Konceptet ”Stand Up Comedy” ser ut att vara just vad den vuxna publiken i Lindesberg önskar som underhållning vid ett restaurangbesök. För en tid sedan hade komediklubben King Street premiär på Bistro Bellman – och detta visade sig bli en riktig succé.-Det är helt klart det bästa arrangemang vi upplevt här, kommenterar Robert Gumussoy.
Nu i helgen arrangeras den andra i raden av komedikvällar i Lindesberg och arrangörerna är mycket hoppfulla om att succén på premiären skall upprepas. King Street är ett klubbkoncept som arrangeras av Bistro Bellman och Studiefrämjandet i Lindesberg. På premiärkvällen för cirka en månad sedan, kom hela 70 matgäster för att underhållas av Thomas Oredsson och Jocke Lindkvist.
-Det är tveklöst det bästa arrangemang vi haft under alla år för den lite mer vuxna publiken. Och väldigt många av gästerna kom fram efteråt och bad oss ordna fler kvällar av detta slag. Med en sådan succé finns det bara en sak att göra, säger Robert Gumussoy och hintar på att Stand Up Comedy nu är ett etablerat faktum i Lindesberg.
-Vi kommer köra detta en gång i månaden, förtydligar han.
På lördag arrangeras nästa Stand Up Comedy och då kommer Jacob Stålhammar och Annelie Abrahamsson till stan.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.