Idag, måndag 30 april, löper den tre månader långa vapenamnestin ut. I vårt lokalpolisområde har amnestin inneburit att en lång rad vapen inte längre riskerar att hamna i orätta händer.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen, kommenterar Morgan Beijer, tillförordnad chef för lokalpolisområde Lindesberg, Nora, Ljusnarsberg.
Totalt 58 poster har skrivits in under amnestin inom lokalpolisområdet rörande allt från vapendelar och ammunition till olika skjutvapen. Vissa vapen, framförallt gamla jaktgevär, är sådant man mer eller mindre vet skall dyka upp. Så blev fallet även den här gången.
– Det är inte ovanligt att gamla jaktvapen lämnas in, det är oftast sådant som blir kvar i ett dödsbo och anhöriga tar hand om. Det har lämnats in några stycken sådana vapen, säger Morgan Beijer vid polisen i Lindesberg.
Det som förvånar polisen, är antalet övriga skjutvapen. Totalt fem revolvrar och fjorton pistoler har lämnats in till polisen.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen. Nu är visserligen många av dessa gamla vapen, men det spelar ingen roll för så länge de är funktionella så utgör de en risk. Vi är väldigt nöjda med det här resultatet av amnestin, säger Morgan Beijer.
Fotnot: Det mest udda, som lämnades in under amnestin i vårt område, var ett bedövningsgevär.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.