Under veckan har förberedelserna för en förlängning av gång- och cykelvägen på Örebrovägen inletts. Mätningsarbetet skall vara avklarat inom de närmaste dagarna och materialet överlämnas då för fortsatt projektering av företaget Tyréns för Trafikverkets räkning.- Det är en sträcka på drygt två kilometer, från kyrkogården och ut till riksvägen, vi har i uppdrag att göra mätningar på, berättar Simon Skinnars på Svenska Mätcenter AB i Örebro.
Örebrovägen, söder om Kyrkogården, har inte rykte om sig att vara vänligt sinnad mot oskyddade trafikanter. Under många år har boende i området påpekat riskerna i att där saknas en skyddad plats för fotgängare och cyklister. Senvintern 2013 valde centerpolitikerna Jonas Kleber och Kurt Scharnke att lyfta frågan. Kurt Scharnke berättade då att han med egna ögon hade sett hur illa det verkligen är på sträckan.
– Det var när en flicka klev av bussen vid kyrkogården och skulle gå söderut som jag såg hur extremt farligt det är här. Det var ju lite större snövallar då också, så hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, berättade han då.
När Kurt Scharnke nu ser de pågående arbetet på Örebrovägen, känner han både lättnad och glädje.
– Jag är framförallt glad för de familjer som bor i området, att det arbetas på att höja säkerheten på den sträcka som idag är livsfarlig. Det känns mycket bra att man har tagit vår motion på allvar, kommenterar Scharnke.
Läs tidigare artikel: ”Infartsleden är livsfarlig för cyklister och fotgängare”
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.