Tuffa tider råder och Lindesbergs kommun måste finna vägar att förstärka ekonomin ganska rejält, skriver Socialdemokraterna i ett pressmeddelande idag, fredag.
Läs hela pressmeddelandet nedan:
Pressmeddelande budget 2013
Vi har ”nått vägs ände” när det gäller nedskärningar av många av våra kommunala verksamheter. Det gäller allt ifrån gräsyteskötsel på våra fotbollsplaner till att möjliggöra arbete på ”udda” tider för ensamstående föräldrar. Försörjningsstödet är en tung post för SN där de utförsäkrade är en tung bit och vi måste se över vår personalsituation, främst inom äldreomsorgen.
De ekonomiska uppföljningarna ger en bild av att vi ständigt ligger cirka 30 – 40 miljoner efter (80 milj. mot 96%-målet). Balanskravet har klarats de senaste åren med olika kortfristiga pengar från staten.
Vårt direktiv till det fortsatta budgetarbetet är följande.
Vi behöver en inkomstförstärkning med ca: 40 miljoner.
Den absolut största delen tillfaller SN och BUN där förskolan och lägre åldrar prioriteras och hänsyn tas till föräldrars möjlighet att sköta sitt arbete. Försörjningsstöd och personal inom ÄO prioriteras inom SN.
Arenans drift, BKT:s vaktmästeri organisation och vårt stöd till marknadsföring genom idrott som också gynnar vårt gymnasium.
En grov tabell:
BUN 10-15 milj.
SN 15-20 milj.
Marknadsföring genom Idrott.
Arenan.
Gata, park, idrott. 5-10 milj.
Totalt: 40 miljoner
Nämnder och förvaltningen får därför i uppdrag att utarbeta budgetförslag med ovan nämnda ramförstärkning och prioriteringar som detaljeras inom respektive ansvarsområde.
Anders Ceder.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.