Idag, måndag 30 april, löper den tre månader långa vapenamnestin ut. I vårt lokalpolisområde har amnestin inneburit att en lång rad vapen inte längre riskerar att hamna i orätta händer.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen, kommenterar Morgan Beijer, tillförordnad chef för lokalpolisområde Lindesberg, Nora, Ljusnarsberg.
Totalt 58 poster har skrivits in under amnestin inom lokalpolisområdet rörande allt från vapendelar och ammunition till olika skjutvapen. Vissa vapen, framförallt gamla jaktgevär, är sådant man mer eller mindre vet skall dyka upp. Så blev fallet även den här gången.
– Det är inte ovanligt att gamla jaktvapen lämnas in, det är oftast sådant som blir kvar i ett dödsbo och anhöriga tar hand om. Det har lämnats in några stycken sådana vapen, säger Morgan Beijer vid polisen i Lindesberg.
Det som förvånar polisen, är antalet övriga skjutvapen. Totalt fem revolvrar och fjorton pistoler har lämnats in till polisen.
– Jag är faktiskt lite förvånad över det stora antalet inlämnade vapen. Nu är visserligen många av dessa gamla vapen, men det spelar ingen roll för så länge de är funktionella så utgör de en risk. Vi är väldigt nöjda med det här resultatet av amnestin, säger Morgan Beijer.
Fotnot: Det mest udda, som lämnades in under amnestin i vårt område, var ett bedövningsgevär.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.