När det kommer till utrustning så finns många alternativ för oss fotografer. Marknaden utvecklas hela tiden och jag känner personligen att utvecklingen går för fort framåt. Vi fotografer tänker och tycker olika. En fråga som alltid kommer upp när det talas om utrustning och specifikt objektiv är… ”ska jag ha ett objektiv som kan zooma mellan olika brännvidder eller ska jag ha en fast brännvidd”. Dessa frågor kommer oftast på tal inom landskapsfotografering och djur/fågel fotografering.
De finns för- och nackdelar med både en zoom och en fast optik. Personligen så föredrar jag en zoomoptik. Många av mina fotografier skulle inte existera idag om det inte vore just för att jag hade en zoom vid fototillfället. Djur och fåglar är motiv som oftast rör sig och det finns många situationer där dessa motiv har kommit mig närmare och i dessa lägen så kan jag bara zooma in och åtminstone få en chans att ta en bild. Skulle jag i samma situation ha haft en fast brännvidd så skulle jag få backa bakåt för att kunna fokusera på motivet som närmar sig eller sp får jag bara känna mig besegrad och kämpa vidare. De finns många fördelar med fast brännvidd också men för min typ av fotografering så är en zoomoptik det självklara valet.
I den här veckans FotoFredag tänkte jag visa några bilder som exempel från ett liknande scenario som jag beskrev tidigare.
Foto: Sami Rahkonen
Förra veckan besökte jag en närliggande sjö där jag sedan tidigare vet om att de finns mycket småfågel. Jag tog min vanliga promenadslinga med kameran och när jag sedan skulle tillbaka till bilen så hörde jag ett bekant läte som jag tyvärr inte hade hört på väldigt länge. Jag tittade mig omkring och såg en av fåglarna och bara någon sekund senare så var jag omringad av en och samma fågelart, som jag för övrigt tycker är den absolut sötaste fågeln som jag har fotograferat. Jag talar om stjärtmesen.
Foto: Sami Rahkonen
Denna söta dunboll till fågel har många smeknamn bland oss alla men det är något speciellt när det där lilla pipet till läte och den där nyfikenheten visar sig. Jag hade plötsligt 10-15 st. stjärtmesar runt omkring mig och det fanns en individ som kom lite för nära och var lite för nyfiken, men som tur var så hade jag min telezoom på kameran och det var det som gjorde så att jag kunde fota denna ur gulliga fågel på bara några meters avstånd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...