INSÄNDARE/DEBATT: Att Lindesberg behövde sin nya vårdcentral är det knappast någon som ifrågasatt. Men Lindesberg och norra länsdelen behöver också ett väl fungerande sjukhus. Politikernas löften gällande lasarettet gällde tydligen bara som vallöfte!
Jag har i tidigare insändare kritiserat Regionen och ansvariga politiker (i den mån att det finns sådana) för det skrytbygge som man med fog kan säga att nya hälsocentret Bergsparken (vårdcentral i Lindesberg) blev.
Bergsparken är en fantastiskt fin byggnad! Ett vackert hus – där inget verkar ha sparats på – när det gäller lokalstorlek, materialval, arkitektur etcetera. Men när man ”samtidigt” läser om neddragningar vid Lindesbergs lasarett så förvånas man över hur dålig koll politiker och tjänstemän inom regionen verkar ha. Regionens politiker och många av tjänstemännen verkar helt besatta av nya byggnader, inte minst garage och parkeringsplatser, även där sådana inte behövs.
Inom Regionen har om och tillbyggnader av lokaler tillkommit i en strid ström under de senaste 35 åren. Främst vid USÖ, men även vid övriga två sjukhus i länet. ”Nu hojtar” någon att jag måste förstå skillnaden mellan investeringar och det som är kostnader för verksamhet. Men oavsett typ av utgift så skall allt i slutändan betalas i kronor och ören och varför bygga lokaler etcetera om man till slut inte har råd – med det primära – verksamhet att fylla lokalerna med.
I Bergsparken Lindesberg som invigdes 2019 står 224 Kvm som var tänkt som restaurang och kafé fortfarande tomt. Hyresbortfallet för denna felsatsning torde redan ha kostat skattebetalarna mer än 3 miljoner kronor.
I Bergsparken finns även ett s.k. Atrium en lokal på 1 200 Kvm som endast används i liten omfattning. I anslutning till Bergsparken finns parkeringsplatser och garage med en yta på 5 700 kvm som sedan de tillkom 2019 inte ens når upp till en 50 procentig beläggningsgrad. Parkeringsdelen är nästan alltid så gott som helt tom på bilar!
Det är dags att ansvariga politiker börjar göra rätt och att de lär sig se var och om de kan spara. För så länge de ger sig på vården och samtidigt låter skattepengar gå förlorade på oviktiga saker, då finns all anledning att visa visa dem vad fel de har!
Bjarne Lind
Lindesberg
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.