Inför lördagens hemmamöte i arenan står LIF Lindesberg tränarlöst. I början av veckan kom beskedet att Stefan Karlsson inte längre kommer att träna det allsvenska laget, som inför lördagens möte mot Rimbo kommer att ha en bekant trio på bänken som tränarstab.
– Vi kommer att göra allt för att få med oss två poäng, säger Oskar Wallin.
LIF Lindesberg står i en minst sagt speciell situation. Natten till i måndags, bara timmar efter bortaförlusten mot det då jumboplacerade Kärra, kom beskedet att tränare Stefan Karlsson inte längre kommer att vara kvar som huvudtränare.
Inför lördagens hemmamatch mot Rimbo kommer därför en välkänd LIF-trio att dela på tränarrollen. Tidigare LIF-spelaren Gustaf Ekström, tillfälligt skadade hemmaspelaren Herman Bosson och lagets assisterande tränare Oskar Wallin.
Oskar Wallin sköter trådarna vid bänken. Foto: LIF Lindesberg
– Det är en klart speciell situation som vi befinner oss i, men vi kommer såklart att göra vårt bästa. Det jobbas intensivt med att hitta en ny huvudtränare så vi är inte förväntade att göra underverk i laget fram till dess. Vi kommer att jobba med det som ska jobbas med, det vill säga att främst jobba med grunderna och förbereda laget för kommande matcher. Vi har varit med i laget under säsongen och vet vad som gäller, berättar Oskar Wallin.
Som tränare Karlssons högra hand under säsongen har Oskar full koll på laget och säsongens tråkiga resultat. En poäng efter nio matcher är tuffa papper, vilket Wallin har med sig i tankarna.
– Det har varit klart tufft under säsongen, samtidigt går vi tillsammans för att göra jobbet. Det finns inga genvägar utan vi tar fullt fokus på en uppgift i taget.
På lördag gästas Arenan av Rimbo HK Roslagen, ett lag som även de har haft tufft under säsongen och placeras fjärde sist i tabellen med 7 poäng efter tre vinster. Respekten finnstrots detta i LIF Lindesberg.
– Rimbo är som Rimbo är. Det är ett svårt lag att möta och de är väldigt svårspelade. Vi slog dem i båda mötena under förra säsongen och förhoppningsvis kommer det att psykologiskt finnas med både oss och dem. För våran del så är det fullt fokus på uppgiften. Vi går alltid in för seger och vi kommer att göra allt för att få med oss två poäng.
Matchguide LIF Lindesberg-Rimbo HK Roslagen
Var och när: Lördag 20:e november med matchstart kl. 16.30 i Lindesberg Arena. Matchvärd: Libo (Bjuder samtliga Libo-hyresgäster på fri entré)
Tidigare möte mot Rimbo: Förra säsongen stod LIF Lindesberg som segrare i båda möten. Första segern togs på bortaplan, säsongens fjärde match, med 27-32. Hemma blev det en seger med 35-31.
Läget i tabellen: Efter förlusten mot Kärra i bottenmötet så placeras LIF Lindesberg som ny jumbo med en poäng. Kärra ligger platsen ovanför med 3 poäng medan första placering ovanför det nedersta strecket, Anderstorp, har 5 poäng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Trafikolycka i Hällabacken
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall tv...
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt