PRESSMEDDELANDE: Den politiska ledningen i Region Örebro län säger nej till att ta hänsyn till hur regionens förtroende i norra länsdelen påverkas av turerna kring akutmottagning på Lindesbergs lasarett.
Under hälso- och sjukvårdensnämnden den 17 mars bestämdes vilka kriterier som skulle ligga till grund för uppföljningen av förändringarna av jourlinjerna på Lindesbergs lasaretts akutmottagning. Liberalernas oppositionsråd, Willhelm Sundman, begärde att utredningen skulle ta hänsyn till hur regionens förtroende bland invånare, företagare och civilsamhällesorganisationer i norra länsdelen har påverkats av förändringen. Förslaget avslogs av majoriteten men Liberalerna fick medhåll från samtliga andra partier i opposition under sammanträdet.
– Jag tycker inte att man helt kan utesluta länsinvånarnas uppfattning kring den här frågan. Folk måste kunna känna sig trygga med vården, det är ett viktigt uppdrag som jag inte tycker att vi kan bortse ifrån, säger Willhelm Sundman (L).
Frågan om jourlinjerna på akutmottagningen på Lindesbergs lasarett är en omstridd fråga och flera aktörer som är verksamma och bosatta i norra länsdelen har vänt sig emot neddragningen. I veckan gick alla partier förutom Socialdemokraterna och Centerpartier i Lindesbergs kommun ut med en gemensam skrivelse om att de vill att primärjouren i kirurgi och ortopedi återinrättas. Det här visar på hur viktig den här frågan är för länsborna menar Sundman.
– När alla partier i en kommun gör gemensam sak kring en fråga då tycker jag den politiska ledningen ska lyssna in och ta till sig kritiken. Regionen måste våga väga intressen mot varandra och ta hänsyn till hur beslut drabbar olika delar av länet, säger Willhelm Sundman (L).
Frågan om akutmottagningens framtid kommer avgöras vid ett senare nämndsammanträde när den nu beslutade utredningen är genomförd. Till det sammanträdet har Liberalerna redan skickat in ett förslag om att återupprätta den borttagna jourlinjen.
– Det här är inte enbart en fråga om vårdens effektivitet utan även om dess legitimitet. Beslut måste ske i samförstånd med länsinvånarna. Därför hoppas jag att fler partier kan ansluta sig till Liberalernas förslag och att regionen i framtiden tar en större hänsyn till de som drabbas av förändringar inom vården, säger Willhelm Sundman (L).
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.