När det kommer till utrustning så finns många alternativ för oss fotografer. Marknaden utvecklas hela tiden och jag känner personligen att utvecklingen går för fort framåt. Vi fotografer tänker och tycker olika. En fråga som alltid kommer upp när det talas om utrustning och specifikt objektiv är… ”ska jag ha ett objektiv som kan zooma mellan olika brännvidder eller ska jag ha en fast brännvidd”. Dessa frågor kommer oftast på tal inom landskapsfotografering och djur/fågel fotografering.
De finns för- och nackdelar med både en zoom och en fast optik. Personligen så föredrar jag en zoomoptik. Många av mina fotografier skulle inte existera idag om det inte vore just för att jag hade en zoom vid fototillfället. Djur och fåglar är motiv som oftast rör sig och det finns många situationer där dessa motiv har kommit mig närmare och i dessa lägen så kan jag bara zooma in och åtminstone få en chans att ta en bild. Skulle jag i samma situation ha haft en fast brännvidd så skulle jag få backa bakåt för att kunna fokusera på motivet som närmar sig eller sp får jag bara känna mig besegrad och kämpa vidare. De finns många fördelar med fast brännvidd också men för min typ av fotografering så är en zoomoptik det självklara valet.
I den här veckans FotoFredag tänkte jag visa några bilder som exempel från ett liknande scenario som jag beskrev tidigare.
Foto: Sami Rahkonen
Förra veckan besökte jag en närliggande sjö där jag sedan tidigare vet om att de finns mycket småfågel. Jag tog min vanliga promenadslinga med kameran och när jag sedan skulle tillbaka till bilen så hörde jag ett bekant läte som jag tyvärr inte hade hört på väldigt länge. Jag tittade mig omkring och såg en av fåglarna och bara någon sekund senare så var jag omringad av en och samma fågelart, som jag för övrigt tycker är den absolut sötaste fågeln som jag har fotograferat. Jag talar om stjärtmesen.
Foto: Sami Rahkonen
Denna söta dunboll till fågel har många smeknamn bland oss alla men det är något speciellt när det där lilla pipet till läte och den där nyfikenheten visar sig. Jag hade plötsligt 10-15 st. stjärtmesar runt omkring mig och det fanns en individ som kom lite för nära och var lite för nyfiken, men som tur var så hade jag min telezoom på kameran och det var det som gjorde så att jag kunde fota denna ur gulliga fågel på bara några meters avstånd.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Här ska minnessten för veteraner resas
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett ...
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...