I takt med att dagarna blir mörkare, öppnar sig en ny värld att fotografera.
Sommaren är snart över och solen går ner tidigare på kvällarna. Höstens småkyliga vindar har redan smugit sig på under de dagar som haft lägre temperatur utomhus.
Jag tycker om hösten. En solig och fin höstdag är inte fy skam det heller. När det kommer till min fotografering så brukar hösten vara en väldigt bra årstid. I alla fall för min typ av fotografering. Höstens alla vackra färger. Det kan vara dimma från tidig morgon till lunchtid. Vilt är aktiva – om inte ännu mer aktiva då vissa däggdjur går in i brunsttid.
Under denna tid på året så startar även säsongen för astro-fotografering. Att fota stjärnor, Vintergatan och norrsken är roligt – men utmanande. En kamera kan fånga detaljer som människans öga inte kan uppfatta när man riktar objektivet mot himlen.
Det ska vara en molnfri natt utan ett starkt månsken. Varma kläder och en termos med varm dryck. Sen lite kunskap kring denna typ av fotografering och tålamod. Det
brukar räcka långt.
Jag har skapat en liten samling bilder som jag har fotograferat i Bergslagen och som jag nu vill visa för er. Se bildspelet ovan.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.