Pommerys änglar, Eva Bjärud som letat med sin ID-hund Bingo, tillsammans med Tjodolf Sommestad och Nina Huss som var paret som hittade henne. Foto: Privat

Försvunna hunden Pommery kunde räddas efter fem dagar – av förbipasserande par

När den irländska settern Pommery försvann från sitt hem den 19 oktober påbörjade matte Agneta ett stort sökarbete för att få hem henne i säkerhet. Men det skulle dröja fem dagar innan hon hittades av ett förbipasserande par, påkörd och svårt skadad, men vid liv. Knappt 10 dagar senare bjöd hon och matte Agneta de räddande änglarna på tårtkalas.
– Vilka fantastiska människor det finns! säger Agneta.

Agneta Anderssons ettåriga irländska setter Pommery försvann från familjens tomt i Vedevåg vid 17-tiden på tisdagen den 19 oktober tillsammans med sin kompis. Efter tre timmar kom hundkompisen hem, men utan något spår av Pommery.

– Vi började genast leta och efter ett tag kom det tips om en hund i Järle som passade in på beskrivningen. Det visade sig dock att det inte var hon, och vi fick fortsätta söka. Eva Bjärud och hennes fantastiska ID-hund Bingo kom för att hjälpa till, han fick upp ett spår som gick ut på vägen utanför oss, men där upphörde alla spår efter henne, berättar Agneta.

Agneta tillsammans med sin älskade vän, Pommery. Foto: Privat

Under dagarna som följde fortsatte sökandet, man letade både i skogar och längs vägar, men Pommery var spårlöst försvunnen.

– Jag började tro att det var kört, hon var ju en sådan ung hund, berättar Agneta.

Men på söndagen, fem dagar efter hennes försvinnande, kom samtalet som matte Agneta hade hoppats på. Pommery var hittad. Skadad, men vid liv.

– Paret som har köpt Hults Säteri var på väg dit när de såg att en hund gick haltandes på vägen. Hunden försvann sedan ner i ett dike, men paret stannade sin bil och ropade på henne, och otroligt nog lyssnade hon och hoppade in i deras bil. Vilken kämpartjej hon är, att hon tog sig upp på vägen igen i hopp om att någon skulle hitta henne, säger en märkbart rörd Agneta.

Tillståndet för Pommery var nu allvarligt, ena höftkulan hade hoppat ur sitt fäste, två kotor inne i höften var krossade och hon hade flera infekterade sår.

– Veterinären fattade beslutet att kapa hennes svans, då den blev alldeles för tung med den skadan hon hade, så nu har hon bara en liten stump på knappt fyra centimeter. Man försökte också att dra tillbaka höften, men då hon hade gått med skadan i flera dygn krävdes det en operation för att rätta till det, berättar Agneta.

Vägen tillbaka för Pommery är nu lång, men matte Agneta är bara tacksam för att hennes älskade vän är i livet.

– Nu blir det rehabilitering för henne och en hel del mediciner, men hon har redan gått upp ett kilo och kan stödja på benen igen. Vi vet inte hur bra hon blir, men hon lever!

Ingen vet exakt vad som hände Pommery, men man misstänker att hon blivit påkörd. Agneta vill påminna om vikten av att kontakta polisen när man kört på ett djur.

– Människor tror att det deras fel när de kör på ett djur, men det är ju inte det, men det är däremot fel att inte meddela polisen om vad som hänt, så de kan sätta in eftersök på det skadade djuret. Den som körde bilen kan inte ha missat henne, med tanke på de skador hon fick.

För att tacka Pommerys räddande änglar bjöd Agneta och hennes fyrbenta vän in till tårtkalas under torsdagen, så att de fick träffa henne igen.

– Vilka fantastiska människor det finns! Tjodolf och Nina som rent spontant varit ute och sedan hittat henne, och Eva med sin hund som hjälpt till att leta. Det är så många som jag skulle vilja tacka som har varit ute och letat efter henne, men det här är mina stora hjältar, säger Agneta.

Publicerad 5 november 2021 klockan 19:49

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Studenternas karneval 2026. Foto: Jennie Einarsson

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.

11 juni 2026 klockan 15:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All...

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besö...

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

Kostymgruppen i Bergslagens spektakelteater tilldelades Kulturstipendiet. Foto: Lindesbergs kommun

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.

8 juni 2026 klockan 10:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.

6 juni 2026 klockan 22:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ...
5 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Gott & Blandat!
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema.
5 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och ...
4 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Duon Perman K. Bäckström (a.k.a. [krig]) består av Karin Bäckström och Jon Perman. Foto: Region Örebro län.

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget

På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.

4 juni 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Elin Axelsson (S). Foto: Lindesbergs kommun. Magnus Storm (C). Foto: Camilla Lagerman

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen

Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).

3 juni 2026 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lista: Här firas Nationaldagen

Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På ...

Autogirokunder fick felaktiga inkassokrav

Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor ...

Visa snabbt prov på kommunens nya ”JÄKLARANAMMA”

INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. P...

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län Foto: Liberalerna

Socialdemokraterna försöker skriva om historien

REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.

30 maj 2026 klockan 13:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

FotoFredag: Närbilder och en natt i vildmarken

FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som...

Kraftig garagebrand utanför Lindesberg

UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och r...

Man vårdas för svåra skador efter olycka i natt

En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig ...

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 ...

Guld till ReScan UF – bäst i Sverige 2026

Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Samuel Stenhem, VD Tormek och Hugo Öhman, digital specialist på Tormek presenterar årets sommarutställning. Foto: Jennie Einarsson

Tormeks sommarutställning tillbaka – lyfter både konstnärer och verktyg

För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.

27 maj 2026 klockan 16:19 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fest i regnbågens alla färger när Paletten invigdes
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att ...
27 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solstol, grillplats och gemenskap under jubileet vid Lindessjön
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya ...
26 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-25

2026-05-25

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-22

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-21

2026-05-20

2026-05-19

2026-05-18

2026-05-18

2026-05-15

2026-05-14

2026-06-11 15:24