Fotbollssäsongen är över för IFK Lindesberg: ”Resultatet är surt”
Det blev inget kval för IFK Lindesberg. Trots att ett oavgjort resultat sätter punkt för truppens säsong i Fotbollsfemman, så var det på förhand omöjligt att nå kvalet. Både IFK Örebro och SMÅ IF tog varsin seger, vilket gjorde att Lindes sista resultat på bortaplan var ointressant för vidarespel.
– Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen.
I helgen spelade IFK Lindesberg sin sista seriematch för säsongen. Trots en sista chans på den eftertraktade kvalplatsen till Division 4, så förstod laget snabbt att läget var hopplöst. Örebro höll 3-0 mot Lillån i den första halvleken och fortsatte vidare till 7-1, medan SMÅ gjorde 3-0 på hemmaplan mot Östansjö.
– Vi märkte tidigt att det var kört när Örebro ledde med tre mål mot Lillån. Då lät vi istället alla i laget spela i säsongsavslutningen och försöka att ha en rolig eftermiddag, berättar Niklas Christensson som är tränare för IFK Lindesberg.
Säsongens sista seriematch mot bottenlaget Sköllersta slutade med truppens åttonde oavgjorda match. Båda målen kom i den andra halvleken, där Ayoub Bahzad Mahmoud blev IFK Lindesbergs enda målgörare. Bara sekunden innan domaren blåste av matchen så fick även Sköllersta in bollen i mål och kryssade till 1-1.
Saw Kuly Lo blev en av truppens främsta målgörare under säsongen. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Med bara en sista poäng till tabellen, så halkar IFK Lindesberg ner till en sjätte plats när säsongens Fotbollsfemma nu är i mål.
– Det spelar egentligen ingen roll om vi slutar femma eller sexa, resultatet är surt. Det är bara att kolla igenom höstens resultat, de är inte tillräckligt bra. Vi har förlorat lika många matcher som seriens topplag, samtidigt som i hade en kvalplats i våra egna händer medan vi saknar målgörare för att kunna ta oss hela vägen. Vi gör det första målet i fjorton av säsongens matcher, ändå vinner vi bara nio. Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen även om vi har varit för ineffektiva i matcherna, säger Niklas Christensson.
Besviken över resultatet men stolt över föreningen Även om säsongen är slut, där det slutade med en sjätte plats i en riktigt jämn tabell, så har IFK Lindesberg tagit ett rejält steg upp. Ifjol slutade truppen på en nionde plats och höll sig fyra poäng ovanför det negativa kvalet. Under denna säsong snackades det istället om att nå kvalet till Fyran.
– Sållar man ut det hela så blir det väl till slut en godkänd säsong. Man måste ändå vara stolt och glad över att föreningen har tagit ett jättekliv. Att vi har kunnat genomfört den här säsong med helt egna spelare, där vi även har kunnat lyfta upp och skolat flera unga spelare inför framtiden. Den här säsongen så har vi satsat mycket på träningsmängden, inte på värvade spelare. Vi har bara satsat på spelare i vår egna region.
Det blev 9 vinster för IFK Lindesberg under säsongens 22 matcher. Första segern kom redan i första matchen på Frövis konstgräs. Arkivbild: Timmy Lundegård
IFK Lindesberg hamnar i mitten av Fotbollsfemmans tabell, vilket säkrar en ny säsong i serien till nästa år. Hur truppen ser ut till dess är det ingen som vet, även om det finns en klar vilja om att kämpa sig tillbaka till tabelltoppen.
– Spelmässigt så tycker jag att vi har varit det bästa laget i serien och det finns fortsatt framåtanda. Vi ville gå upp till Fyran i år men vi har en treårsplan inför kommande säsong. Nu inför offseason så känner man en revanschlusta inför nästa säsong. Det är däremot långt till nästa säsong och truppen måste få plåstra om sig innan vi drar igång på nytt. Vi har absolut inte gett upp.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Pågående snöröjning på Smedjegatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.