Under veckan har förberedelserna för en förlängning av gång- och cykelvägen på Örebrovägen inletts. Mätningsarbetet skall vara avklarat inom de närmaste dagarna och materialet överlämnas då för fortsatt projektering av företaget Tyréns för Trafikverkets räkning.- Det är en sträcka på drygt två kilometer, från kyrkogården och ut till riksvägen, vi har i uppdrag att göra mätningar på, berättar Simon Skinnars på Svenska Mätcenter AB i Örebro.
Örebrovägen, söder om Kyrkogården, har inte rykte om sig att vara vänligt sinnad mot oskyddade trafikanter. Under många år har boende i området påpekat riskerna i att där saknas en skyddad plats för fotgängare och cyklister. Senvintern 2013 valde centerpolitikerna Jonas Kleber och Kurt Scharnke att lyfta frågan. Kurt Scharnke berättade då att han med egna ögon hade sett hur illa det verkligen är på sträckan.
– Det var när en flicka klev av bussen vid kyrkogården och skulle gå söderut som jag såg hur extremt farligt det är här. Det var ju lite större snövallar då också, så hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, berättade han då.
När Kurt Scharnke nu ser de pågående arbetet på Örebrovägen, känner han både lättnad och glädje.
– Jag är framförallt glad för de familjer som bor i området, att det arbetas på att höja säkerheten på den sträcka som idag är livsfarlig. Det känns mycket bra att man har tagit vår motion på allvar, kommenterar Scharnke.
Läs tidigare artikel: ”Infartsleden är livsfarlig för cyklister och fotgängare”
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.