Fotbollssäsongen är över för IFK Lindesberg: ”Resultatet är surt”
Det blev inget kval för IFK Lindesberg. Trots att ett oavgjort resultat sätter punkt för truppens säsong i Fotbollsfemman, så var det på förhand omöjligt att nå kvalet. Både IFK Örebro och SMÅ IF tog varsin seger, vilket gjorde att Lindes sista resultat på bortaplan var ointressant för vidarespel.
– Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen.
I helgen spelade IFK Lindesberg sin sista seriematch för säsongen. Trots en sista chans på den eftertraktade kvalplatsen till Division 4, så förstod laget snabbt att läget var hopplöst. Örebro höll 3-0 mot Lillån i den första halvleken och fortsatte vidare till 7-1, medan SMÅ gjorde 3-0 på hemmaplan mot Östansjö.
– Vi märkte tidigt att det var kört när Örebro ledde med tre mål mot Lillån. Då lät vi istället alla i laget spela i säsongsavslutningen och försöka att ha en rolig eftermiddag, berättar Niklas Christensson som är tränare för IFK Lindesberg.
Säsongens sista seriematch mot bottenlaget Sköllersta slutade med truppens åttonde oavgjorda match. Båda målen kom i den andra halvleken, där Ayoub Bahzad Mahmoud blev IFK Lindesbergs enda målgörare. Bara sekunden innan domaren blåste av matchen så fick även Sköllersta in bollen i mål och kryssade till 1-1.
Saw Kuly Lo blev en av truppens främsta målgörare under säsongen. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Med bara en sista poäng till tabellen, så halkar IFK Lindesberg ner till en sjätte plats när säsongens Fotbollsfemma nu är i mål.
– Det spelar egentligen ingen roll om vi slutar femma eller sexa, resultatet är surt. Det är bara att kolla igenom höstens resultat, de är inte tillräckligt bra. Vi har förlorat lika många matcher som seriens topplag, samtidigt som i hade en kvalplats i våra egna händer medan vi saknar målgörare för att kunna ta oss hela vägen. Vi gör det första målet i fjorton av säsongens matcher, ändå vinner vi bara nio. Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen även om vi har varit för ineffektiva i matcherna, säger Niklas Christensson.
Besviken över resultatet men stolt över föreningen Även om säsongen är slut, där det slutade med en sjätte plats i en riktigt jämn tabell, så har IFK Lindesberg tagit ett rejält steg upp. Ifjol slutade truppen på en nionde plats och höll sig fyra poäng ovanför det negativa kvalet. Under denna säsong snackades det istället om att nå kvalet till Fyran.
– Sållar man ut det hela så blir det väl till slut en godkänd säsong. Man måste ändå vara stolt och glad över att föreningen har tagit ett jättekliv. Att vi har kunnat genomfört den här säsong med helt egna spelare, där vi även har kunnat lyfta upp och skolat flera unga spelare inför framtiden. Den här säsongen så har vi satsat mycket på träningsmängden, inte på värvade spelare. Vi har bara satsat på spelare i vår egna region.
Det blev 9 vinster för IFK Lindesberg under säsongens 22 matcher. Första segern kom redan i första matchen på Frövis konstgräs. Arkivbild: Timmy Lundegård
IFK Lindesberg hamnar i mitten av Fotbollsfemmans tabell, vilket säkrar en ny säsong i serien till nästa år. Hur truppen ser ut till dess är det ingen som vet, även om det finns en klar vilja om att kämpa sig tillbaka till tabelltoppen.
– Spelmässigt så tycker jag att vi har varit det bästa laget i serien och det finns fortsatt framåtanda. Vi ville gå upp till Fyran i år men vi har en treårsplan inför kommande säsong. Nu inför offseason så känner man en revanschlusta inför nästa säsong. Det är däremot långt till nästa säsong och truppen måste få plåstra om sig innan vi drar igång på nytt. Vi har absolut inte gett upp.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.