Den planerade förskolan på Kyrkberget kan komma att bli en byggnad som påkallar förbipasserandes uppmärksamhet på grund av dess form. Enligt ett av flera förslag vill man bygga en helt rund fastighet. Detta för att få ut maximal komfort då man skall bygga enligt lågenergimodellen, ett passivhus utan traditionellt uppvärmningssystem.
En rund form innebär minsta omslutande yta och det är det optimala när man skall ta vara på värmen i ett hus som saknar ett vanligt uppvärmningssystem. Enligt Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo, kan man garantera normal komfort genom denna lösning. Men den runda formen är inte ett krav även om det är det optimala. Med anledning av den verksamhet man bygger för, så blir det optimalt ändå. Totalt 80 barn skall få plats i den nya förskolan och det innebär lika många små ”järnkaminer” som alstrar värme. Förutsättningarna är därför mycket goda för det passiva konceptet.
-Ett passivhus tar nämligen tillvara på all värme från människor och apparater och håller den kvar i byggnaden. Det är bara om lokalerna är tomma under en längre tid, samtidigt som det är riktigt kallt ute, som temperaturen sjunker. Men då finns alternativet fjärrvärme som fungerar som en backup när eller om det behövs ett värmetillskott, förklarar Sixtensson.
Passiva hus saknar alltså golvvärme, radiatorer och dylikt. För att klara svenskt klimatförhållande, bygger man istället mycket tätt och med rejäl isolering i golv, väggar och tak samt installerar ett extremt effektivt ventilationssystem.
-Det är bara i entréerna man väljer att ha golvvärme eftersom det dras in mycket fukt från blöta skor. Det är mer en säkerhetsåtgärd för att byggnaden skall må bra på sikt, förklarar han.
Förskolan på Kyrkberget projekteras just nu och framåt senvintern kommer bygglovshandlingarna behandlas av BMB. Om bygglovet beviljas kommer byggstart ske i vår. Libo räknar med att byggtiden är 10 månader och kostnaden minst 20 miljoner kronor. Storleken blir cirka 1300 kvm uppdelad i flera avdelningar. En av dessa kommer att vara öppen för andra skolor vid exempelvis studiedagar på Kyrkberget. Även föreningar kommer att få tillgång till denna lokal.
Fotnot: Sedan 2009 bygger Libo totalt 16 hyresrätter enligt modellen passivhus i Frövi. Projektet är idag i sitt slutskede och har väckt stor uppmärksamhet och intresse sedan byggstarten för ett år sedan.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.