INSÄNDARE/DEBATT: Att Lindesberg behövde sin nya vårdcentral är det knappast någon som ifrågasatt. Men Lindesberg och norra länsdelen behöver också ett väl fungerande sjukhus. Politikernas löften gällande lasarettet gällde tydligen bara som vallöfte!
Jag har i tidigare insändare kritiserat Regionen och ansvariga politiker (i den mån att det finns sådana) för det skrytbygge som man med fog kan säga att nya hälsocentret Bergsparken (vårdcentral i Lindesberg) blev.
Bergsparken är en fantastiskt fin byggnad! Ett vackert hus – där inget verkar ha sparats på – när det gäller lokalstorlek, materialval, arkitektur etcetera. Men när man ”samtidigt” läser om neddragningar vid Lindesbergs lasarett så förvånas man över hur dålig koll politiker och tjänstemän inom regionen verkar ha. Regionens politiker och många av tjänstemännen verkar helt besatta av nya byggnader, inte minst garage och parkeringsplatser, även där sådana inte behövs.
Inom Regionen har om och tillbyggnader av lokaler tillkommit i en strid ström under de senaste 35 åren. Främst vid USÖ, men även vid övriga två sjukhus i länet. ”Nu hojtar” någon att jag måste förstå skillnaden mellan investeringar och det som är kostnader för verksamhet. Men oavsett typ av utgift så skall allt i slutändan betalas i kronor och ören och varför bygga lokaler etcetera om man till slut inte har råd – med det primära – verksamhet att fylla lokalerna med.
I Bergsparken Lindesberg som invigdes 2019 står 224 Kvm som var tänkt som restaurang och kafé fortfarande tomt. Hyresbortfallet för denna felsatsning torde redan ha kostat skattebetalarna mer än 3 miljoner kronor.
I Bergsparken finns även ett s.k. Atrium en lokal på 1 200 Kvm som endast används i liten omfattning. I anslutning till Bergsparken finns parkeringsplatser och garage med en yta på 5 700 kvm som sedan de tillkom 2019 inte ens når upp till en 50 procentig beläggningsgrad. Parkeringsdelen är nästan alltid så gott som helt tom på bilar!
Det är dags att ansvariga politiker börjar göra rätt och att de lär sig se var och om de kan spara. För så länge de ger sig på vården och samtidigt låter skattepengar gå förlorade på oviktiga saker, då finns all anledning att visa visa dem vad fel de har!
Bjarne Lind
Lindesberg
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.