Nu är arbetsgruppens förslag kring vad nya bolaget ”Besök Linde” ska fokusera på klart. Tjänstemannagruppen, med näringslivchefen Merit Israelsson i spetsen, föreslår bland annat att Energikällan utökas med ett utomhusbad och en ny relax samt att Lindesbergs Arena blir en multiarena med fokus på publika evenemang och konferenser.
Det var i maj som kommunfullmäktige beslöt att kommunen ska starta ett nytt bolag ”Besök Linde” vars uppgift kommer att bli att sälja olika besöksmål och upplevelser i Lindesberg. ”Besök Linde” ska också ansvara för drift och utveckling av Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruvområde och, i förekommande fall, biografen. Tanken är också att bolaget ska vara en aktiv part i utvecklingen av kommunen och samverka med näringslivet samt övriga kommunala bolag och förvaltningar.
En arbetsgrupp har sedan dess arbetat för att ge förslag till politikerna på olika utvecklingsområden som det nya bolaget skulle kunna fokusera på. Gruppen, som leds av näringslivschefen Merit Israelsson, föreslår bland annat att ett tempererat utomhusbad samt ett utomhusgym för pensionärer byggs intill Energikällan. Just detta förslag har flera partier, bland annat Centern, tidigare motionerat om i fullmäktige. Simhallen skulle också kunna utökas med en ny relax tillgänglig för funktionshindrade, enligt gruppens skrivelse.
Lindesbergs Arena föreslås få en funktion som en så kallad multiarena där fokus ska ligga på publika matcher och en större andel egna arrangemang såsom mässor, konserter och konferenser. Även Folkets hus borde kunna utnyttjas mer för konferenser och andra evenemang.
På måndag den 20 oktober ska arbetsgruppens förslag diskuteras på kommunstyrelsens planeringsutskott för att sedan beslutas i kommunstyrelsen vid ett senare tillfälle. ”Besök Linde” ska starta sin verksamhet efter årsskiftet.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.