I fredags arrangerades den första av två kräftfiskekvällar i Lindesberg och trots ett härligt sensommarväder så mulnade nog sinnet på hos vissa av dem som hade tilldelats ett fiskeland i år. Fångsten uteblev nämligen för många.
Endast 3436 kräftor fiskades upp i fredags. Det är 1761 st färre än ifjol – och då bör man ha i åtanke att fjolåret inte var ett särskilt bra år för fisket.
Roland Johansson fick sammanställningen i sin hand sent igår kväll och konstaterade något lågmält att fisket blev ett av de sämre på många år. Men det är inte helt utan hopp som Roland tar sikte på kräftfiskekväll nummer två, som arrangeras den 29:e augusti.
-Det är naturligtvis väldigt tråkigt att höra hur vissa gått helt lottlösa och inte lyckats fånga en enda kräfta i burarna. Detta blev resultatet för vissa nedanför dammluckorna i Dalkarshyttan. Orsaken är troligtvis den senaste tidens kraftiga nederbörd, att vattennivån är väldigt hög och strömmarna kraftigare pga vattenmängderna, förklarar Roland.
Ovanför dammluckorna har det dock gått mycket bättre, vilket bekräftar Rolands teori. Mellan Gröna bron och Prästbron har vissa fångat så många som mellan 60-80 st.
Statistiskt sett brukar den första kräftfiskekvällen vara rikare på fångster jämfört med den andra fiskekvällen. Roland anser dock att statistiken bör tas med en nypa salt i år eftersom väderförhållandena kan vara boven i dramat.
-Om det bara får sjunka undan lite nu, så att vattennivån blir lägre, då finns anledning att tro att nästa fiske blir mycket bättre, speciellt nere i Dalkarshyttan. Jag lider lite med dem som satt där nere eftersom strömmarna var så kraftiga att det var svårt för vissa att placera ut burarna eftersom de följde med i strömmen, berättar Roland.
Kort och gott finns det alltså relativt gott om kräftor där ute i plurret, men som alltid när det gäller fiske – och i synnerhet kräftfiske – så blir man inte alltid en storfiskare bara för att man står där och kämpar enligt alla tillåtna knep och finurligheter som beprövats i mannaminne.
-När det gäller kräftor så blir man aldrig klok på dem, så mycket kan vi konstatera, skrattar Roland.
Fotnot: En solglimt i fångstrapporten är att fler kräftor av större format fångades jämfört med t ex i fjol.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.