Ädel fångst att vänta i Dalkarlshyttan i år också. Foto: Stefan Nordqvist
Fortsatt samarbete ger fortsatt fiskafänge i Dalkarlshyttan
Fjolårets succé med fritt ädelfiske i Dalkarlshytteån, kommer att fortsätta i samma stil även i år. Enligt planerna kommer man under året att sätta ut närmare ett ton regnbåge under säsongens gång.
– Tack vare alla företag som ställer upp på det här, kan vi fortsätta att sätta ut fisk i Dalkarlshyttan även i år, kommenterar Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske som i samarbete med LindeNytt och Lindessjöns FVO står bakom arrangemanget.
800 kilo ädelfisk sattes ut under förra året – fisk som allmänheten sedan kunde fiska upp helt gratis. Konceptet blev mycket uppskattat, inte minst bland barn och unga. Dessutom möjliggjorde det kommunala bolaget, LIBO, för människor med funktionsnedsättning att fiska från en handikappbrygga.
– Det är så roligt att se, hur ungdomarna cyklar ner dit varje dag och har roligt – och får fisk också. Det är just det här det handlar om, påpekar Stefan Nordqvist.
Stefan Nordqvist med Dalkarlshytteån i bakgrunden. Privat foto.
Att följa sedvanligt koncept för att finansiera ädelfisket, finns inte på Nordqvists sjökort.
– Det har varit en del åsikter om att vi borde ha fiskekort, men då faller ju hela grejen. Därför är det inte av intresse, säger han.
Det fria fisket har även blivit något som har börjat att uppmärksammas på andra håll i landet.
– Man hör hur det här börjar sprida sig utanför Lindesberg. Senast var det en familj från Stockholm som hade hört talas om Dalkarlshytteåns fiske och åkte hit. De var så förvånade kring det här, att de först kontaktade oss och frågade ”Är det verkligen gratis att fiska?”, ler Stefan Nordqvist.
Årets första isättning sker i slutet av maj månad. Precis som vid premiären i fjol, är det Harrkungens Fiske och Lindesbergs Golfklubb som står för fisken då. Vid premiären sätter man ut 100 kg regnbåge.
– Men det fina är att det finns mycket fisk kvar sedan förra året. Det har fiskats med framgång här under vårkanten, det innebär att fisken faktiskt trivs i ån och inte, som jag var lite orolig för, tar sig neråt och ut i sjön. Den stannar kvar och det är naturligtvis väldigt positivt för upplevelsen – att det alltid finns fisk kvar, säger Nordqvist.
Dessa företag gjorde fisket möjligt förra året:
Harrkungens Fiske Linde Golfklubb MM Hunt & Forestry Bergslagsdelikatesser AB Karl Hedin Björkmans Bil Teknikservice Linde Energi Egeryds Golv & Kakel Mellansverige AB
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...