Utbyggnaden av ADSL/bredband i kommunen pågår fortfarande. Slutdatum är satt till den första januari, det är alltså först då de nya bredbandskunderna i kommunen kan börja surfa med ADSL-uppkoppling. Men redan den första oktober var det tänkt att invånarna skulle kunna beställa sitt bredband. Vid lunchtid konstaterade kommunens it-chef att så inte var fallet.
-Det är ändå inget som påverkar slutdatumet. Utbyggnaden pågår fortfarande och det har inte rapporterats om några fördröjningar där. Att det inte går att beställa idag, som det var tänkt, är bara en administrativ fördröjning. Det kommer att fungera snart, och det är alltså inget som påverkar själva utbyggnaden och datumet då folk kan börja surfa, klargör Bo Bäckman.
It-chef Bo Bäckman informerade om problemet redan tidigare idag för Skanova, som står bakom utbyggnaden av bredband i kommunen.
Det har sagts att 90 procent av invånarna kommer att ha tillgång att koppla upp sig på Internet med ADSL från och med den första januari. Och som kund finns det sju olika operatörer att välja mellan, vilket är de stora bolagen som redan idag erbjuder ADSL till privatpersoner.
För att få tillgång till bredband måste man bo högst 5 km ifrån en telestation. Även om man garanterat en maximal täckning i kommunen finns det ett antal hushåll som blir utan. Vill man vara helt säker redan nu att man bor ”rätt” kan man kontakta den operatör man själv väljer och be om en kontroll. Vilket bara tar några ögonblick och medan man väntar i telefonen.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.