FotoFredag: Älgmöte i magiskt morgonljus och tjock dimma
Jag fortsätter denna vecka i samma spår som senast: Älgar. Jag har under den senaste tiden haft lyckan att hitta älgar under mina tidiga morgonrundor. I denna veckas FotoFredag ska jag berätta om dessa möten och visa de bilder som kom ut av det.
Möte 1: Hela älgfamiljen i magiskt ljus
Jag vaknade tidigt på morgonen och velade om jag skulle åka en liten runda eller inte. Som nästan alltid så slutade med en bilrunda. Jag är mitt i utforskandet av nya marker och valde att åka en annan väg runt min rutt denna morgon. Solen var på väg upp och jag kom till ett skogsområde där dagens första solljus låg så otroligt rätt. Skogen var upplyst av vackert morgonljus och det kunde knappast bli bättre.
Foto: Sami Rahkonen
Lite längre in i detta skogsområde fick jag syn på en älgko. En väldigt vacker älgko. Jag lade märke till att hon verkade ha fokus på annat än bara mig även fast hon höll koll på mig. Jag lyckades ta några fina översiktsbilder och även några porträttbilder.
Foto: Sami Rahkonen
Plötsligt reste sig hennes kalv upp bredvid henne och ville söka skydd hos mamma och jag lyckades då ta en av mina absolut bästa bilder på älgko och kalv. Det var dock inte slut där. Både älgkon och kalven tittade mer och mer bort från mig och då ser jag en älgtjur längre bort som jag antar var ute efter älgkon då det nu är parningstider för älgar.
Foto: Sami Rahkonen
Jag tog snabbt några översiktsbilder på hela familjen och åkte sedan vidare. Det var en väldigt fin morgon med ett oslagbart fotoljus.
Möte 2: Skogens konung i tjock dimma
Det hade regnat hela natten och jag vaknade och såg att det var väldigt dimmigt ute. Det regnade fortfarande så jag lade mig i sängen igen. Sen kom den där magkänslan som jag är otroligt glad över att ha, men kan inte beskriva den i ord. Vilket som. Fem minuter senare var jag påklädd och kamerorna var redo för ännu en morgonrunda i vildmarken. Jag anade att älgjakten skulle starta någon gång denna vecka, men hade ingen koll på exakt datum – men det skrämmer inte mig. Det är ju även högtid för mig som älskar att fotografera vilt. Speciellt älgar.
Foto: Sami Rahkonen
Denna morgon hade jag planer att åka till ett område längre bort för att kanske kunna fota kronhjort. Jag insåg dock att det ljusnade och jag skulle inte hinna till platsen innan det hade blivit för ljust, så jag ändrade min rutt och åkte till den plats där jag såg min första älg på dessa nya marker sedan min flytt.
Jag fick åka saktare än vanligt p.g.a. regnet och dimman. Jag närmade mig området och passerade ett jakttorn och tittade ut mot den lilla gömda skogsplätten som denna morgon var fylld av tjock dimma. Men därute stod det någonting. Det var skogens konung insvept i dimma. Jag tog några bilder inifrån bilen och insåg att värmen från bilen mötte kylan utanför och då skapades det som ett luftfilter mellan mig och älgen och det var svårt att få en riktigt skarp bild, så jag chansade att smyga ut ur bilen för att kanske kunna få bättre skärpa.
Foto: Sami Rahkonen
Älgtjuren var trygg med min närvaro. Jag fick 5-10 minuter med tjuren och jag hann även prova min nya mobiltelefons kamera som sägs vara en av de bästa på marknaden. Älgtjuren smög sig sakta in i den tjockare dimman och jag valde att rulla vidare med bilen. När jag sedan åkte hemåt mötte jag ett jaktlag som var på väg ut i skogarna. På radion sade de att älgjakten startade just denna morgon. /Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...