Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs Skateboardförening satt upp ett nytt mål för ungdomarna i Lindesberg: Att bygga en skatepark i betong – utomhus. I måndags träffades representanter från Lindesbergs kommun och skateföreningen i ärendet.-Jag kommer att stötta dem så mycket jag kan, kommenterar kulturchef Johan Tranquist.
Skateboardföreningen vill bygga denna betongpark någonstans i centrala Lindesberg. Allra helst vill man få utrymme på en plats där människor kan stanna till och titta på när ungdomarna visar vad de går för. Föreningens ordförande uttalade sig i LindeNytt i förra veckan och menade att det är just sådana här mötesplatser som sätter fart på stan och skapar puls. Han refererade till andra platser i landet där liknande satsningar fått just denna effekt.
Huvudsyftet är dock ändå att alla som gillar att åka bräda utomhus på sommaren kan göra det på en ordnad plats. I måndags fick föreningen chansen att presentera förslaget för kulturchef Johan Tranquist och kommunalrådet Anders Ceder. Bägge anser att föreningen är inne på rätt spår.
-Vår uppfattning är att det här är bra och seriösa människor som lyckats starta en förening som redan nu har 180 medlemmar och gör väldigt mycket viktigt för ungdomar i Lindesberg. Därför kommer jag stötta dem så mycket jag kan, förklarar kulturchef Johan Tranquist.
Just nu arbetar kommunen med en fördjupad översiktsplan och Tranquist kommer personligen att lyfta detta förslag så det hamnar med i den.
-Jag vill gärna bidra med stöd i den process som väntar föreningen. Sedan skall jag se över bidragsfrågan, om man eventuellt kan få medel via Leader Bergslagen.
Fortsatt dialog kommer hållas mellan Lindesbergs Skateboardförening och Kultur- och Fritidsförvaltningen.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.