I fredags arrangerades den första av två kräftfiskekvällar i Lindesberg och trots ett härligt sensommarväder så mulnade nog sinnet på hos vissa av dem som hade tilldelats ett fiskeland i år. Fångsten uteblev nämligen för många.
Endast 3436 kräftor fiskades upp i fredags. Det är 1761 st färre än ifjol – och då bör man ha i åtanke att fjolåret inte var ett särskilt bra år för fisket.
Roland Johansson fick sammanställningen i sin hand sent igår kväll och konstaterade något lågmält att fisket blev ett av de sämre på många år. Men det är inte helt utan hopp som Roland tar sikte på kräftfiskekväll nummer två, som arrangeras den 29:e augusti.
-Det är naturligtvis väldigt tråkigt att höra hur vissa gått helt lottlösa och inte lyckats fånga en enda kräfta i burarna. Detta blev resultatet för vissa nedanför dammluckorna i Dalkarshyttan. Orsaken är troligtvis den senaste tidens kraftiga nederbörd, att vattennivån är väldigt hög och strömmarna kraftigare pga vattenmängderna, förklarar Roland.
Ovanför dammluckorna har det dock gått mycket bättre, vilket bekräftar Rolands teori. Mellan Gröna bron och Prästbron har vissa fångat så många som mellan 60-80 st.
Statistiskt sett brukar den första kräftfiskekvällen vara rikare på fångster jämfört med den andra fiskekvällen. Roland anser dock att statistiken bör tas med en nypa salt i år eftersom väderförhållandena kan vara boven i dramat.
-Om det bara får sjunka undan lite nu, så att vattennivån blir lägre, då finns anledning att tro att nästa fiske blir mycket bättre, speciellt nere i Dalkarshyttan. Jag lider lite med dem som satt där nere eftersom strömmarna var så kraftiga att det var svårt för vissa att placera ut burarna eftersom de följde med i strömmen, berättar Roland.
Kort och gott finns det alltså relativt gott om kräftor där ute i plurret, men som alltid när det gäller fiske – och i synnerhet kräftfiske – så blir man inte alltid en storfiskare bara för att man står där och kämpar enligt alla tillåtna knep och finurligheter som beprövats i mannaminne.
-När det gäller kräftor så blir man aldrig klok på dem, så mycket kan vi konstatera, skrattar Roland.
Fotnot: En solglimt i fångstrapporten är att fler kräftor av större format fångades jämfört med t ex i fjol.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.