Resan började i en turnébuss uppe i Åmål. Igår avslutades den i Globen, samtidigt som guldkonfettin haglade över Lindesbergs, och hela Sveriges, Idol 2015. Martin Almgren tog hem hela alltihop!
Små barn som inte fyller tvåsiffrigt än på flera år deklarerar högt och tydligt för sin omgivning att de hejar på Martin. Samtidigt har både farmor och morfar tröjor med Martin Almgrens namn tryckt över bröstet. Förutom sin fenomenala, mäktiga och bergvältande röst, och otroliga känsla i det han gör, så är Martin folkkär och har fått hela Sverige att älska honom för den naturliga och genuina människa han är.
I gårdagens slutliga final av Idol 2015 stod det till en början mellan Martin Almgren, Amanda Winberg och Simon Zion. Det blev Zion som fick lämna Idol på en tredjeplats, och kvar var lastbilschauffören Martin från Lindesberg, och den unga tjejen Amanda. Efter att de båda framfört varsin låt som tittarna röstat fram, fick de ge sina versioner av vinnarlåten ”Can’t hold me down”.
Röstningen avslutades. Förra årets Idol-vinnare Lisa Ajax överlämnade kuvertet som innehöll namnet på årets Idol 2015 till Pär Lernström.
Martins namn läses upp och konfettin haglar ner. Lindesbergaren, som har tagit hela Sverige med storm och kärlek, stod som vinnare. Han kammade hem rubbet i Idol 2015.
– Nej, jag trodde inte att jag skulle vinna. Alltså, nu är det mos i hjärnan, säger Martin som är både tagen, berörd och förvånad.
Senare under kvällen, och natten, skulle det således också vankas fest.
– Det lär inte behövas mer än en halv bärs så sover jag, skrattar Martin som uppenbart har svårt att ta in allt det som just hänt.
Så vad händer nu?
– Ja du, jag tror att det blir någon skivinspelning…
LindeNytt gratulerar Martin Almgren till vinsten i Idol 2015!
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.