Frågetecknen hopar sig på Kåre Axelssons gård. Ingen har med säkerhet kunnat svara på frågan om vad som hände på gården för drygt en vecka sedan, då ett föl hittades skadad i hagen. Snarare har frågorna blivit fler. Varg? Ja/nej, säger experterna.
Det var för drygt en vecka sedan som amatörtravtränaren Kåre Axelsson hittade ett av fölen i hagen med en mycket ful sårskada på kroppen. När länsstyrelsens experter skickades ut, så konstaterade de relativt snabbt att djuret blivit attackerad av varg. Spår i hagen bekräftade att en varg befunnit sig där.
Men redan dagen efter tog man tillbaka utlåtandet. Sedan dess har frågorna bara blivit fler och Kåre Axelsson har ännu inte fått ett definitivt svar på vad som hänt fölet.
-Jag har inte fått något klart besked i alla fall. Och eftersom det velas fram och tillbaka hela tiden så börjar man ju nästan tro att det faktiskt var en varg, men att man inte törs säga det. Jag önskar bara ett svar nu, säger Kåre.
Spåren i hagen var vanliga hundspår som expanderat i snön på grund av tövädret, menade länsstyrelsen.
-Men det var ju 8 minus ute när spåren hittades, så jag förstår inte deras utlåtande om spåren, förklarar Kåre.
Inledningsvis fanns en fråga att besvara, nu är det betydligt fler.
-Ja, det känns lite som så, konstaterar Kåre.
En sak har dock kunnat uteslutas: Det är ingen människa som orsakat skadan på hästen. Detta är i sig en lättnad för gårdsägarna.
Läs tidigare artikel
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.