Konceptet ”Stand Up Comedy” ser ut att vara just vad den vuxna publiken i Lindesberg önskar som underhållning vid ett restaurangbesök. För en tid sedan hade komediklubben King Street premiär på Bistro Bellman – och detta visade sig bli en riktig succé.-Det är helt klart det bästa arrangemang vi upplevt här, kommenterar Robert Gumussoy.
Nu i helgen arrangeras den andra i raden av komedikvällar i Lindesberg och arrangörerna är mycket hoppfulla om att succén på premiären skall upprepas. King Street är ett klubbkoncept som arrangeras av Bistro Bellman och Studiefrämjandet i Lindesberg. På premiärkvällen för cirka en månad sedan, kom hela 70 matgäster för att underhållas av Thomas Oredsson och Jocke Lindkvist.
-Det är tveklöst det bästa arrangemang vi haft under alla år för den lite mer vuxna publiken. Och väldigt många av gästerna kom fram efteråt och bad oss ordna fler kvällar av detta slag. Med en sådan succé finns det bara en sak att göra, säger Robert Gumussoy och hintar på att Stand Up Comedy nu är ett etablerat faktum i Lindesberg.
-Vi kommer köra detta en gång i månaden, förtydligar han.
På lördag arrangeras nästa Stand Up Comedy och då kommer Jacob Stålhammar och Annelie Abrahamsson till stan.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.