Ädel fångst att vänta i Dalkarlshyttan i år också. Foto: Stefan Nordqvist
Fortsatt samarbete ger fortsatt fiskafänge i Dalkarlshyttan
Fjolårets succé med fritt ädelfiske i Dalkarlshytteån, kommer att fortsätta i samma stil även i år. Enligt planerna kommer man under året att sätta ut närmare ett ton regnbåge under säsongens gång.
– Tack vare alla företag som ställer upp på det här, kan vi fortsätta att sätta ut fisk i Dalkarlshyttan även i år, kommenterar Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske som i samarbete med LindeNytt och Lindessjöns FVO står bakom arrangemanget.
800 kilo ädelfisk sattes ut under förra året – fisk som allmänheten sedan kunde fiska upp helt gratis. Konceptet blev mycket uppskattat, inte minst bland barn och unga. Dessutom möjliggjorde det kommunala bolaget, LIBO, för människor med funktionsnedsättning att fiska från en handikappbrygga.
– Det är så roligt att se, hur ungdomarna cyklar ner dit varje dag och har roligt – och får fisk också. Det är just det här det handlar om, påpekar Stefan Nordqvist.
Stefan Nordqvist med Dalkarlshytteån i bakgrunden. Privat foto.
Att följa sedvanligt koncept för att finansiera ädelfisket, finns inte på Nordqvists sjökort.
– Det har varit en del åsikter om att vi borde ha fiskekort, men då faller ju hela grejen. Därför är det inte av intresse, säger han.
Det fria fisket har även blivit något som har börjat att uppmärksammas på andra håll i landet.
– Man hör hur det här börjar sprida sig utanför Lindesberg. Senast var det en familj från Stockholm som hade hört talas om Dalkarlshytteåns fiske och åkte hit. De var så förvånade kring det här, att de först kontaktade oss och frågade ”Är det verkligen gratis att fiska?”, ler Stefan Nordqvist.
Årets första isättning sker i slutet av maj månad. Precis som vid premiären i fjol, är det Harrkungens Fiske och Lindesbergs Golfklubb som står för fisken då. Vid premiären sätter man ut 100 kg regnbåge.
– Men det fina är att det finns mycket fisk kvar sedan förra året. Det har fiskats med framgång här under vårkanten, det innebär att fisken faktiskt trivs i ån och inte, som jag var lite orolig för, tar sig neråt och ut i sjön. Den stannar kvar och det är naturligtvis väldigt positivt för upplevelsen – att det alltid finns fisk kvar, säger Nordqvist.
Dessa företag gjorde fisket möjligt förra året:
Harrkungens Fiske Linde Golfklubb MM Hunt & Forestry Bergslagsdelikatesser AB Karl Hedin Björkmans Bil Teknikservice Linde Energi Egeryds Golv & Kakel Mellansverige AB
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.