När man är ute och fotograferar så är det lätt att man endast stannar upp vid de där självklara motiven. Säg exempelvis att jag får se en fin fågel. De första många skulle tänka är nog att just ta ett kort på bara fågeln. Jag har under de senaste åren börjat tänka annorlunda.
Jag skulle ju också fota den fina fågeln, men jag skulle först och främst försöka få med lite av miljön runt denna fågel eller kanske försöka fota någon specifik detalj hos fågeln istället för att direkt välja den vanliga positioneringen av fågeln mitt i bilden.
Foto: Sami Rahkonen
För två veckor sedan så besökte jag ett naturreservat som för mig var helt nytt. Jag har åkt där några gånger och det finns en specifik plats i reservatet som jag väntat på att få fotografera – men det där perfekta ljuset har lyst med sin frånvaro. Tills nu! Nu var det äntligen ett bra fotoljus, med tyvärr blev det inte som jag hade tänkt mig. Ljuset var bra men de olika vinklarna som jag fotade ifrån var inte som jag hade hoppats på.
Foto: Sami Rahkonen
Jag gick tillbaka mot bilen och kommer till en liten nedförsbacke och jag tittade lite fort till min vänstra sida och på bara några sekunder så såg jag en scen som jag bara var tvungen att fånga på bild. Det var klurigt då jag stod mitt i en nedförsbacke och att det var ett elstängsel mellan mig och den scen som jag skulle fånga på bild. Som tur är så har jag ett väldigt flexibelt stativ som verkligen är som gjort för scenarion som detta. Stativet och kameran var rätt inställda och nu fanns bara ett problem kvar: Elstängslet.
Foto: Sami Rahkonen
Det var tur att det jag ville fånga på bild var lite längre bort, så jag zoomade in lite med mitt objektiv så bilden blev lite tajtare och mer intim och det ledde även till att delar av elstängslet inte blev med på bild. Jag fastnade först och främst för själva landskapet men någonting som verkligen fick mig att smälta var höstens alla vackra färger. Det var en speciell stund jag hade denna morgon. Tanken var till en början att jag bara skulle åka ut en snabbis på morgonen för att sedan åka hem och äta frukost, men det slutade med att jag var hemma igen först till lunch…
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Kvinna skadad i explosion på fabrik
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård...