Utbyggnaden av ADSL/bredband i kommunen pågår fortfarande. Slutdatum är satt till den första januari, det är alltså först då de nya bredbandskunderna i kommunen kan börja surfa med ADSL-uppkoppling. Men redan den första oktober var det tänkt att invånarna skulle kunna beställa sitt bredband. Vid lunchtid konstaterade kommunens it-chef att så inte var fallet.
-Det är ändå inget som påverkar slutdatumet. Utbyggnaden pågår fortfarande och det har inte rapporterats om några fördröjningar där. Att det inte går att beställa idag, som det var tänkt, är bara en administrativ fördröjning. Det kommer att fungera snart, och det är alltså inget som påverkar själva utbyggnaden och datumet då folk kan börja surfa, klargör Bo Bäckman.
It-chef Bo Bäckman informerade om problemet redan tidigare idag för Skanova, som står bakom utbyggnaden av bredband i kommunen.
Det har sagts att 90 procent av invånarna kommer att ha tillgång att koppla upp sig på Internet med ADSL från och med den första januari. Och som kund finns det sju olika operatörer att välja mellan, vilket är de stora bolagen som redan idag erbjuder ADSL till privatpersoner.
För att få tillgång till bredband måste man bo högst 5 km ifrån en telestation. Även om man garanterat en maximal täckning i kommunen finns det ett antal hushåll som blir utan. Vill man vara helt säker redan nu att man bor ”rätt” kan man kontakta den operatör man själv väljer och be om en kontroll. Vilket bara tar några ögonblick och medan man väntar i telefonen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.