Nu är arbetsgruppens förslag kring vad nya bolaget ”Besök Linde” ska fokusera på klart. Tjänstemannagruppen, med näringslivchefen Merit Israelsson i spetsen, föreslår bland annat att Energikällan utökas med ett utomhusbad och en ny relax samt att Lindesbergs Arena blir en multiarena med fokus på publika evenemang och konferenser.
Det var i maj som kommunfullmäktige beslöt att kommunen ska starta ett nytt bolag ”Besök Linde” vars uppgift kommer att bli att sälja olika besöksmål och upplevelser i Lindesberg. ”Besök Linde” ska också ansvara för drift och utveckling av Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruvområde och, i förekommande fall, biografen. Tanken är också att bolaget ska vara en aktiv part i utvecklingen av kommunen och samverka med näringslivet samt övriga kommunala bolag och förvaltningar.
En arbetsgrupp har sedan dess arbetat för att ge förslag till politikerna på olika utvecklingsområden som det nya bolaget skulle kunna fokusera på. Gruppen, som leds av näringslivschefen Merit Israelsson, föreslår bland annat att ett tempererat utomhusbad samt ett utomhusgym för pensionärer byggs intill Energikällan. Just detta förslag har flera partier, bland annat Centern, tidigare motionerat om i fullmäktige. Simhallen skulle också kunna utökas med en ny relax tillgänglig för funktionshindrade, enligt gruppens skrivelse.
Lindesbergs Arena föreslås få en funktion som en så kallad multiarena där fokus ska ligga på publika matcher och en större andel egna arrangemang såsom mässor, konserter och konferenser. Även Folkets hus borde kunna utnyttjas mer för konferenser och andra evenemang.
På måndag den 20 oktober ska arbetsgruppens förslag diskuteras på kommunstyrelsens planeringsutskott för att sedan beslutas i kommunstyrelsen vid ett senare tillfälle. ”Besök Linde” ska starta sin verksamhet efter årsskiftet.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.