När man är ute och fotograferar så är det lätt att man endast stannar upp vid de där självklara motiven. Säg exempelvis att jag får se en fin fågel. De första många skulle tänka är nog att just ta ett kort på bara fågeln. Jag har under de senaste åren börjat tänka annorlunda.
Jag skulle ju också fota den fina fågeln, men jag skulle först och främst försöka få med lite av miljön runt denna fågel eller kanske försöka fota någon specifik detalj hos fågeln istället för att direkt välja den vanliga positioneringen av fågeln mitt i bilden.
Foto: Sami Rahkonen
För två veckor sedan så besökte jag ett naturreservat som för mig var helt nytt. Jag har åkt där några gånger och det finns en specifik plats i reservatet som jag väntat på att få fotografera – men det där perfekta ljuset har lyst med sin frånvaro. Tills nu! Nu var det äntligen ett bra fotoljus, med tyvärr blev det inte som jag hade tänkt mig. Ljuset var bra men de olika vinklarna som jag fotade ifrån var inte som jag hade hoppats på.
Foto: Sami Rahkonen
Jag gick tillbaka mot bilen och kommer till en liten nedförsbacke och jag tittade lite fort till min vänstra sida och på bara några sekunder så såg jag en scen som jag bara var tvungen att fånga på bild. Det var klurigt då jag stod mitt i en nedförsbacke och att det var ett elstängsel mellan mig och den scen som jag skulle fånga på bild. Som tur är så har jag ett väldigt flexibelt stativ som verkligen är som gjort för scenarion som detta. Stativet och kameran var rätt inställda och nu fanns bara ett problem kvar: Elstängslet.
Foto: Sami Rahkonen
Det var tur att det jag ville fånga på bild var lite längre bort, så jag zoomade in lite med mitt objektiv så bilden blev lite tajtare och mer intim och det ledde även till att delar av elstängslet inte blev med på bild. Jag fastnade först och främst för själva landskapet men någonting som verkligen fick mig att smälta var höstens alla vackra färger. Det var en speciell stund jag hade denna morgon. Tanken var till en början att jag bara skulle åka ut en snabbis på morgonen för att sedan åka hem och äta frukost, men det slutade med att jag var hemma igen först till lunch…
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Ingela Björkman, HR-chef Sparbanken Bergslagen, tillsammans med tre Drömjobbare 2025: Imran Ali, Emil Skoglund, Axel Tuomisto, samt Jonathan Rudman, VD Emax. Arkivfoto: Privat
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Viktig hemmaseger för LIF
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad...