PRESSMEDDELANDE: Den politiska ledningen i Region Örebro län säger nej till att ta hänsyn till hur regionens förtroende i norra länsdelen påverkas av turerna kring akutmottagning på Lindesbergs lasarett.
Under hälso- och sjukvårdensnämnden den 17 mars bestämdes vilka kriterier som skulle ligga till grund för uppföljningen av förändringarna av jourlinjerna på Lindesbergs lasaretts akutmottagning. Liberalernas oppositionsråd, Willhelm Sundman, begärde att utredningen skulle ta hänsyn till hur regionens förtroende bland invånare, företagare och civilsamhällesorganisationer i norra länsdelen har påverkats av förändringen. Förslaget avslogs av majoriteten men Liberalerna fick medhåll från samtliga andra partier i opposition under sammanträdet.
– Jag tycker inte att man helt kan utesluta länsinvånarnas uppfattning kring den här frågan. Folk måste kunna känna sig trygga med vården, det är ett viktigt uppdrag som jag inte tycker att vi kan bortse ifrån, säger Willhelm Sundman (L).
Frågan om jourlinjerna på akutmottagningen på Lindesbergs lasarett är en omstridd fråga och flera aktörer som är verksamma och bosatta i norra länsdelen har vänt sig emot neddragningen. I veckan gick alla partier förutom Socialdemokraterna och Centerpartier i Lindesbergs kommun ut med en gemensam skrivelse om att de vill att primärjouren i kirurgi och ortopedi återinrättas. Det här visar på hur viktig den här frågan är för länsborna menar Sundman.
– När alla partier i en kommun gör gemensam sak kring en fråga då tycker jag den politiska ledningen ska lyssna in och ta till sig kritiken. Regionen måste våga väga intressen mot varandra och ta hänsyn till hur beslut drabbar olika delar av länet, säger Willhelm Sundman (L).
Frågan om akutmottagningens framtid kommer avgöras vid ett senare nämndsammanträde när den nu beslutade utredningen är genomförd. Till det sammanträdet har Liberalerna redan skickat in ett förslag om att återupprätta den borttagna jourlinjen.
– Det här är inte enbart en fråga om vårdens effektivitet utan även om dess legitimitet. Beslut måste ske i samförstånd med länsinvånarna. Därför hoppas jag att fler partier kan ansluta sig till Liberalernas förslag och att regionen i framtiden tar en större hänsyn till de som drabbas av förändringar inom vården, säger Willhelm Sundman (L).
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.