Som traditionen bjuder tågar idag det röda socialdemokratiska partiet i ett demonstrationståg, så också här i Lindesberg. Klockan 12 bar det av med flaggor, fanor och Guldsmedshyttans Musikkår som såg till att tåget höll takten.
– Jag drömmer om ett samhälle där varje samhällsmedborgare känner sig betydelsefull, sade Moa Fohlin (S) i sitt tal.
Trafiken på Kristinavägen får vänta på sin tur. Det är första maj och här marscherar det socialdemokratiska demonstrationståget fram längs vägen. ”Tillsammans för Sverige”, ”Stärk industrin för hållbar tillväxt & välfärd” och ”Arbete åt alla” är några av de texter som klär demonstranternas skyltar. Guldsmedshyttans musikkår står för musiken och håller takten från starten vid Norrtullstorget, marschen fortsätter en bit längs med Kungsgatan innan man sneddar ned mot Kristinavägen och fortsätter den vägen tillbaka till torget. Väl tillbaka på plats ska tal hållas, och kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) är först ut. Irja berättar att det är första gången som hon håller ett sådant här första maj tal, och hon inleder med att minnas sin uppväxt här i Sverige, och fortsätter med tankar om flyktingar som kommit till Lindesbergs kommun.
– Vi ska välkomna de och inte vara rädda. Vi ska vara stolta i Lindesbergs kommun över att vi tagit ansvar. Mina tankar går till Borlänge där nazisterna idag demonstrerar. Vi får aldrig, aldrig låta de ta över vårt samhälle, säger Irja med eftertryck.
Irja nämner också sjukvården och påminner om sin långa erfarenhet från det området, och fortsätter:
– Jag har på nära håll fått se vilken fantastisk sjukvård vi har. Vi ska se till att där resurserna behövs, ska resurserna finnas.
Informationsblad delas ut, en punktad lista på saker som man uppnått sedan första maj föregående år. Där nämns bland annat att man öppnat upp ett nytt LSS serviceboende i centrala Lindesberg, anställt två fältkuratorer, validerat 70 stycken vårdbiträden till undersköterskor, samt minskat de delade turerna och minimerat ensamarbete inom vården.
Moa Fohlin (S), den yngsta politikern i kommunfullmäktige, har också förberett ett tal. Moa pratar om Sverige och om Lindesberg, vad för slags Lindesberg och vad för slags Sverige man kan tänkas vilja ha.
– Vilket Lindesberg önskar du att du levde i?, undrar Moa och blickar ut över åhörarna.
– Vilket Lindesberg drömmer du om? Vilket Sverige drömmer du om? Vad jag kan ge er är mina drömmar om Lindesberg, mina drömmar om Sverige. Jag drömmer om ett samhälle där varje samhällsmedborgare känner sig betydelsefull. Ett samhälle där alla människor känner sig hemma. Drömmar är till för att uppfyllas, talar Moa. När Fohlin är klar smattrar applåderna, flera är märkbart rörda av hennes tal.
Kent Wanberg (S), fackpolitisk talesman, är den siste talaren att kliva fram till talarstolen. Kent pratar om arbete, att inte någon drömmer om att vara arbetslös.
– Arbetslösheten är ett gissel, ett gissel som vi måste lösa, konstaterar Wanberg.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).