Som vi kunde berätta i förra veckan, har Lindesbergs Skateboardförening satt upp ett nytt mål för ungdomarna i Lindesberg: Att bygga en skatepark i betong – utomhus. I måndags träffades representanter från Lindesbergs kommun och skateföreningen i ärendet.-Jag kommer att stötta dem så mycket jag kan, kommenterar kulturchef Johan Tranquist.
Skateboardföreningen vill bygga denna betongpark någonstans i centrala Lindesberg. Allra helst vill man få utrymme på en plats där människor kan stanna till och titta på när ungdomarna visar vad de går för. Föreningens ordförande uttalade sig i LindeNytt i förra veckan och menade att det är just sådana här mötesplatser som sätter fart på stan och skapar puls. Han refererade till andra platser i landet där liknande satsningar fått just denna effekt.
Huvudsyftet är dock ändå att alla som gillar att åka bräda utomhus på sommaren kan göra det på en ordnad plats. I måndags fick föreningen chansen att presentera förslaget för kulturchef Johan Tranquist och kommunalrådet Anders Ceder. Bägge anser att föreningen är inne på rätt spår.
-Vår uppfattning är att det här är bra och seriösa människor som lyckats starta en förening som redan nu har 180 medlemmar och gör väldigt mycket viktigt för ungdomar i Lindesberg. Därför kommer jag stötta dem så mycket jag kan, förklarar kulturchef Johan Tranquist.
Just nu arbetar kommunen med en fördjupad översiktsplan och Tranquist kommer personligen att lyfta detta förslag så det hamnar med i den.
-Jag vill gärna bidra med stöd i den process som väntar föreningen. Sedan skall jag se över bidragsfrågan, om man eventuellt kan få medel via Leader Bergslagen.
Fortsatt dialog kommer hållas mellan Lindesbergs Skateboardförening och Kultur- och Fritidsförvaltningen.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.