Ädel fångst att vänta i Dalkarlshyttan i år också. Foto: Stefan Nordqvist
Fortsatt samarbete ger fortsatt fiskafänge i Dalkarlshyttan
Fjolårets succé med fritt ädelfiske i Dalkarlshytteån, kommer att fortsätta i samma stil även i år. Enligt planerna kommer man under året att sätta ut närmare ett ton regnbåge under säsongens gång.
– Tack vare alla företag som ställer upp på det här, kan vi fortsätta att sätta ut fisk i Dalkarlshyttan även i år, kommenterar Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske som i samarbete med LindeNytt och Lindessjöns FVO står bakom arrangemanget.
800 kilo ädelfisk sattes ut under förra året – fisk som allmänheten sedan kunde fiska upp helt gratis. Konceptet blev mycket uppskattat, inte minst bland barn och unga. Dessutom möjliggjorde det kommunala bolaget, LIBO, för människor med funktionsnedsättning att fiska från en handikappbrygga.
– Det är så roligt att se, hur ungdomarna cyklar ner dit varje dag och har roligt – och får fisk också. Det är just det här det handlar om, påpekar Stefan Nordqvist.
Stefan Nordqvist med Dalkarlshytteån i bakgrunden. Privat foto.
Att följa sedvanligt koncept för att finansiera ädelfisket, finns inte på Nordqvists sjökort.
– Det har varit en del åsikter om att vi borde ha fiskekort, men då faller ju hela grejen. Därför är det inte av intresse, säger han.
Det fria fisket har även blivit något som har börjat att uppmärksammas på andra håll i landet.
– Man hör hur det här börjar sprida sig utanför Lindesberg. Senast var det en familj från Stockholm som hade hört talas om Dalkarlshytteåns fiske och åkte hit. De var så förvånade kring det här, att de först kontaktade oss och frågade ”Är det verkligen gratis att fiska?”, ler Stefan Nordqvist.
Årets första isättning sker i slutet av maj månad. Precis som vid premiären i fjol, är det Harrkungens Fiske och Lindesbergs Golfklubb som står för fisken då. Vid premiären sätter man ut 100 kg regnbåge.
– Men det fina är att det finns mycket fisk kvar sedan förra året. Det har fiskats med framgång här under vårkanten, det innebär att fisken faktiskt trivs i ån och inte, som jag var lite orolig för, tar sig neråt och ut i sjön. Den stannar kvar och det är naturligtvis väldigt positivt för upplevelsen – att det alltid finns fisk kvar, säger Nordqvist.
Dessa företag gjorde fisket möjligt förra året:
Harrkungens Fiske Linde Golfklubb MM Hunt & Forestry Bergslagsdelikatesser AB Karl Hedin Björkmans Bil Teknikservice Linde Energi Egeryds Golv & Kakel Mellansverige AB
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...