Lindesbergs kommun fortsätter att tappa invånare. Det visar Statistiska Centralbyråns nypublicerade befolkningsstatistik gällande tredje kvartalet 2009 – och Lindesberg visar sig alltså fortsätta enligt tidigare mönster.
Den negativa trenden håller Lindesberg i ett fast grepp. Fram till den 30:e september har antalet invånare minskat med 43 personer. Omvandlat till förlorade skatteintäkter innebär befolkningsminskningen nästan 2 miljoner kronor mindre i kassan för Lindesbergs kommun. Så sent som i fjol samma tid hade kommunledningen dock hopp om förändring. Då visade kvartalrapporten nämligen att Lindesbergs befolkning hade ökat – om än marginellt i jämförelse med minskningen som varit de senaste åren. Pluset för tredje kvartalet i fjol var nio personer.
Orsaken till Lindesbergs dystra siffror är den samma som tidigare: att det föds färre än det dör.
Kommunalrådet Anders Larsson är naturligtvis inte särskilt glad över statistiken men ser ändå hopp om att trenden kan brytas – och också kommer att göra det om man fortsätter att utveckla Lindesbergs kommun.
-Det här är ju alla småkommuners stora utmaning. Vad vi kan – och även gör just nu – är att skapa bättre förutsättningar för ungdomar och barnfamiljer. Då måste vi skapa ett Lindesberg som är attraktivt på många sätt, t ex att här finns arbete, bra boende, camping, utomhusbad och massor av aktiviteter, säger Larsson.
Han pekar bland annat på en rad projekt som nu är igång.
-Ja, vi bygger nytt i Frövi, om än ”bara” 16 bostäder. Vi har planarbetet igång gällande Strandskolan och komplementet ”studentbostäder” i samma kvarter, där Bergslagshälsan håller till idag. Vi har även arenahallen som en viktig del i att vända trenden. Men det krävs mycket mer, Lindesberg måste förändras och inte minst då våga prova nya saker samt ta vara på det vi redan har, säger han.
Lindesbergs kommun har idag 23 056 invånare.
Födda: 179
Döda: 226
Inflyttade: 897
Utflyttade: 893
Statistiken gäller perioden 1 jan – 30 sept.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.