På tisdagsmorgonen togs det första officiella spadtaget för den nya och fräscha Björkhagaskolan, som beräknas stå klar för inflytt under hösten 2018.
Det var inför nyfikna ögon som Jan Sahlin, styrelseordförande i FALAB, Linda Svahn, ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, samt Johan Svensson, VD för Lindesbergs Bygg satte spaden i marken och förklarade projektet påbörjat.
Den nya om- och tillbyggnaden av Björkhagaskolan blir totalt 2800 kvm, där man kommer få plats med bland annat nya musiksalar, en större matsal och två idrottshallar med tillhörande omklädningsrum. Skolans kapacitet kommer därmed öka, från att idag ha plats för ca 350 elever till 550 när bygget är färdigt.
Även utemiljön får sig ett rejält lyft, där man satsar på en ny fotbollsplan och en multiarena, där barnen kommer kunna utöva en mängd olika aktiviteter. Parkeringsmöjligheterna ses också över, där man vill göra det mer trafiksäkert genom att skilja på biltrafiken och bussangöringen.
– Detta är första steget i en kedja, efter det här kommer Brotorpsskolan och en ny högstadieskola stå på tur, berättade Linda Svahn.
– Bakgrunden är att skolorna har ett stort underhållsbehov, och därför satsar vi hårt på detta. Vi vill ju också vara en attraktiv arbetsgivare, och vi tror att detta är ett steg i rätt riktning, sade förvaltningschef Henrik Arenvang.
– Lindesberg växer, och vi är glada för att vi har politiker som satsar på skolorna. Det är fantastiskt! fyllde verksamhetschef Peter Lundell i.
Lindesbergs Bygg har fått uppdraget att bygga skolan, som ska stå klar under hösten 2018. Dock är idrottshallarna beräknade att vara färdiga under våren 2019, och notan för hela bygget slutar på 87,7 miljoner kronor.
Under november kommer berörda föräldrar att få mer information gällande bygget och hur det påverkar eleverna.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.