Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs Skateboardförening satt upp ett nytt mål för ungdomarna i Lindesberg: Att bygga en skatepark i betong – utomhus. I måndags träffades representanter från Lindesbergs kommun och skateföreningen i ärendet.-Jag kommer att stötta dem så mycket jag kan, kommenterar kulturchef Johan Tranquist.
Skateboardföreningen vill bygga denna betongpark någonstans i centrala Lindesberg. Allra helst vill man få utrymme på en plats där människor kan stanna till och titta på när ungdomarna visar vad de går för. Föreningens ordförande uttalade sig i LindeNytt i förra veckan och menade att det är just sådana här mötesplatser som sätter fart på stan och skapar puls. Han refererade till andra platser i landet där liknande satsningar fått just denna effekt.
Huvudsyftet är dock ändå att alla som gillar att åka bräda utomhus på sommaren kan göra det på en ordnad plats. I måndags fick föreningen chansen att presentera förslaget för kulturchef Johan Tranquist och kommunalrådet Anders Ceder. Bägge anser att föreningen är inne på rätt spår.
-Vår uppfattning är att det här är bra och seriösa människor som lyckats starta en förening som redan nu har 180 medlemmar och gör väldigt mycket viktigt för ungdomar i Lindesberg. Därför kommer jag stötta dem så mycket jag kan, förklarar kulturchef Johan Tranquist.
Just nu arbetar kommunen med en fördjupad översiktsplan och Tranquist kommer personligen att lyfta detta förslag så det hamnar med i den.
-Jag vill gärna bidra med stöd i den process som väntar föreningen. Sedan skall jag se över bidragsfrågan, om man eventuellt kan få medel via Leader Bergslagen.
Fortsatt dialog kommer hållas mellan Lindesbergs Skateboardförening och Kultur- och Fritidsförvaltningen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.