Idag, måndag 30 april, löper den tre månader långa vapenamnestin ut. I vårt lokalpolisområde har amnestin inneburit att en lång rad vapen inte längre riskerar att hamna i orätta händer.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen, kommenterar Morgan Beijer, tillförordnad chef för lokalpolisområde Lindesberg, Nora, Ljusnarsberg.
Totalt 58 poster har skrivits in under amnestin inom lokalpolisområdet rörande allt från vapendelar och ammunition till olika skjutvapen. Vissa vapen, framförallt gamla jaktgevär, är sådant man mer eller mindre vet skall dyka upp. Så blev fallet även den här gången.
– Det är inte ovanligt att gamla jaktvapen lämnas in, det är oftast sådant som blir kvar i ett dödsbo och anhöriga tar hand om. Det har lämnats in några stycken sådana vapen, säger Morgan Beijer vid polisen i Lindesberg.
Det som förvånar polisen, är antalet övriga skjutvapen. Totalt fem revolvrar och fjorton pistoler har lämnats in till polisen.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen. Nu är visserligen många av dessa gamla vapen, men det spelar ingen roll för så länge de är funktionella så utgör de en risk. Vi är väldigt nöjda med det här resultatet av amnestin, säger Morgan Beijer.
Fotnot: Det mest udda, som lämnades in under amnestin i vårt område, var ett bedövningsgevär.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns Byggnadspris, Kulturstipendium och Föreningsledarstipendium. Alla kan söka stipendierna eller nominera kandidater.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.