När det kommer till utrustning så finns många alternativ för oss fotografer. Marknaden utvecklas hela tiden och jag känner personligen att utvecklingen går för fort framåt. Vi fotografer tänker och tycker olika. En fråga som alltid kommer upp när det talas om utrustning och specifikt objektiv är… ”ska jag ha ett objektiv som kan zooma mellan olika brännvidder eller ska jag ha en fast brännvidd”. Dessa frågor kommer oftast på tal inom landskapsfotografering och djur/fågel fotografering.
De finns för- och nackdelar med både en zoom och en fast optik. Personligen så föredrar jag en zoomoptik. Många av mina fotografier skulle inte existera idag om det inte vore just för att jag hade en zoom vid fototillfället. Djur och fåglar är motiv som oftast rör sig och det finns många situationer där dessa motiv har kommit mig närmare och i dessa lägen så kan jag bara zooma in och åtminstone få en chans att ta en bild. Skulle jag i samma situation ha haft en fast brännvidd så skulle jag få backa bakåt för att kunna fokusera på motivet som närmar sig eller sp får jag bara känna mig besegrad och kämpa vidare. De finns många fördelar med fast brännvidd också men för min typ av fotografering så är en zoomoptik det självklara valet.
I den här veckans FotoFredag tänkte jag visa några bilder som exempel från ett liknande scenario som jag beskrev tidigare.
Foto: Sami Rahkonen
Förra veckan besökte jag en närliggande sjö där jag sedan tidigare vet om att de finns mycket småfågel. Jag tog min vanliga promenadslinga med kameran och när jag sedan skulle tillbaka till bilen så hörde jag ett bekant läte som jag tyvärr inte hade hört på väldigt länge. Jag tittade mig omkring och såg en av fåglarna och bara någon sekund senare så var jag omringad av en och samma fågelart, som jag för övrigt tycker är den absolut sötaste fågeln som jag har fotograferat. Jag talar om stjärtmesen.
Foto: Sami Rahkonen
Denna söta dunboll till fågel har många smeknamn bland oss alla men det är något speciellt när det där lilla pipet till läte och den där nyfikenheten visar sig. Jag hade plötsligt 10-15 st. stjärtmesar runt omkring mig och det fanns en individ som kom lite för nära och var lite för nyfiken, men som tur var så hade jag min telezoom på kameran och det var det som gjorde så att jag kunde fota denna ur gulliga fågel på bara några meters avstånd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD KL. 12.07: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten ha skadats, men var vid medvetande. Det är oklart hur allvarliga skadorna är. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.