På tisdagsmorgonen togs det första officiella spadtaget för den nya och fräscha Björkhagaskolan, som beräknas stå klar för inflytt under hösten 2018.
Det var inför nyfikna ögon som Jan Sahlin, styrelseordförande i FALAB, Linda Svahn, ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, samt Johan Svensson, VD för Lindesbergs Bygg satte spaden i marken och förklarade projektet påbörjat.
Den nya om- och tillbyggnaden av Björkhagaskolan blir totalt 2800 kvm, där man kommer få plats med bland annat nya musiksalar, en större matsal och två idrottshallar med tillhörande omklädningsrum. Skolans kapacitet kommer därmed öka, från att idag ha plats för ca 350 elever till 550 när bygget är färdigt.
Även utemiljön får sig ett rejält lyft, där man satsar på en ny fotbollsplan och en multiarena, där barnen kommer kunna utöva en mängd olika aktiviteter. Parkeringsmöjligheterna ses också över, där man vill göra det mer trafiksäkert genom att skilja på biltrafiken och bussangöringen.
– Detta är första steget i en kedja, efter det här kommer Brotorpsskolan och en ny högstadieskola stå på tur, berättade Linda Svahn.
– Bakgrunden är att skolorna har ett stort underhållsbehov, och därför satsar vi hårt på detta. Vi vill ju också vara en attraktiv arbetsgivare, och vi tror att detta är ett steg i rätt riktning, sade förvaltningschef Henrik Arenvang.
– Lindesberg växer, och vi är glada för att vi har politiker som satsar på skolorna. Det är fantastiskt! fyllde verksamhetschef Peter Lundell i.
Lindesbergs Bygg har fått uppdraget att bygga skolan, som ska stå klar under hösten 2018. Dock är idrottshallarna beräknade att vara färdiga under våren 2019, och notan för hela bygget slutar på 87,7 miljoner kronor.
Under november kommer berörda föräldrar att få mer information gällande bygget och hur det påverkar eleverna.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.