Pommerys änglar, Eva Bjärud som letat med sin ID-hund Bingo, tillsammans med Tjodolf Sommestad och Nina Huss som var paret som hittade henne. Foto: Privat

Försvunna hunden Pommery kunde räddas efter fem dagar – av förbipasserande par

När den irländska settern Pommery försvann från sitt hem den 19 oktober påbörjade matte Agneta ett stort sökarbete för att få hem henne i säkerhet. Men det skulle dröja fem dagar innan hon hittades av ett förbipasserande par, påkörd och svårt skadad, men vid liv. Knappt 10 dagar senare bjöd hon och matte Agneta de räddande änglarna på tårtkalas.
– Vilka fantastiska människor det finns! säger Agneta.

Agneta Anderssons ettåriga irländska setter Pommery försvann från familjens tomt i Vedevåg vid 17-tiden på tisdagen den 19 oktober tillsammans med sin kompis. Efter tre timmar kom hundkompisen hem, men utan något spår av Pommery.

– Vi började genast leta och efter ett tag kom det tips om en hund i Järle som passade in på beskrivningen. Det visade sig dock att det inte var hon, och vi fick fortsätta söka. Eva Bjärud och hennes fantastiska ID-hund Bingo kom för att hjälpa till, han fick upp ett spår som gick ut på vägen utanför oss, men där upphörde alla spår efter henne, berättar Agneta.

Agneta tillsammans med sin älskade vän, Pommery. Foto: Privat

Under dagarna som följde fortsatte sökandet, man letade både i skogar och längs vägar, men Pommery var spårlöst försvunnen.

– Jag började tro att det var kört, hon var ju en sådan ung hund, berättar Agneta.

Men på söndagen, fem dagar efter hennes försvinnande, kom samtalet som matte Agneta hade hoppats på. Pommery var hittad. Skadad, men vid liv.

– Paret som har köpt Hults Säteri var på väg dit när de såg att en hund gick haltandes på vägen. Hunden försvann sedan ner i ett dike, men paret stannade sin bil och ropade på henne, och otroligt nog lyssnade hon och hoppade in i deras bil. Vilken kämpartjej hon är, att hon tog sig upp på vägen igen i hopp om att någon skulle hitta henne, säger en märkbart rörd Agneta.

Tillståndet för Pommery var nu allvarligt, ena höftkulan hade hoppat ur sitt fäste, två kotor inne i höften var krossade och hon hade flera infekterade sår.

– Veterinären fattade beslutet att kapa hennes svans, då den blev alldeles för tung med den skadan hon hade, så nu har hon bara en liten stump på knappt fyra centimeter. Man försökte också att dra tillbaka höften, men då hon hade gått med skadan i flera dygn krävdes det en operation för att rätta till det, berättar Agneta.

Vägen tillbaka för Pommery är nu lång, men matte Agneta är bara tacksam för att hennes älskade vän är i livet.

– Nu blir det rehabilitering för henne och en hel del mediciner, men hon har redan gått upp ett kilo och kan stödja på benen igen. Vi vet inte hur bra hon blir, men hon lever!

Ingen vet exakt vad som hände Pommery, men man misstänker att hon blivit påkörd. Agneta vill påminna om vikten av att kontakta polisen när man kört på ett djur.

– Människor tror att det deras fel när de kör på ett djur, men det är ju inte det, men det är däremot fel att inte meddela polisen om vad som hänt, så de kan sätta in eftersök på det skadade djuret. Den som körde bilen kan inte ha missat henne, med tanke på de skador hon fick.

För att tacka Pommerys räddande änglar bjöd Agneta och hennes fyrbenta vän in till tårtkalas under torsdagen, så att de fick träffa henne igen.

– Vilka fantastiska människor det finns! Tjodolf och Nina som rent spontant varit ute och sedan hittat henne, och Eva med sin hund som hjälpt till att leta. Det är så många som jag skulle vilja tacka som har varit ute och letat efter henne, men det här är mina stora hjältar, säger Agneta.

Publicerad 5 november 2021 klockan 19:49

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Christer från Hyrmaskiner visar hur en spik ska dras. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

13 maj 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.

11 maj 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu startar asfalteringsarbetet på Schröders backe. Foto: Lindesbergs kommun

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

11 maj 2026 klockan 11:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
11 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.

8 maj 2026 klockan 20:12 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.

8 maj 2026 klockan 09:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.

7 maj 2026 klockan 08:48 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Greger Nilsson. Foto: Privat

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

1 maj 2026 klockan 12:08 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på ...
1 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden ...
30 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt...
29 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-21

2026-05-14 03:06