Frågetecknen hopar sig på Kåre Axelssons gård. Ingen har med säkerhet kunnat svara på frågan om vad som hände på gården för drygt en vecka sedan, då ett föl hittades skadad i hagen. Snarare har frågorna blivit fler. Varg? Ja/nej, säger experterna.
Det var för drygt en vecka sedan som amatörtravtränaren Kåre Axelsson hittade ett av fölen i hagen med en mycket ful sårskada på kroppen. När länsstyrelsens experter skickades ut, så konstaterade de relativt snabbt att djuret blivit attackerad av varg. Spår i hagen bekräftade att en varg befunnit sig där.
Men redan dagen efter tog man tillbaka utlåtandet. Sedan dess har frågorna bara blivit fler och Kåre Axelsson har ännu inte fått ett definitivt svar på vad som hänt fölet.
-Jag har inte fått något klart besked i alla fall. Och eftersom det velas fram och tillbaka hela tiden så börjar man ju nästan tro att det faktiskt var en varg, men att man inte törs säga det. Jag önskar bara ett svar nu, säger Kåre.
Spåren i hagen var vanliga hundspår som expanderat i snön på grund av tövädret, menade länsstyrelsen.
-Men det var ju 8 minus ute när spåren hittades, så jag förstår inte deras utlåtande om spåren, förklarar Kåre.
Inledningsvis fanns en fråga att besvara, nu är det betydligt fler.
-Ja, det känns lite som så, konstaterar Kåre.
En sak har dock kunnat uteslutas: Det är ingen människa som orsakat skadan på hästen. Detta är i sig en lättnad för gårdsägarna.
Läs tidigare artikel
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.