I samband med att fritidsbyn måste flyttas ett stenkast för att ge plats åt ombyggnaden av Fotbollsgatan, delsträckan närmast riksvägen, så ges nu förslag på en ny fotbollsarena i området. Det är pga att vägen kommer att ta en del av det nuvarande fotbolls- och friluftsområdet.
Lindesbergs kommun har ansökt om en förstudie hos Vägverket gällande ännu ett rondellbygge. Rondellen ska byggas vid mellersta infarten för att radera en idag besvärlig korsning. Samtidigt med detta vill man flytta Fotbollsgatans anslutning till riksvägen söderut för att komma i linje med infarten till Siggebohyttan och därmed få en säkrare korsning och infart till Lindesberg.
Samtidigt som man måste flytta på fritidsbyn har man föreslagit en större investering gällande en ny fotbollsarena i anslutning till ”byn”. Det hela är ännu bara på idéstadiet och ska utredas närmare snarast.
-Det vi måste få svar på, är hur mycket pengar det rör sig om här och om det är kommunen eller föreningarna som skall sköta driften. Först när vi fått besked om detta så kan vi sätta oss ned tillsammans och titta om det är genomförbart, säger kommunalråd Anders Larsson.
Det kan tyckas väldigt snedvridet att prata om ytterligare stora investeringar i dessa hårda finanstider. Men kommunalrådet ser också att det finns en slant att tjäna om man så vill.
-Jag tycker man kan se att det har blivit ”beställarens marknad”. Det är nu man ska passa på och bygga eftersom priserna är betydligt lägre under lågkonjunktur och svajigt finansläge i världen. Är det så att denna investering måste tas förr eller senare, då är det förr som blir det billigaste alternativet. Det är också något man bör tänka på när detta ärende behandlas, säger Anders Larsson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.