Vid återvinningsstationerna i Lindesberg är det endast tillåtet att slänga glas, kartong, metall, plast, tidningar och batterier. Trots det fortsätter vissa stationer att svämmas över av avfall som inte är avsedda att lämnas på den aktuella platsen.
Under de senaste åren har återvinningsstationen på Högstadievägen i Lindesberg varit hårt drabbad av nedskräpning, då allehanda möblemang, byggmaterial och husgeråd vid upprepade tillfällen dumpats på den aktuella platsen. Tidigare i veckan uppmärksammade ett flertal läsare att det återigen lämnats skräp vind för våg på helt fel plats.
– Vi har sett över både tömnings- och städrutinerna, och miljökontoret gör tillsyn när vi ber om det, men det verkar tyvärr inte finnas någon magisk lösning på problemet, berättar Mia Steinbach regionchef på Förpacknings- och Tidningsinsamlingen och fortsätter:
– Jag tror att folk egentligen vet var de ska slänga sitt skräp, men det är mer bekvämt att dumpa allt på samma plats och då blir det så här.

Vid ett flertal tillfällen har man diskuterat kameraövervakning av den utsatta återvinningsstationen, men det är ingen hållbar lösning enligt Steinbach.
– Vi har diskuterat både kameraövervakning och vaktbolag, men då flyttar man bara problemet, man blir inte av med det. Det är fortfarande våra städare som får ta hand om det, och de ska verkligen ha en stor eloge för sitt arbete, säger Mia och avslutar:
– I värsta fall får vi plocka bort den aktuella stationen, och det är det absolut sista vi vill göra.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.