När man är ute och fotograferar så är det lätt att man endast stannar upp vid de där självklara motiven. Säg exempelvis att jag får se en fin fågel. De första många skulle tänka är nog att just ta ett kort på bara fågeln. Jag har under de senaste åren börjat tänka annorlunda.
Jag skulle ju också fota den fina fågeln, men jag skulle först och främst försöka få med lite av miljön runt denna fågel eller kanske försöka fota någon specifik detalj hos fågeln istället för att direkt välja den vanliga positioneringen av fågeln mitt i bilden.
Foto: Sami Rahkonen
För två veckor sedan så besökte jag ett naturreservat som för mig var helt nytt. Jag har åkt där några gånger och det finns en specifik plats i reservatet som jag väntat på att få fotografera – men det där perfekta ljuset har lyst med sin frånvaro. Tills nu! Nu var det äntligen ett bra fotoljus, med tyvärr blev det inte som jag hade tänkt mig. Ljuset var bra men de olika vinklarna som jag fotade ifrån var inte som jag hade hoppats på.
Foto: Sami Rahkonen
Jag gick tillbaka mot bilen och kommer till en liten nedförsbacke och jag tittade lite fort till min vänstra sida och på bara några sekunder så såg jag en scen som jag bara var tvungen att fånga på bild. Det var klurigt då jag stod mitt i en nedförsbacke och att det var ett elstängsel mellan mig och den scen som jag skulle fånga på bild. Som tur är så har jag ett väldigt flexibelt stativ som verkligen är som gjort för scenarion som detta. Stativet och kameran var rätt inställda och nu fanns bara ett problem kvar: Elstängslet.
Foto: Sami Rahkonen
Det var tur att det jag ville fånga på bild var lite längre bort, så jag zoomade in lite med mitt objektiv så bilden blev lite tajtare och mer intim och det ledde även till att delar av elstängslet inte blev med på bild. Jag fastnade först och främst för själva landskapet men någonting som verkligen fick mig att smälta var höstens alla vackra färger. Det var en speciell stund jag hade denna morgon. Tanken var till en början att jag bara skulle åka ut en snabbis på morgonen för att sedan åka hem och äta frukost, men det slutade med att jag var hemma igen först till lunch…
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln