Ädel fångst att vänta i Dalkarlshyttan i år också. Foto: Stefan Nordqvist
Fortsatt samarbete ger fortsatt fiskafänge i Dalkarlshyttan
Fjolårets succé med fritt ädelfiske i Dalkarlshytteån, kommer att fortsätta i samma stil även i år. Enligt planerna kommer man under året att sätta ut närmare ett ton regnbåge under säsongens gång.
– Tack vare alla företag som ställer upp på det här, kan vi fortsätta att sätta ut fisk i Dalkarlshyttan även i år, kommenterar Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske som i samarbete med LindeNytt och Lindessjöns FVO står bakom arrangemanget.
800 kilo ädelfisk sattes ut under förra året – fisk som allmänheten sedan kunde fiska upp helt gratis. Konceptet blev mycket uppskattat, inte minst bland barn och unga. Dessutom möjliggjorde det kommunala bolaget, LIBO, för människor med funktionsnedsättning att fiska från en handikappbrygga.
– Det är så roligt att se, hur ungdomarna cyklar ner dit varje dag och har roligt – och får fisk också. Det är just det här det handlar om, påpekar Stefan Nordqvist.
Stefan Nordqvist med Dalkarlshytteån i bakgrunden. Privat foto.
Att följa sedvanligt koncept för att finansiera ädelfisket, finns inte på Nordqvists sjökort.
– Det har varit en del åsikter om att vi borde ha fiskekort, men då faller ju hela grejen. Därför är det inte av intresse, säger han.
Det fria fisket har även blivit något som har börjat att uppmärksammas på andra håll i landet.
– Man hör hur det här börjar sprida sig utanför Lindesberg. Senast var det en familj från Stockholm som hade hört talas om Dalkarlshytteåns fiske och åkte hit. De var så förvånade kring det här, att de först kontaktade oss och frågade ”Är det verkligen gratis att fiska?”, ler Stefan Nordqvist.
Årets första isättning sker i slutet av maj månad. Precis som vid premiären i fjol, är det Harrkungens Fiske och Lindesbergs Golfklubb som står för fisken då. Vid premiären sätter man ut 100 kg regnbåge.
– Men det fina är att det finns mycket fisk kvar sedan förra året. Det har fiskats med framgång här under vårkanten, det innebär att fisken faktiskt trivs i ån och inte, som jag var lite orolig för, tar sig neråt och ut i sjön. Den stannar kvar och det är naturligtvis väldigt positivt för upplevelsen – att det alltid finns fisk kvar, säger Nordqvist.
Dessa företag gjorde fisket möjligt förra året:
Harrkungens Fiske Linde Golfklubb MM Hunt & Forestry Bergslagsdelikatesser AB Karl Hedin Björkmans Bil Teknikservice Linde Energi Egeryds Golv & Kakel Mellansverige AB
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Bilbrand orsakade trafikstopp
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvä...
Viadukt stängd i månader
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Fö...