Förvaltningsrätten i Karlstad har bifallit har folkpartisten Göran Gustavssons yrkande om inhibition av beslutet om Tillväxtkassan i Bergslagen. Det betyder att beslutet i kommunfullmäktige tillsvidare inte ska gälla. Nu pågår en utredning hos förvaltningsrätten där man prövar om konstruktionen kring Tillväxtkassan är laglig eller inte.
Det var den 28 mars som folkpartisten Göran Gustavsson, ledamot i kommunfullmäktige i Lindesberg, lämnade in en överklagan till förvaltningsrätten. Gustavsson vill att rätten prövar om inrättandet av bolaget Tillväxtkassan Bergslagen AB är förenligt med lagen. Dessutom yrkade Göran Gustavsson om inhibition, det vill säga att kommunfullmäktiges beslut tills vidare inte ska gälla.
Syftet med Tillväxtkassan i Bergslagen AB är att låna ut pengar till mindre företag utan eget kapital. Samtliga kommuner i norra länsdelen har anslutit sig tillsammans med Bergslagens Sparbank. Tanken är att Lindesbergs kommun ska skjuta till 500 000 kronor. Göran Gustavsson hävdar, i sin överklagan, att beslutet strider mot kommunallagen då en kommun inte ska gynna enskilda näringsidkare samt att det inte finns lagstöd för en kommun att bedriva finansieringsverksamhet.
Förvaltningsrättens beslut att frysa verkställigheten av Tillväxtkassan gäller fram till dess rättens utredning är klar och dom fallit.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.