Idag, måndag 30 april, löper den tre månader långa vapenamnestin ut. I vårt lokalpolisområde har amnestin inneburit att en lång rad vapen inte längre riskerar att hamna i orätta händer.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen, kommenterar Morgan Beijer, tillförordnad chef för lokalpolisområde Lindesberg, Nora, Ljusnarsberg.
Totalt 58 poster har skrivits in under amnestin inom lokalpolisområdet rörande allt från vapendelar och ammunition till olika skjutvapen. Vissa vapen, framförallt gamla jaktgevär, är sådant man mer eller mindre vet skall dyka upp. Så blev fallet även den här gången.
– Det är inte ovanligt att gamla jaktvapen lämnas in, det är oftast sådant som blir kvar i ett dödsbo och anhöriga tar hand om. Det har lämnats in några stycken sådana vapen, säger Morgan Beijer vid polisen i Lindesberg.
Det som förvånar polisen, är antalet övriga skjutvapen. Totalt fem revolvrar och fjorton pistoler har lämnats in till polisen.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen. Nu är visserligen många av dessa gamla vapen, men det spelar ingen roll för så länge de är funktionella så utgör de en risk. Vi är väldigt nöjda med det här resultatet av amnestin, säger Morgan Beijer.
Fotnot: Det mest udda, som lämnades in under amnestin i vårt område, var ett bedövningsgevär.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.