FotoFredag: Älgmöte i magiskt morgonljus och tjock dimma
Jag fortsätter denna vecka i samma spår som senast: Älgar. Jag har under den senaste tiden haft lyckan att hitta älgar under mina tidiga morgonrundor. I denna veckas FotoFredag ska jag berätta om dessa möten och visa de bilder som kom ut av det.
Annons
Möte 1: Hela älgfamiljen i magiskt ljus
Jag vaknade tidigt på morgonen och velade om jag skulle åka en liten runda eller inte. Som nästan alltid så slutade med en bilrunda. Jag är mitt i utforskandet av nya marker och valde att åka en annan väg runt min rutt denna morgon. Solen var på väg upp och jag kom till ett skogsområde där dagens första solljus låg så otroligt rätt. Skogen var upplyst av vackert morgonljus och det kunde knappast bli bättre.
Foto: Sami Rahkonen
Lite längre in i detta skogsområde fick jag syn på en älgko. En väldigt vacker älgko. Jag lade märke till att hon verkade ha fokus på annat än bara mig även fast hon höll koll på mig. Jag lyckades ta några fina översiktsbilder och även några porträttbilder.
Foto: Sami Rahkonen
Plötsligt reste sig hennes kalv upp bredvid henne och ville söka skydd hos mamma och jag lyckades då ta en av mina absolut bästa bilder på älgko och kalv. Det var dock inte slut där. Både älgkon och kalven tittade mer och mer bort från mig och då ser jag en älgtjur längre bort som jag antar var ute efter älgkon då det nu är parningstider för älgar.
Foto: Sami Rahkonen
Jag tog snabbt några översiktsbilder på hela familjen och åkte sedan vidare. Det var en väldigt fin morgon med ett oslagbart fotoljus.
Möte 2: Skogens konung i tjock dimma
Det hade regnat hela natten och jag vaknade och såg att det var väldigt dimmigt ute. Det regnade fortfarande så jag lade mig i sängen igen. Sen kom den där magkänslan som jag är otroligt glad över att ha, men kan inte beskriva den i ord. Vilket som. Fem minuter senare var jag påklädd och kamerorna var redo för ännu en morgonrunda i vildmarken. Jag anade att älgjakten skulle starta någon gång denna vecka, men hade ingen koll på exakt datum – men det skrämmer inte mig. Det är ju även högtid för mig som älskar att fotografera vilt. Speciellt älgar.
Foto: Sami Rahkonen
Denna morgon hade jag planer att åka till ett område längre bort för att kanske kunna fota kronhjort. Jag insåg dock att det ljusnade och jag skulle inte hinna till platsen innan det hade blivit för ljust, så jag ändrade min rutt och åkte till den plats där jag såg min första älg på dessa nya marker sedan min flytt.
Jag fick åka saktare än vanligt p.g.a. regnet och dimman. Jag närmade mig området och passerade ett jakttorn och tittade ut mot den lilla gömda skogsplätten som denna morgon var fylld av tjock dimma. Men därute stod det någonting. Det var skogens konung insvept i dimma. Jag tog några bilder inifrån bilen och insåg att värmen från bilen mötte kylan utanför och då skapades det som ett luftfilter mellan mig och älgen och det var svårt att få en riktigt skarp bild, så jag chansade att smyga ut ur bilen för att kanske kunna få bättre skärpa.
Foto: Sami Rahkonen
Älgtjuren var trygg med min närvaro. Jag fick 5-10 minuter med tjuren och jag hann även prova min nya mobiltelefons kamera som sägs vara en av de bästa på marknaden. Älgtjuren smög sig sakta in i den tjockare dimman och jag valde att rulla vidare med bilen. När jag sedan åkte hemåt mötte jag ett jaktlag som var på väg ut i skogarna. På radion sade de att älgjakten startade just denna morgon. /Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Ett höstlov fyllt med aktiviteter
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från ...
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FotoFredag: Älgjakt i dimma
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt - men när jag väl kom ut med ...
Stort antal vargar får fällas i länet
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med ...