besked om detta så kan vi sätta oss ned tillsammans och titta om det är genomförbart, säger kommunalråd Anders Larsson.
Det kan tyckas väldigt snedvridet att prata om ytterligare stora investeringar i dessa hårda finanstider. Men kommunalrådet ser också att det finns en slant att tjäna om man så vill.
-Jag tycker man kan se att det har blivit ”beställarens marknad”. Det är nu man ska passa på och bygga eftersom priserna är betydligt lägre under lågkonjunktur och svajigt finansläge i världen. Är det så att denna investering måste tas förr eller senare, då är det förr som blir det billigaste alternativet. Det är också något man bör tänka på när detta ärende behandlas, säger Anders Larsson.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.