Lindesbergs kommun fortsätter att tappa invånare. Det visar Statistiska Centralbyråns nypublicerade befolkningsstatistik gällande tredje kvartalet 2009 – och Lindesberg visar sig alltså fortsätta enligt tidigare mönster.
Den negativa trenden håller Lindesberg i ett fast grepp. Fram till den 30:e september har antalet invånare minskat med 43 personer. Omvandlat till förlorade skatteintäkter innebär befolkningsminskningen nästan 2 miljoner kronor mindre i kassan för Lindesbergs kommun. Så sent som i fjol samma tid hade kommunledningen dock hopp om förändring. Då visade kvartalrapporten nämligen att Lindesbergs befolkning hade ökat – om än marginellt i jämförelse med minskningen som varit de senaste åren. Pluset för tredje kvartalet i fjol var nio personer.
Orsaken till Lindesbergs dystra siffror är den samma som tidigare: att det föds färre än det dör.
Kommunalrådet Anders Larsson är naturligtvis inte särskilt glad över statistiken men ser ändå hopp om att trenden kan brytas – och också kommer att göra det om man fortsätter att utveckla Lindesbergs kommun.
-Det här är ju alla småkommuners stora utmaning. Vad vi kan – och även gör just nu – är att skapa bättre förutsättningar för ungdomar och barnfamiljer. Då måste vi skapa ett Lindesberg som är attraktivt på många sätt, t ex att här finns arbete, bra boende, camping, utomhusbad och massor av aktiviteter, säger Larsson.
Han pekar bland annat på en rad projekt som nu är igång.
-Ja, vi bygger nytt i Frövi, om än ”bara” 16 bostäder. Vi har planarbetet igång gällande Strandskolan och komplementet ”studentbostäder” i samma kvarter, där Bergslagshälsan håller till idag. Vi har även arenahallen som en viktig del i att vända trenden. Men det krävs mycket mer, Lindesberg måste förändras och inte minst då våga prova nya saker samt ta vara på det vi redan har, säger han.
Lindesbergs kommun har idag 23 056 invånare.
Födda: 179
Döda: 226
Inflyttade: 897
Utflyttade: 893
Statistiken gäller perioden 1 jan – 30 sept.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.