På tisdagsmorgonen togs det första officiella spadtaget för den nya och fräscha Björkhagaskolan, som beräknas stå klar för inflytt under hösten 2018.
Det var inför nyfikna ögon som Jan Sahlin, styrelseordförande i FALAB, Linda Svahn, ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, samt Johan Svensson, VD för Lindesbergs Bygg satte spaden i marken och förklarade projektet påbörjat.
Den nya om- och tillbyggnaden av Björkhagaskolan blir totalt 2800 kvm, där man kommer få plats med bland annat nya musiksalar, en större matsal och två idrottshallar med tillhörande omklädningsrum. Skolans kapacitet kommer därmed öka, från att idag ha plats för ca 350 elever till 550 när bygget är färdigt.
Även utemiljön får sig ett rejält lyft, där man satsar på en ny fotbollsplan och en multiarena, där barnen kommer kunna utöva en mängd olika aktiviteter. Parkeringsmöjligheterna ses också över, där man vill göra det mer trafiksäkert genom att skilja på biltrafiken och bussangöringen.
– Detta är första steget i en kedja, efter det här kommer Brotorpsskolan och en ny högstadieskola stå på tur, berättade Linda Svahn.
– Bakgrunden är att skolorna har ett stort underhållsbehov, och därför satsar vi hårt på detta. Vi vill ju också vara en attraktiv arbetsgivare, och vi tror att detta är ett steg i rätt riktning, sade förvaltningschef Henrik Arenvang.
– Lindesberg växer, och vi är glada för att vi har politiker som satsar på skolorna. Det är fantastiskt! fyllde verksamhetschef Peter Lundell i.
Lindesbergs Bygg har fått uppdraget att bygga skolan, som ska stå klar under hösten 2018. Dock är idrottshallarna beräknade att vara färdiga under våren 2019, och notan för hela bygget slutar på 87,7 miljoner kronor.
Under november kommer berörda föräldrar att få mer information gällande bygget och hur det påverkar eleverna.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.