Utbyggnaden av ADSL/bredband i kommunen pågår fortfarande. Slutdatum är satt till den första januari, det är alltså först då de nya bredbandskunderna i kommunen kan börja surfa med ADSL-uppkoppling. Men redan den första oktober var det tänkt att invånarna skulle kunna beställa sitt bredband. Vid lunchtid konstaterade kommunens it-chef att så inte var fallet.
-Det är ändå inget som påverkar slutdatumet. Utbyggnaden pågår fortfarande och det har inte rapporterats om några fördröjningar där. Att det inte går att beställa idag, som det var tänkt, är bara en administrativ fördröjning. Det kommer att fungera snart, och det är alltså inget som påverkar själva utbyggnaden och datumet då folk kan börja surfa, klargör Bo Bäckman.
It-chef Bo Bäckman informerade om problemet redan tidigare idag för Skanova, som står bakom utbyggnaden av bredband i kommunen.
Det har sagts att 90 procent av invånarna kommer att ha tillgång att koppla upp sig på Internet med ADSL från och med den första januari. Och som kund finns det sju olika operatörer att välja mellan, vilket är de stora bolagen som redan idag erbjuder ADSL till privatpersoner.
För att få tillgång till bredband måste man bo högst 5 km ifrån en telestation. Även om man garanterat en maximal täckning i kommunen finns det ett antal hushåll som blir utan. Vill man vara helt säker redan nu att man bor ”rätt” kan man kontakta den operatör man själv väljer och be om en kontroll. Vilket bara tar några ögonblick och medan man väntar i telefonen.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.