Lindesbergs kommuns trafikavdelning lade idag, måndag, ett förslag på kommunstyrelsen bord gällande sänkt hastighet i bostadsområdet Sköndal / lasarettsområdet. Önskemålet är att införa en permanent 30-gräns i hela Sköndal.
Det var efter att boende i området klagat på höga hastigheter som socialdemokraten Pia Gröndahl tog pennan i sin hand och skrev en motion för att lyfta frågan till beslutsfattarna. Kommunens trafikenhet påbörjade då en utredning som underlag för eventuella åtgärder.
Underlaget visar tydligt att de boende längs Skinnarbacken har fog för sina påståenden om att hastigheterna är högre än den tillåtna. Två mätningar har gjorts, en på gatans nedre del och en på den övre där 30 km/h råder mellan klockan 07-17. Mätningarna visar att inte ens hälften av bilisterna kör enligt tillåtna 30-gräns som råder från lasarettets ambulansutfart och upp till korsningen Molinders väg.
-Förslaget vi lade på bordet idag är att införa en permanent hastighetsbegränsning på 30 km/h på Skinnarbacken. Samtidigt vill vi göra samma åtgärd på övriga gator i Sköndalsområdet, där vi idag endast har rekommenderad hastighet satt till 30 km/h, kommenterar Jan Gustafsson och Elin Emnegard på trafikenheten.
Fotnot: Den högsta hastigheten uppmättes på Skinnarbackens nedre del. Utslaget visade 80 km/h.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.