INSÄNDARE/DEBATT: Att Lindesberg behövde sin nya vårdcentral är det knappast någon som ifrågasatt. Men Lindesberg och norra länsdelen behöver också ett väl fungerande sjukhus. Politikernas löften gällande lasarettet gällde tydligen bara som vallöfte!
Jag har i tidigare insändare kritiserat Regionen och ansvariga politiker (i den mån att det finns sådana) för det skrytbygge som man med fog kan säga att nya hälsocentret Bergsparken (vårdcentral i Lindesberg) blev.
Bergsparken är en fantastiskt fin byggnad! Ett vackert hus – där inget verkar ha sparats på – när det gäller lokalstorlek, materialval, arkitektur etcetera. Men när man ”samtidigt” läser om neddragningar vid Lindesbergs lasarett så förvånas man över hur dålig koll politiker och tjänstemän inom regionen verkar ha. Regionens politiker och många av tjänstemännen verkar helt besatta av nya byggnader, inte minst garage och parkeringsplatser, även där sådana inte behövs.
Inom Regionen har om och tillbyggnader av lokaler tillkommit i en strid ström under de senaste 35 åren. Främst vid USÖ, men även vid övriga två sjukhus i länet. ”Nu hojtar” någon att jag måste förstå skillnaden mellan investeringar och det som är kostnader för verksamhet. Men oavsett typ av utgift så skall allt i slutändan betalas i kronor och ören och varför bygga lokaler etcetera om man till slut inte har råd – med det primära – verksamhet att fylla lokalerna med.
I Bergsparken Lindesberg som invigdes 2019 står 224 Kvm som var tänkt som restaurang och kafé fortfarande tomt. Hyresbortfallet för denna felsatsning torde redan ha kostat skattebetalarna mer än 3 miljoner kronor.
I Bergsparken finns även ett s.k. Atrium en lokal på 1 200 Kvm som endast används i liten omfattning. I anslutning till Bergsparken finns parkeringsplatser och garage med en yta på 5 700 kvm som sedan de tillkom 2019 inte ens når upp till en 50 procentig beläggningsgrad. Parkeringsdelen är nästan alltid så gott som helt tom på bilar!
Det är dags att ansvariga politiker börjar göra rätt och att de lär sig se var och om de kan spara. För så länge de ger sig på vården och samtidigt låter skattepengar gå förlorade på oviktiga saker, då finns all anledning att visa visa dem vad fel de har!
Bjarne Lind
Lindesberg
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.