Länsstyrelsen vill utöka strandskyddet i Malingsbo-Klotenområdet till 300 meter. Det framgår av ett förslag som skickats till kommunen. Motivet till det föreslagna utökade skyddet är Länsstyrelsens bedömning av de höga naturvärdena, men även värden för friluftslivet. Kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder är mycket skeptisk.- Jag tycker att man ska vara både flexibel och pragmatisk här, säger Anders Ceder. Att utöka strandskyddet över hela området till 300 meter kan få konsekvenser för exempelvis turistnäringen i området.
Det är den avgående regeringen som gett alla länsstyrelser i uppdrag att titta över strandskyddsförordningar i landet. Syftet var att lätta upp strandskyddsbestämmelserna för många sjöar i landet. Men i Örebro län har inventeringen i stället landat i att Länsstyrelsen föreslår ett utökat strandskydd för en rad nya sjöar i länet- däribland sjöarna runt Malingsbo-Kloten området.
I förslaget, som nu skickats till Lindesbergs kommun, föreslås att Hedströmmens vattensystem, Lilla Korslången och Haraldsjön får ett utökat strandskydd om 300 meter. Utvidgningen motiveras främst av höga naturvärden, men även värden för friluftslivet. Länsstyrelsen skriver att det är ett välbesökt friluftsområde som riskerar att förlora sina kvaliteter och värden i och med nybyggnation.
– Nu ska kommunen titta vidare på förslaget, säger Anders Ceder. Det är mycket svårt att rucka på en beslutad strandskyddsbestämmelse så det viktiga för mig är att man nu får en balans mellan naturvärden och det lokala näringslivets utvecklingsmöjligheter.
Kommunens svar på Länsstyrelsens remiss ska vara inlämnad senast den 31 oktober. Länsstyrelsen räknar med att ett beslut i frågan ska tas i början av december i år.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.