Jag tänkte spinna vidare på förra veckans inslag om att det är dags att titta upp mot himlen då säsongen för astro-fotografering nu är igång. Tidigare i veckan fick vi uppleva många stjärnfall och mycket norrsken. Natten till Tisdag blev en natt att minnas då norrskenet verkligen tog över hela himlen. Vilken show det var. Någonting som kom lite i skymundan var stjärnfall. Natten till Tisdag var ju natten då meteorregnet Perseiderna skulle nå sin kulmen.
Meteorregnet Perseiderna kunde ses redan dagarna innan denna natt och det var det jag lyckades få vara med om. Natten till Måndag var jag ute och planerade min fotografering inför kommande natt och det var just då jag lyckades fånga stjärnfall på bild. Jag hade min kompis med mig och vi båda kunde räkna till att vi såg 10 stjärnfall var denna natt. Vissa stjärnfall var små men sen var det några som var intensivare och större och det är dessa man vill fånga på bild – och det lyckades jag göra också.
Så denna vecka visar jag mina fotografier som jag lyckades fånga på de bortglömda stjärnfallen – men också lite från den magiska norrskensnatten.
/Sami Rahkonen
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.