Den planerade förskolan på Kyrkberget kan komma att bli en byggnad som påkallar förbipasserandes uppmärksamhet på grund av dess form. Enligt ett av flera förslag vill man bygga en helt rund fastighet. Detta för att få ut maximal komfort då man skall bygga enligt lågenergimodellen, ett passivhus utan traditionellt uppvärmningssystem.
En rund form innebär minsta omslutande yta och det är det optimala när man skall ta vara på värmen i ett hus som saknar ett vanligt uppvärmningssystem. Enligt Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo, kan man garantera normal komfort genom denna lösning. Men den runda formen är inte ett krav även om det är det optimala. Med anledning av den verksamhet man bygger för, så blir det optimalt ändå. Totalt 80 barn skall få plats i den nya förskolan och det innebär lika många små ”järnkaminer” som alstrar värme. Förutsättningarna är därför mycket goda för det passiva konceptet.
-Ett passivhus tar nämligen tillvara på all värme från människor och apparater och håller den kvar i byggnaden. Det är bara om lokalerna är tomma under en längre tid, samtidigt som det är riktigt kallt ute, som temperaturen sjunker. Men då finns alternativet fjärrvärme som fungerar som en backup när eller om det behövs ett värmetillskott, förklarar Sixtensson.
Passiva hus saknar alltså golvvärme, radiatorer och dylikt. För att klara svenskt klimatförhållande, bygger man istället mycket tätt och med rejäl isolering i golv, väggar och tak samt installerar ett extremt effektivt ventilationssystem.
-Det är bara i entréerna man väljer att ha golvvärme eftersom det dras in mycket fukt från blöta skor. Det är mer en säkerhetsåtgärd för att byggnaden skall må bra på sikt, förklarar han.
Förskolan på Kyrkberget projekteras just nu och framåt senvintern kommer bygglovshandlingarna behandlas av BMB. Om bygglovet beviljas kommer byggstart ske i vår. Libo räknar med att byggtiden är 10 månader och kostnaden minst 20 miljoner kronor. Storleken blir cirka 1300 kvm uppdelad i flera avdelningar. En av dessa kommer att vara öppen för andra skolor vid exempelvis studiedagar på Kyrkberget. Även föreningar kommer att få tillgång till denna lokal.
Fotnot: Sedan 2009 bygger Libo totalt 16 hyresrätter enligt modellen passivhus i Frövi. Projektet är idag i sitt slutskede och har väckt stor uppmärksamhet och intresse sedan byggstarten för ett år sedan.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.