Länsstyrelsen vill utöka strandskyddet i Malingsbo-Klotenområdet till 300 meter. Det framgår av ett förslag som skickats till kommunen. Motivet till det föreslagna utökade skyddet är Länsstyrelsens bedömning av de höga naturvärdena, men även värden för friluftslivet. Kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder är mycket skeptisk.- Jag tycker att man ska vara både flexibel och pragmatisk här, säger Anders Ceder. Att utöka strandskyddet över hela området till 300 meter kan få konsekvenser för exempelvis turistnäringen i området.
Det är den avgående regeringen som gett alla länsstyrelser i uppdrag att titta över strandskyddsförordningar i landet. Syftet var att lätta upp strandskyddsbestämmelserna för många sjöar i landet. Men i Örebro län har inventeringen i stället landat i att Länsstyrelsen föreslår ett utökat strandskydd för en rad nya sjöar i länet- däribland sjöarna runt Malingsbo-Kloten området.
I förslaget, som nu skickats till Lindesbergs kommun, föreslås att Hedströmmens vattensystem, Lilla Korslången och Haraldsjön får ett utökat strandskydd om 300 meter. Utvidgningen motiveras främst av höga naturvärden, men även värden för friluftslivet. Länsstyrelsen skriver att det är ett välbesökt friluftsområde som riskerar att förlora sina kvaliteter och värden i och med nybyggnation.
– Nu ska kommunen titta vidare på förslaget, säger Anders Ceder. Det är mycket svårt att rucka på en beslutad strandskyddsbestämmelse så det viktiga för mig är att man nu får en balans mellan naturvärden och det lokala näringslivets utvecklingsmöjligheter.
Kommunens svar på Länsstyrelsens remiss ska vara inlämnad senast den 31 oktober. Länsstyrelsen räknar med att ett beslut i frågan ska tas i början av december i år.
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad ”kompis-soffa” i anslutning till generationsparken på Strandpromenaden. Syftet är att skapa en plats där människor kan sätta sig om de vill prata med någon eller bara vill ha sällskap en stund. Soffan kommer att märkas kompis-soffa och kommer finnas på plats senare i år.
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog sönder inredning till ett värde av cirka 25 000 kronor. Nu dömer Örebro tingsrätt mannen till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.