Under förmiddagstimmarna sökte polisen efter flera personer i skogarna strax söder om Lindesberg, sedan de lämnat sitt fordon efter att ha kört in i vajerräcket. Det var flera vittnen som uppgav för polisen att personerna i olycksbilen hade tagit en resväska ur bilen och sedan gett sig av in i skogen. Ett klart skumt förfarande, anser polisen.- Det är en väldigt rörig historia det här, men uppgifterna från vittnen säger att ”massor av folk sprang ut i skogen”, kommenterar Morgan Beijer, operativchef på Lindesbergspolisen.
Det var vid tiotiden på onsdagsförmiddagen som räddningstjänsten larmades om att det hade inträffat en trafikolycka på Riksväg 50 i höjd med avfarten mot Yxe. Det var en personbil som hade kört in i vajerräcket och ytterligare två fordon, en personbil och en lastbil, skall ha blivit inblandade i olyckan sekundärt. Exakt vad som inträffat är okänt, delvis sedan flera personer i en av olycksbilarna valde att lämna platsen. Flera vittnen har dock uppgett att personerna som färdades i bilen som klippte räcket, uppträdde mycket märkligt.
– Det skall röra sig om flera personer, exakt hur många har vi inte uppgifter på. Dessa skall ha tagit en resväska ur bilen och först gått längs vägen i riktning mot Örebro, men plötsligt vek de av och sprang ut i skogen, uppger Morgan Beijer, operativchef.
Polisen började söka av i området men kunde inte spåra upp personerna eller hitta den resväska som de tagit med sig ut i skogen. Vid 11-tiden blåste man av sökpådraget.
– Det är ju inte omöjligt att människor som bor ute i byarna har sett något, så det vore bra om man hörde av sig i så fall, poängterar Beijer.
Polisen är naturligtvis mycket angelägen om att komma i kontakt med det flyende ”resesällskapet”.
Tips kan lämnas på telenr: 114 14
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.