På tisdagskvällen larmades polis till Björkhyttevägen, Hagaberg, med anledning av en misshandel som inträffat i samband med en fotbollsmatch.
– En man i 35-årsåldern är frihetsberövad och misstänkt för misshandel, kommenterar polisen i Lindesberg.
Det var strax före klockan tio på kvällen som polisen fick larm om att en vänskaplig fotbollsmatch hade fått en dramatisk och fientlig vändning. Enligt polisuppgift skall två av deltagarna blivit osams varpå den ene slog den andre i ansiktet med knuten näve.
När polispatrullen kom till platsen fanns den misstänkte kvar i området och kunde gripas. Det finns flera vittnen till händelsen, som rubriceras som misshandel. Från samma tillställning har dock ytterligare en anmälan gjorts och det skall röra ett fall av olaga hot.
– Det är inte samma individer inblandade i det här som i misshandeln från samma tidpunkt, säger Christina Hahne vid polisen i Lindesberg.
Omständigheterna kring såväl misshandeln som det olaga hotet är fortfarande oklara.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.