Lindesbergs kommuns trafikavdelning lade idag, måndag, ett förslag på kommunstyrelsen bord gällande sänkt hastighet i bostadsområdet Sköndal / lasarettsområdet. Önskemålet är att införa en permanent 30-gräns i hela Sköndal.
Det var efter att boende i området klagat på höga hastigheter som socialdemokraten Pia Gröndahl tog pennan i sin hand och skrev en motion för att lyfta frågan till beslutsfattarna. Kommunens trafikenhet påbörjade då en utredning som underlag för eventuella åtgärder.
Underlaget visar tydligt att de boende längs Skinnarbacken har fog för sina påståenden om att hastigheterna är högre än den tillåtna. Två mätningar har gjorts, en på gatans nedre del och en på den övre där 30 km/h råder mellan klockan 07-17. Mätningarna visar att inte ens hälften av bilisterna kör enligt tillåtna 30-gräns som råder från lasarettets ambulansutfart och upp till korsningen Molinders väg.
-Förslaget vi lade på bordet idag är att införa en permanent hastighetsbegränsning på 30 km/h på Skinnarbacken. Samtidigt vill vi göra samma åtgärd på övriga gator i Sköndalsområdet, där vi idag endast har rekommenderad hastighet satt till 30 km/h, kommenterar Jan Gustafsson och Elin Emnegard på trafikenheten.
Fotnot: Den högsta hastigheten uppmättes på Skinnarbackens nedre del. Utslaget visade 80 km/h.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.