Den planerade förskolan på Kyrkberget kan komma att bli en byggnad som påkallar förbipasserandes uppmärksamhet på grund av dess form. Enligt ett av flera förslag vill man bygga en helt rund fastighet. Detta för att få ut maximal komfort då man skall bygga enligt lågenergimodellen, ett passivhus utan traditionellt uppvärmningssystem.
En rund form innebär minsta omslutande yta och det är det optimala när man skall ta vara på värmen i ett hus som saknar ett vanligt uppvärmningssystem. Enligt Roger Sixtensson, fastighetschef på Libo, kan man garantera normal komfort genom denna lösning. Men den runda formen är inte ett krav även om det är det optimala. Med anledning av den verksamhet man bygger för, så blir det optimalt ändå. Totalt 80 barn skall få plats i den nya förskolan och det innebär lika många små ”järnkaminer” som alstrar värme. Förutsättningarna är därför mycket goda för det passiva konceptet.
-Ett passivhus tar nämligen tillvara på all värme från människor och apparater och håller den kvar i byggnaden. Det är bara om lokalerna är tomma under en längre tid, samtidigt som det är riktigt kallt ute, som temperaturen sjunker. Men då finns alternativet fjärrvärme som fungerar som en backup när eller om det behövs ett värmetillskott, förklarar Sixtensson.
Passiva hus saknar alltså golvvärme, radiatorer och dylikt. För att klara svenskt klimatförhållande, bygger man istället mycket tätt och med rejäl isolering i golv, väggar och tak samt installerar ett extremt effektivt ventilationssystem.
-Det är bara i entréerna man väljer att ha golvvärme eftersom det dras in mycket fukt från blöta skor. Det är mer en säkerhetsåtgärd för att byggnaden skall må bra på sikt, förklarar han.
Förskolan på Kyrkberget projekteras just nu och framåt senvintern kommer bygglovshandlingarna behandlas av BMB. Om bygglovet beviljas kommer byggstart ske i vår. Libo räknar med att byggtiden är 10 månader och kostnaden minst 20 miljoner kronor. Storleken blir cirka 1300 kvm uppdelad i flera avdelningar. En av dessa kommer att vara öppen för andra skolor vid exempelvis studiedagar på Kyrkberget. Även föreningar kommer att få tillgång till denna lokal.
Fotnot: Sedan 2009 bygger Libo totalt 16 hyresrätter enligt modellen passivhus i Frövi. Projektet är idag i sitt slutskede och har väckt stor uppmärksamhet och intresse sedan byggstarten för ett år sedan.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.