Pommerys änglar, Eva Bjärud som letat med sin ID-hund Bingo, tillsammans med Tjodolf Sommestad och Nina Huss som var paret som hittade henne. Foto: Privat

Försvunna hunden Pommery kunde räddas efter fem dagar – av förbipasserande par

När den irländska settern Pommery försvann från sitt hem den 19 oktober påbörjade matte Agneta ett stort sökarbete för att få hem henne i säkerhet. Men det skulle dröja fem dagar innan hon hittades av ett förbipasserande par, påkörd och svårt skadad, men vid liv. Knappt 10 dagar senare bjöd hon och matte Agneta de räddande änglarna på tårtkalas.
– Vilka fantastiska människor det finns! säger Agneta.

Agneta Anderssons ettåriga irländska setter Pommery försvann från familjens tomt i Vedevåg vid 17-tiden på tisdagen den 19 oktober tillsammans med sin kompis. Efter tre timmar kom hundkompisen hem, men utan något spår av Pommery.

– Vi började genast leta och efter ett tag kom det tips om en hund i Järle som passade in på beskrivningen. Det visade sig dock att det inte var hon, och vi fick fortsätta söka. Eva Bjärud och hennes fantastiska ID-hund Bingo kom för att hjälpa till, han fick upp ett spår som gick ut på vägen utanför oss, men där upphörde alla spår efter henne, berättar Agneta.

Agneta tillsammans med sin älskade vän, Pommery. Foto: Privat

Under dagarna som följde fortsatte sökandet, man letade både i skogar och längs vägar, men Pommery var spårlöst försvunnen.

– Jag började tro att det var kört, hon var ju en sådan ung hund, berättar Agneta.

Men på söndagen, fem dagar efter hennes försvinnande, kom samtalet som matte Agneta hade hoppats på. Pommery var hittad. Skadad, men vid liv.

– Paret som har köpt Hults Säteri var på väg dit när de såg att en hund gick haltandes på vägen. Hunden försvann sedan ner i ett dike, men paret stannade sin bil och ropade på henne, och otroligt nog lyssnade hon och hoppade in i deras bil. Vilken kämpartjej hon är, att hon tog sig upp på vägen igen i hopp om att någon skulle hitta henne, säger en märkbart rörd Agneta.

Tillståndet för Pommery var nu allvarligt, ena höftkulan hade hoppat ur sitt fäste, två kotor inne i höften var krossade och hon hade flera infekterade sår.

– Veterinären fattade beslutet att kapa hennes svans, då den blev alldeles för tung med den skadan hon hade, så nu har hon bara en liten stump på knappt fyra centimeter. Man försökte också att dra tillbaka höften, men då hon hade gått med skadan i flera dygn krävdes det en operation för att rätta till det, berättar Agneta.

Vägen tillbaka för Pommery är nu lång, men matte Agneta är bara tacksam för att hennes älskade vän är i livet.

– Nu blir det rehabilitering för henne och en hel del mediciner, men hon har redan gått upp ett kilo och kan stödja på benen igen. Vi vet inte hur bra hon blir, men hon lever!

Ingen vet exakt vad som hände Pommery, men man misstänker att hon blivit påkörd. Agneta vill påminna om vikten av att kontakta polisen när man kört på ett djur.

– Människor tror att det deras fel när de kör på ett djur, men det är ju inte det, men det är däremot fel att inte meddela polisen om vad som hänt, så de kan sätta in eftersök på det skadade djuret. Den som körde bilen kan inte ha missat henne, med tanke på de skador hon fick.

För att tacka Pommerys räddande änglar bjöd Agneta och hennes fyrbenta vän in till tårtkalas under torsdagen, så att de fick träffa henne igen.

– Vilka fantastiska människor det finns! Tjodolf och Nina som rent spontant varit ute och sedan hittat henne, och Eva med sin hund som hjälpt till att leta. Det är så många som jag skulle vilja tacka som har varit ute och letat efter henne, men det här är mina stora hjältar, säger Agneta.

Publicerad 5 november 2021 klockan 19:49

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-27 02:16