Ädel fångst att vänta i Dalkarlshyttan i år också. Foto: Stefan Nordqvist
Fortsatt samarbete ger fortsatt fiskafänge i Dalkarlshyttan
Fjolårets succé med fritt ädelfiske i Dalkarlshytteån, kommer att fortsätta i samma stil även i år. Enligt planerna kommer man under året att sätta ut närmare ett ton regnbåge under säsongens gång.
– Tack vare alla företag som ställer upp på det här, kan vi fortsätta att sätta ut fisk i Dalkarlshyttan även i år, kommenterar Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske som i samarbete med LindeNytt och Lindessjöns FVO står bakom arrangemanget.
800 kilo ädelfisk sattes ut under förra året – fisk som allmänheten sedan kunde fiska upp helt gratis. Konceptet blev mycket uppskattat, inte minst bland barn och unga. Dessutom möjliggjorde det kommunala bolaget, LIBO, för människor med funktionsnedsättning att fiska från en handikappbrygga.
– Det är så roligt att se, hur ungdomarna cyklar ner dit varje dag och har roligt – och får fisk också. Det är just det här det handlar om, påpekar Stefan Nordqvist.
Stefan Nordqvist med Dalkarlshytteån i bakgrunden. Privat foto.
Att följa sedvanligt koncept för att finansiera ädelfisket, finns inte på Nordqvists sjökort.
– Det har varit en del åsikter om att vi borde ha fiskekort, men då faller ju hela grejen. Därför är det inte av intresse, säger han.
Det fria fisket har även blivit något som har börjat att uppmärksammas på andra håll i landet.
– Man hör hur det här börjar sprida sig utanför Lindesberg. Senast var det en familj från Stockholm som hade hört talas om Dalkarlshytteåns fiske och åkte hit. De var så förvånade kring det här, att de först kontaktade oss och frågade ”Är det verkligen gratis att fiska?”, ler Stefan Nordqvist.
Årets första isättning sker i slutet av maj månad. Precis som vid premiären i fjol, är det Harrkungens Fiske och Lindesbergs Golfklubb som står för fisken då. Vid premiären sätter man ut 100 kg regnbåge.
– Men det fina är att det finns mycket fisk kvar sedan förra året. Det har fiskats med framgång här under vårkanten, det innebär att fisken faktiskt trivs i ån och inte, som jag var lite orolig för, tar sig neråt och ut i sjön. Den stannar kvar och det är naturligtvis väldigt positivt för upplevelsen – att det alltid finns fisk kvar, säger Nordqvist.
Dessa företag gjorde fisket möjligt förra året:
Harrkungens Fiske Linde Golfklubb MM Hunt & Forestry Bergslagsdelikatesser AB Karl Hedin Björkmans Bil Teknikservice Linde Energi Egeryds Golv & Kakel Mellansverige AB
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...