Inför lördagens hemmamöte i arenan står LIF Lindesberg tränarlöst. I början av veckan kom beskedet att Stefan Karlsson inte längre kommer att träna det allsvenska laget, som inför lördagens möte mot Rimbo kommer att ha en bekant trio på bänken som tränarstab.
– Vi kommer att göra allt för att få med oss två poäng, säger Oskar Wallin.
LIF Lindesberg står i en minst sagt speciell situation. Natten till i måndags, bara timmar efter bortaförlusten mot det då jumboplacerade Kärra, kom beskedet att tränare Stefan Karlsson inte längre kommer att vara kvar som huvudtränare.
Inför lördagens hemmamatch mot Rimbo kommer därför en välkänd LIF-trio att dela på tränarrollen. Tidigare LIF-spelaren Gustaf Ekström, tillfälligt skadade hemmaspelaren Herman Bosson och lagets assisterande tränare Oskar Wallin.
Oskar Wallin sköter trådarna vid bänken. Foto: LIF Lindesberg
– Det är en klart speciell situation som vi befinner oss i, men vi kommer såklart att göra vårt bästa. Det jobbas intensivt med att hitta en ny huvudtränare så vi är inte förväntade att göra underverk i laget fram till dess. Vi kommer att jobba med det som ska jobbas med, det vill säga att främst jobba med grunderna och förbereda laget för kommande matcher. Vi har varit med i laget under säsongen och vet vad som gäller, berättar Oskar Wallin.
Som tränare Karlssons högra hand under säsongen har Oskar full koll på laget och säsongens tråkiga resultat. En poäng efter nio matcher är tuffa papper, vilket Wallin har med sig i tankarna.
– Det har varit klart tufft under säsongen, samtidigt går vi tillsammans för att göra jobbet. Det finns inga genvägar utan vi tar fullt fokus på en uppgift i taget.
På lördag gästas Arenan av Rimbo HK Roslagen, ett lag som även de har haft tufft under säsongen och placeras fjärde sist i tabellen med 7 poäng efter tre vinster. Respekten finnstrots detta i LIF Lindesberg.
– Rimbo är som Rimbo är. Det är ett svårt lag att möta och de är väldigt svårspelade. Vi slog dem i båda mötena under förra säsongen och förhoppningsvis kommer det att psykologiskt finnas med både oss och dem. För våran del så är det fullt fokus på uppgiften. Vi går alltid in för seger och vi kommer att göra allt för att få med oss två poäng.
Matchguide LIF Lindesberg-Rimbo HK Roslagen
Var och när: Lördag 20:e november med matchstart kl. 16.30 i Lindesberg Arena. Matchvärd: Libo (Bjuder samtliga Libo-hyresgäster på fri entré)
Tidigare möte mot Rimbo: Förra säsongen stod LIF Lindesberg som segrare i båda möten. Första segern togs på bortaplan, säsongens fjärde match, med 27-32. Hemma blev det en seger med 35-31.
Läget i tabellen: Efter förlusten mot Kärra i bottenmötet så placeras LIF Lindesberg som ny jumbo med en poäng. Kärra ligger platsen ovanför med 3 poäng medan första placering ovanför det nedersta strecket, Anderstorp, har 5 poäng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
7 av 8 partier fanns på plats. Foto: Camilla Lagerman
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...