Under veckan har förberedelserna för en förlängning av gång- och cykelvägen på Örebrovägen inletts. Mätningsarbetet skall vara avklarat inom de närmaste dagarna och materialet överlämnas då för fortsatt projektering av företaget Tyréns för Trafikverkets räkning.- Det är en sträcka på drygt två kilometer, från kyrkogården och ut till riksvägen, vi har i uppdrag att göra mätningar på, berättar Simon Skinnars på Svenska Mätcenter AB i Örebro.
Örebrovägen, söder om Kyrkogården, har inte rykte om sig att vara vänligt sinnad mot oskyddade trafikanter. Under många år har boende i området påpekat riskerna i att där saknas en skyddad plats för fotgängare och cyklister. Senvintern 2013 valde centerpolitikerna Jonas Kleber och Kurt Scharnke att lyfta frågan. Kurt Scharnke berättade då att han med egna ögon hade sett hur illa det verkligen är på sträckan.
– Det var när en flicka klev av bussen vid kyrkogården och skulle gå söderut som jag såg hur extremt farligt det är här. Det var ju lite större snövallar då också, så hon tvingades gå mycket, mycket nära passerande trafik. Jag blev oerhört orolig att hon skulle bli påkörd, berättade han då.
När Kurt Scharnke nu ser de pågående arbetet på Örebrovägen, känner han både lättnad och glädje.
– Jag är framförallt glad för de familjer som bor i området, att det arbetas på att höja säkerheten på den sträcka som idag är livsfarlig. Det känns mycket bra att man har tagit vår motion på allvar, kommenterar Scharnke.
Läs tidigare artikel: ”Infartsleden är livsfarlig för cyklister och fotgängare”
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.