FotoFredag: Fågeln jag aldrig har sett med egna ögon
Nu är det en riktig högtid för en naturfotograf och för egen del har det blivit en hel del fotografering.
Skäggdoppingar i arla morgonstund. Foto: Sami Rahkonen
Den här dagen började innan soluppgången och det första jag möttes av var två skäggdoppingar i magiskt morgonljus. Vilken start på dagen! Jag åkte vidare till en plats där jag tidigare har sett och hört mycket småfåglar. Siktet var inställt på de där fågelarterna som jag aldrig riktigt har lyckats få bra bilder av, men denna dag skulle ändra på det. Väl framme så stannade jag bilen och gjorde mig redo. Efter en stund kommer en gärdsmyg och hoppar upp på en gren i en perfekt position och började sjunga mitt framför ögonen på mig. Man tackar!
Gärdsmygen må vara en av våra allra minsta fåglar, men gör stort intryck vid varje möte. Foto: Sami Rahkonen
Jag åkte sedan vidare till en annan plats. Det dröjde inte länge förrän jag fick höra en fågelart som jag aldrig har lyckats fånga på bild eller ens har sett med egna ögon. Tillfället såg dock ut att gå upp i rök när en spillkråka plötsligt flög iväg och skrämde fågeln jag hade fokus på. Den blev visserligen skrämd och flög iväg, men till min glädje flög den upp i ett träd alldeles intill där jag stod. Spillkråkan var därmed förlåten.
Göktytan är en hackspett som jag tidigare aldrig fått chansen att se med egna ögon. Foto: Sami Rahkonen
Jag var så glad och hann även filma när denna fågelart började sjunga. Fågelarten jag pratar om är göktyta. Som sagt, det har varit många fina dagar och stunder med kameran denna vecka. /Sami
Enkelbeckasin. Foto: Sami RahkonenArla morgonstund. Foto: Sami RahkonenArla morgonstund. Foto: Sami Rahkonen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FotoFredag: Surt sa räven…
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av...
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.