På tisdagsmorgonen togs det första officiella spadtaget för den nya och fräscha Björkhagaskolan, som beräknas stå klar för inflytt under hösten 2018.
Det var inför nyfikna ögon som Jan Sahlin, styrelseordförande i FALAB, Linda Svahn, ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, samt Johan Svensson, VD för Lindesbergs Bygg satte spaden i marken och förklarade projektet påbörjat.
Den nya om- och tillbyggnaden av Björkhagaskolan blir totalt 2800 kvm, där man kommer få plats med bland annat nya musiksalar, en större matsal och två idrottshallar med tillhörande omklädningsrum. Skolans kapacitet kommer därmed öka, från att idag ha plats för ca 350 elever till 550 när bygget är färdigt.
Även utemiljön får sig ett rejält lyft, där man satsar på en ny fotbollsplan och en multiarena, där barnen kommer kunna utöva en mängd olika aktiviteter. Parkeringsmöjligheterna ses också över, där man vill göra det mer trafiksäkert genom att skilja på biltrafiken och bussangöringen.
– Detta är första steget i en kedja, efter det här kommer Brotorpsskolan och en ny högstadieskola stå på tur, berättade Linda Svahn.
– Bakgrunden är att skolorna har ett stort underhållsbehov, och därför satsar vi hårt på detta. Vi vill ju också vara en attraktiv arbetsgivare, och vi tror att detta är ett steg i rätt riktning, sade förvaltningschef Henrik Arenvang.
– Lindesberg växer, och vi är glada för att vi har politiker som satsar på skolorna. Det är fantastiskt! fyllde verksamhetschef Peter Lundell i.
Lindesbergs Bygg har fått uppdraget att bygga skolan, som ska stå klar under hösten 2018. Dock är idrottshallarna beräknade att vara färdiga under våren 2019, och notan för hela bygget slutar på 87,7 miljoner kronor.
Under november kommer berörda föräldrar att få mer information gällande bygget och hur det påverkar eleverna.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).