Tuffa tider råder och Lindesbergs kommun måste finna vägar att förstärka ekonomin ganska rejält, skriver Socialdemokraterna i ett pressmeddelande idag, fredag.
Läs hela pressmeddelandet nedan:
Pressmeddelande budget 2013
Vi har ”nått vägs ände” när det gäller nedskärningar av många av våra kommunala verksamheter. Det gäller allt ifrån gräsyteskötsel på våra fotbollsplaner till att möjliggöra arbete på ”udda” tider för ensamstående föräldrar. Försörjningsstödet är en tung post för SN där de utförsäkrade är en tung bit och vi måste se över vår personalsituation, främst inom äldreomsorgen.
De ekonomiska uppföljningarna ger en bild av att vi ständigt ligger cirka 30 – 40 miljoner efter (80 milj. mot 96%-målet). Balanskravet har klarats de senaste åren med olika kortfristiga pengar från staten.
Vårt direktiv till det fortsatta budgetarbetet är följande.
Vi behöver en inkomstförstärkning med ca: 40 miljoner.
Den absolut största delen tillfaller SN och BUN där förskolan och lägre åldrar prioriteras och hänsyn tas till föräldrars möjlighet att sköta sitt arbete. Försörjningsstöd och personal inom ÄO prioriteras inom SN.
Arenans drift, BKT:s vaktmästeri organisation och vårt stöd till marknadsföring genom idrott som också gynnar vårt gymnasium.
En grov tabell:
BUN 10-15 milj.
SN 15-20 milj.
Marknadsföring genom Idrott.
Arenan.
Gata, park, idrott. 5-10 milj.
Totalt: 40 miljoner
Nämnder och förvaltningen får därför i uppdrag att utarbeta budgetförslag med ovan nämnda ramförstärkning och prioriteringar som detaljeras inom respektive ansvarsområde.
Anders Ceder.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.