Foto: Camilla Lagerman

Fotbollssäsongen är över för IFK Lindesberg: ”Resultatet är surt”

Det blev inget kval för IFK Lindesberg. Trots att ett oavgjort resultat sätter punkt för truppens säsong i Fotbollsfemman, så var det på förhand omöjligt att nå kvalet. Både IFK Örebro och SMÅ IF tog varsin seger, vilket gjorde att Lindes sista resultat på bortaplan var ointressant för vidarespel.
– Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen.

I helgen spelade IFK Lindesberg sin sista seriematch för säsongen. Trots en sista chans på den eftertraktade kvalplatsen till Division 4, så förstod laget snabbt att läget var hopplöst. Örebro höll 3-0 mot Lillån i den första halvleken och fortsatte vidare till 7-1, medan SMÅ gjorde 3-0 på hemmaplan mot Östansjö.

– Vi märkte tidigt att det var kört när Örebro ledde med tre mål mot Lillån. Då lät vi istället alla i laget spela i säsongsavslutningen och försöka att ha en rolig eftermiddag, berättar Niklas Christensson som är tränare för IFK Lindesberg.

Säsongens sista seriematch mot bottenlaget Sköllersta slutade med truppens åttonde oavgjorda match. Båda målen kom i den andra halvleken, där Ayoub Bahzad Mahmoud blev IFK Lindesbergs enda målgörare. Bara sekunden innan domaren blåste av matchen så fick även Sköllersta in bollen i mål och kryssade till 1-1.

Saw Kuly Lo blev en av truppens främsta målgörare under säsongen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Med bara en sista poäng till tabellen, så halkar IFK Lindesberg ner till en sjätte plats när säsongens Fotbollsfemma nu är i mål.

– Det spelar egentligen ingen roll om vi slutar femma eller sexa, resultatet är surt. Det är bara att kolla igenom höstens resultat, de är inte tillräckligt bra. Vi har förlorat lika många matcher som seriens topplag, samtidigt som i hade en kvalplats i våra egna händer medan vi saknar målgörare för att kunna ta oss hela vägen. Vi gör det första målet i fjorton av säsongens matcher, ändå vinner vi bara nio. Lite besviken är jag, för vi har varit bra nog för att vara med i toppen även om vi har varit för ineffektiva i matcherna, säger Niklas Christensson.

Besviken över resultatet men stolt över föreningen
Även om säsongen är slut, där det slutade med en sjätte plats i en riktigt jämn tabell, så har IFK Lindesberg tagit ett rejält steg upp. Ifjol slutade truppen på en nionde plats och höll sig fyra poäng ovanför det negativa kvalet. Under denna säsong snackades det istället om att nå kvalet till Fyran.

– Sållar man ut det hela så blir det väl till slut en godkänd säsong. Man måste ändå vara stolt och glad över att föreningen har tagit ett jättekliv. Att vi har kunnat genomfört den här säsong med helt egna spelare, där vi även har kunnat lyfta upp och skolat flera unga spelare inför framtiden. Den här säsongen så har vi satsat mycket på träningsmängden, inte på värvade spelare. Vi har bara satsat på spelare i vår egna region.

Det blev 9 vinster för IFK Lindesberg under säsongens 22 matcher. Första segern kom redan i första matchen på Frövis konstgräs. Arkivbild: Timmy Lundegård

IFK Lindesberg hamnar i mitten av Fotbollsfemmans tabell, vilket säkrar en ny säsong i serien till nästa år. Hur truppen ser ut till dess är det ingen som vet, även om det finns en klar vilja om att kämpa sig tillbaka till tabelltoppen.

– Spelmässigt så tycker jag att vi har varit det bästa laget i serien och det finns fortsatt framåtanda. Vi ville gå upp till Fyran i år men vi har en treårsplan inför kommande säsong. Nu inför offseason så känner man en revanschlusta inför nästa säsong. Det är däremot långt till nästa säsong och truppen måste få plåstra om sig innan vi drar igång på nytt. Vi har absolut inte gett upp.

Publicerad 12 oktober 2023 klockan 19:24

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.

28 mars 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik fr...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man ...
25 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.

24 mars 2026 klockan 12:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.

23 mars 2026 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Valborgsmässoaftonen i Lindesberg 2025. Arkivfoto: Freja Einarsson

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.

20 mars 2026 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg

Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen ...

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, ...

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och ...
12 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motst...
11 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsv...
11 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-05

2026-03-04

2026-03-04

2026-03-03

2026-03-29 20:42