Fotbollssäsongen är över för IFK Lindesberg: ”Resultatet är surt”
Det blev inget kval för IFK Lindesberg. Trots att ett oavgjort resultat sätter punkt för truppens säsong i Fotbollsfemman, så var det på förhand omöjligt att nå kvalet. Både IFK Örebro och SMÅ IF tog varsin seger, vilket gjorde att Lindes sista resultat på bortaplan var ointressant för vidarespel.
– Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen.
I helgen spelade IFK Lindesberg sin sista seriematch för säsongen. Trots en sista chans på den eftertraktade kvalplatsen till Division 4, så förstod laget snabbt att läget var hopplöst. Örebro höll 3-0 mot Lillån i den första halvleken och fortsatte vidare till 7-1, medan SMÅ gjorde 3-0 på hemmaplan mot Östansjö.
– Vi märkte tidigt att det var kört när Örebro ledde med tre mål mot Lillån. Då lät vi istället alla i laget spela i säsongsavslutningen och försöka att ha en rolig eftermiddag, berättar Niklas Christensson som är tränare för IFK Lindesberg.
Säsongens sista seriematch mot bottenlaget Sköllersta slutade med truppens åttonde oavgjorda match. Båda målen kom i den andra halvleken, där Ayoub Bahzad Mahmoud blev IFK Lindesbergs enda målgörare. Bara sekunden innan domaren blåste av matchen så fick även Sköllersta in bollen i mål och kryssade till 1-1.
Saw Kuly Lo blev en av truppens främsta målgörare under säsongen. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Med bara en sista poäng till tabellen, så halkar IFK Lindesberg ner till en sjätte plats när säsongens Fotbollsfemma nu är i mål.
– Det spelar egentligen ingen roll om vi slutar femma eller sexa, resultatet är surt. Det är bara att kolla igenom höstens resultat, de är inte tillräckligt bra. Vi har förlorat lika många matcher som seriens topplag, samtidigt som i hade en kvalplats i våra egna händer medan vi saknar målgörare för att kunna ta oss hela vägen. Vi gör det första målet i fjorton av säsongens matcher, ändå vinner vi bara nio. Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen även om vi har varit för ineffektiva i matcherna, säger Niklas Christensson.
Besviken över resultatet men stolt över föreningen Även om säsongen är slut, där det slutade med en sjätte plats i en riktigt jämn tabell, så har IFK Lindesberg tagit ett rejält steg upp. Ifjol slutade truppen på en nionde plats och höll sig fyra poäng ovanför det negativa kvalet. Under denna säsong snackades det istället om att nå kvalet till Fyran.
– Sållar man ut det hela så blir det väl till slut en godkänd säsong. Man måste ändå vara stolt och glad över att föreningen har tagit ett jättekliv. Att vi har kunnat genomfört den här säsong med helt egna spelare, där vi även har kunnat lyfta upp och skolat flera unga spelare inför framtiden. Den här säsongen så har vi satsat mycket på träningsmängden, inte på värvade spelare. Vi har bara satsat på spelare i vår egna region.
Det blev 9 vinster för IFK Lindesberg under säsongens 22 matcher. Första segern kom redan i första matchen på Frövis konstgräs. Arkivbild: Timmy Lundegård
IFK Lindesberg hamnar i mitten av Fotbollsfemmans tabell, vilket säkrar en ny säsong i serien till nästa år. Hur truppen ser ut till dess är det ingen som vet, även om det finns en klar vilja om att kämpa sig tillbaka till tabelltoppen.
– Spelmässigt så tycker jag att vi har varit det bästa laget i serien och det finns fortsatt framåtanda. Vi ville gå upp till Fyran i år men vi har en treårsplan inför kommande säsong. Nu inför offseason så känner man en revanschlusta inför nästa säsong. Det är däremot långt till nästa säsong och truppen måste få plåstra om sig innan vi drar igång på nytt. Vi har absolut inte gett upp.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
20 november 2025 klockan 14:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.
Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppstä...