FotoFredag: Att använda dis och dimma som ett verktyg
I denna veckas FotoFredag ska jag visa hur jag drar nytta av dis och dimma i mina fotografier.
Foto: Sami Rahkonen
Vi börjar nu gå mot hösten och det blir kyligare utomhus. Hösten är en av mina favorit årstider. Luften känns friskare än någonsin och alla vackra höstfärger tar över. Sen blir det disigare och dimmigare utomhus.
Foto: Sami Rahkonen
Som naturfotograf så använder jag detta till min fördel. Som fotograf kan det vara bra att vara lite kreativ och tänka utanför ramen. Man behöver inte följa normen. Dis och dimma kan skapa en kraftull effekt i ens fotografier.
Foto: Sami Rahkonen
När det är disigt utomhus så kan man ha en sikt på uppåt 10 km men när det dimmigt utomhus så kan sikten vara så kort som under en kilometer. Det är stor skillnad och jag föredrar båda väderförhållandena för olika typer av fotografier.
Foto: Sami Rahkonen
Dis och dimma brukar även leda till svårigheter för mig som fotograf. Jag får sämre sikt och det är svårt för kameran och objektivet att hitta fokus. I dagens moderna kameror finns en del funktioner som underlättar för dessa situationer men för de som inte äger en modernare kamera med alla dessa funktioner så är mitt tips att använda manuell fokusering.
Foto: Sami Rahkonen
En bild på ett landskap är betydligt mycket enklare att fotografera i dessa väderförhållanden än exempelvis ett vilt djur som står på ett långt avstånd. Ju mer dis och dimma som samlas mellan dig och motivet desto svårare är det att hitta fokus.
Foto: Sami Rahkonen
Dessa bilder är några av de jag har tagit där dis och dimma har haft en avgörande roll till slutresultatet av bilden.
Foto: Sami Rahkonen
Tack för denna fredag – på återseende snart igen.
/Sami Rahkonen
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.
Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...