Ljuset är fotografens bästa vän – men ibland kan det bli för mycket av det och då förvandlas ljuset istället till en mindre bra vän för fotografen.
Sedan har vi de där stunderna, som oftast inte varar så länge. Tyvärr. Dessa tillfällen, när solljuset är i både perfekt höjd och rätt vinkel, så att det lyser upp ett motiv som man länge har velat fotografera i just denna typ av ljussättning.
Foto: Sami Rahkonen
Detta hände mig för några dagar sedan. Jag var ute och åkte med bilen för att få njuta lite av det värmande ljuset innan det var dags för solen att gå bakom moln igen. Jag åkte förbi ett kraftverk och tittade ned som jag alltid gör och fick se något utöver det vanliga.
Foto: Sami Rahkonen
Det perfekta ljuset där solens värme mötte vattendragets kyla och en sagolik vy skapades. Jag var bara tvungen att parkera bilen vid en lämplig plats och sedan ta med min kamerautrustning genom den höga och orörda snön för att fästa detta på bild.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget...
Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens...