INSÄNDARE/DEBATT: Att Lindesberg behövde sin nya vårdcentral är det knappast någon som ifrågasatt. Men Lindesberg och norra länsdelen behöver också ett väl fungerande sjukhus. Politikernas löften gällande lasarettet gällde tydligen bara som vallöfte!
Jag har i tidigare insändare kritiserat Regionen och ansvariga politiker (i den mån att det finns sådana) för det skrytbygge som man med fog kan säga att nya hälsocentret Bergsparken (vårdcentral i Lindesberg) blev.
Bergsparken är en fantastiskt fin byggnad! Ett vackert hus – där inget verkar ha sparats på – när det gäller lokalstorlek, materialval, arkitektur etcetera. Men när man ”samtidigt” läser om neddragningar vid Lindesbergs lasarett så förvånas man över hur dålig koll politiker och tjänstemän inom regionen verkar ha. Regionens politiker och många av tjänstemännen verkar helt besatta av nya byggnader, inte minst garage och parkeringsplatser, även där sådana inte behövs.
Inom Regionen har om och tillbyggnader av lokaler tillkommit i en strid ström under de senaste 35 åren. Främst vid USÖ, men även vid övriga två sjukhus i länet. ”Nu hojtar” någon att jag måste förstå skillnaden mellan investeringar och det som är kostnader för verksamhet. Men oavsett typ av utgift så skall allt i slutändan betalas i kronor och ören och varför bygga lokaler etcetera om man till slut inte har råd – med det primära – verksamhet att fylla lokalerna med.
I Bergsparken Lindesberg som invigdes 2019 står 224 Kvm som var tänkt som restaurang och kafé fortfarande tomt. Hyresbortfallet för denna felsatsning torde redan ha kostat skattebetalarna mer än 3 miljoner kronor.
I Bergsparken finns även ett s.k. Atrium en lokal på 1 200 Kvm som endast används i liten omfattning. I anslutning till Bergsparken finns parkeringsplatser och garage med en yta på 5 700 kvm som sedan de tillkom 2019 inte ens når upp till en 50 procentig beläggningsgrad. Parkeringsdelen är nästan alltid så gott som helt tom på bilar!
Det är dags att ansvariga politiker börjar göra rätt och att de lär sig se var och om de kan spara. För så länge de ger sig på vården och samtidigt låter skattepengar gå förlorade på oviktiga saker, då finns all anledning att visa visa dem vad fel de har!
Bjarne Lind
Lindesberg
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.