INSÄNDARE/DEBATT: Att Lindesberg behövde sin nya vårdcentral är det knappast någon som ifrågasatt. Men Lindesberg och norra länsdelen behöver också ett väl fungerande sjukhus. Politikernas löften gällande lasarettet gällde tydligen bara som vallöfte!
Jag har i tidigare insändare kritiserat Regionen och ansvariga politiker (i den mån att det finns sådana) för det skrytbygge som man med fog kan säga att nya hälsocentret Bergsparken (vårdcentral i Lindesberg) blev.
Bergsparken är en fantastiskt fin byggnad! Ett vackert hus – där inget verkar ha sparats på – när det gäller lokalstorlek, materialval, arkitektur etcetera. Men när man ”samtidigt” läser om neddragningar vid Lindesbergs lasarett så förvånas man över hur dålig koll politiker och tjänstemän inom regionen verkar ha. Regionens politiker och många av tjänstemännen verkar helt besatta av nya byggnader, inte minst garage och parkeringsplatser, även där sådana inte behövs.
Inom Regionen har om och tillbyggnader av lokaler tillkommit i en strid ström under de senaste 35 åren. Främst vid USÖ, men även vid övriga två sjukhus i länet. ”Nu hojtar” någon att jag måste förstå skillnaden mellan investeringar och det som är kostnader för verksamhet. Men oavsett typ av utgift så skall allt i slutändan betalas i kronor och ören och varför bygga lokaler etcetera om man till slut inte har råd – med det primära – verksamhet att fylla lokalerna med.
I Bergsparken Lindesberg som invigdes 2019 står 224 Kvm som var tänkt som restaurang och kafé fortfarande tomt. Hyresbortfallet för denna felsatsning torde redan ha kostat skattebetalarna mer än 3 miljoner kronor.
I Bergsparken finns även ett s.k. Atrium en lokal på 1 200 Kvm som endast används i liten omfattning. I anslutning till Bergsparken finns parkeringsplatser och garage med en yta på 5 700 kvm som sedan de tillkom 2019 inte ens når upp till en 50 procentig beläggningsgrad. Parkeringsdelen är nästan alltid så gott som helt tom på bilar!
Det är dags att ansvariga politiker börjar göra rätt och att de lär sig se var och om de kan spara. För så länge de ger sig på vården och samtidigt låter skattepengar gå förlorade på oviktiga saker, då finns all anledning att visa visa dem vad fel de har!
Bjarne Lind
Lindesberg
Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar totalt 650 tjänster inom hela koncernen. För anläggningarna i Frövi och Rockhammar betyder beskedet att 90 tjänster försvinner lokalt.
– Det är ett jättetufft beslut att ta, och det är ett väldigt tufft besked att få, men det är nödvändigt för att Billerud ska vara konkurrenskraftigt på lång sikt, säger Pia Rosin, Kommunikationsdirektör.
Arbetet med den tidigare påbörjade gång- och cykelvägen längs Torphyttevägen återupptas nu i höst. Med start vecka 39 kommer det därför att vara begränsad framkomlighet på den aktuella sträckan – mellan Idrottsvägen och Djupdalsgatan. Detta meddelar Lindesbergs kommun idag.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstördes i en kraftig brand.
– Det är fortsatt avspärrat i väntan på att en teknisk undersökning kan genomföras. Just nu är det fortfarande väldigt varmt där inne, så vi måste avvakta, kommenterar Lars Hedelin vid polisen i region Bergslagen.