Nu är arbetsgruppens förslag kring vad nya bolaget ”Besök Linde” ska fokusera på klart. Tjänstemannagruppen, med näringslivchefen Merit Israelsson i spetsen, föreslår bland annat att Energikällan utökas med ett utomhusbad och en ny relax samt att Lindesbergs Arena blir en multiarena med fokus på publika evenemang och konferenser.
Det var i maj som kommunfullmäktige beslöt att kommunen ska starta ett nytt bolag ”Besök Linde” vars uppgift kommer att bli att sälja olika besöksmål och upplevelser i Lindesberg. ”Besök Linde” ska också ansvara för drift och utveckling av Energikällan, Lindesbergs Arena, Stripa gruvområde och, i förekommande fall, biografen. Tanken är också att bolaget ska vara en aktiv part i utvecklingen av kommunen och samverka med näringslivet samt övriga kommunala bolag och förvaltningar.
En arbetsgrupp har sedan dess arbetat för att ge förslag till politikerna på olika utvecklingsområden som det nya bolaget skulle kunna fokusera på. Gruppen, som leds av näringslivschefen Merit Israelsson, föreslår bland annat att ett tempererat utomhusbad samt ett utomhusgym för pensionärer byggs intill Energikällan. Just detta förslag har flera partier, bland annat Centern, tidigare motionerat om i fullmäktige. Simhallen skulle också kunna utökas med en ny relax tillgänglig för funktionshindrade, enligt gruppens skrivelse.
Lindesbergs Arena föreslås få en funktion som en så kallad multiarena där fokus ska ligga på publika matcher och en större andel egna arrangemang såsom mässor, konserter och konferenser. Även Folkets hus borde kunna utnyttjas mer för konferenser och andra evenemang.
På måndag den 20 oktober ska arbetsgruppens förslag diskuteras på kommunstyrelsens planeringsutskott för att sedan beslutas i kommunstyrelsen vid ett senare tillfälle. ”Besök Linde” ska starta sin verksamhet efter årsskiftet.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.