Resan började i en turnébuss uppe i Åmål. Igår avslutades den i Globen, samtidigt som guldkonfettin haglade över Lindesbergs, och hela Sveriges, Idol 2015. Martin Almgren tog hem hela alltihop!
Små barn som inte fyller tvåsiffrigt än på flera år deklarerar högt och tydligt för sin omgivning att de hejar på Martin. Samtidigt har både farmor och morfar tröjor med Martin Almgrens namn tryckt över bröstet. Förutom sin fenomenala, mäktiga och bergvältande röst, och otroliga känsla i det han gör, så är Martin folkkär och har fått hela Sverige att älska honom för den naturliga och genuina människa han är.
I gårdagens slutliga final av Idol 2015 stod det till en början mellan Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion. Det blev Zion som fick lämna Idol på en tredjeplats, och kvar var lastbilschauffören Martin från Lindesberg, och den unga tjejen Amanda. Efter att de båda framfört varsin låt som tittarna röstat fram, fick de ge sina versioner av vinnarlåten ”Can’t hold me down”.
Röstningen avslutades. Förra årets Idol-vinnare Lisa Ajax överlämnade kuvertet som innehöll namnet på årets Idol 2015 till Pär Lernström.
Martins namn läses upp och konfettin haglar ner. Lindesbergaren, som har tagit hela Sverige med storm och kärlek, stod som vinnare. Han kammade hem rubbet i Idol 2015.
– Nej, jag trodde inte att jag skulle vinna. Alltså, nu är det mos i hjärnan, säger Martin som är både tagen, berörd och förvånad.
Senare under kvällen, och natten, skulle det således också vankas fest.
– Det lär inte behövas mer än en halv bärs så sover jag, skrattar Martin som uppenbart har svårt att ta in allt det som just hänt.
Så vad händer nu?
– Ja du, jag tror att det blir någon skivinspelning…
LindeNytt gratulerar Martin Almgren till vinsten i Idol 2015!
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.