FotoFredag: Fågeln jag aldrig har sett med egna ögon
Nu är det en riktig högtid för en naturfotograf och för egen del har det blivit en hel del fotografering.
Skäggdoppingar i arla morgonstund. Foto: Sami Rahkonen
Den här dagen började innan soluppgången och det första jag möttes av var två skäggdoppingar i magiskt morgonljus. Vilken start på dagen! Jag åkte vidare till en plats där jag tidigare har sett och hört mycket småfåglar. Siktet var inställt på de där fågelarterna som jag aldrig riktigt har lyckats få bra bilder av, men denna dag skulle ändra på det. Väl framme så stannade jag bilen och gjorde mig redo. Efter en stund kommer en gärdsmyg och hoppar upp på en gren i en perfekt position och började sjunga mitt framför ögonen på mig. Man tackar!
Gärdsmygen må vara en av våra allra minsta fåglar, men gör stort intryck vid varje möte. Foto: Sami Rahkonen
Jag åkte sedan vidare till en annan plats. Det dröjde inte länge förrän jag fick höra en fågelart som jag aldrig har lyckats fånga på bild eller ens har sett med egna ögon. Tillfället såg dock ut att gå upp i rök när en spillkråka plötsligt flög iväg och skrämde fågeln jag hade fokus på. Den blev visserligen skrämd och flög iväg, men till min glädje flög den upp i ett träd alldeles intill där jag stod. Spillkråkan var därmed förlåten.
Göktytan är en hackspett som jag tidigare aldrig fått chansen att se med egna ögon. Foto: Sami Rahkonen
Jag var så glad och hann även filma när denna fågelart började sjunga. Fågelarten jag pratar om är göktyta. Som sagt, det har varit många fina dagar och stunder med kameran denna vecka. /Sami
Enkelbeckasin. Foto: Sami RahkonenArla morgonstund. Foto: Sami RahkonenArla morgonstund. Foto: Sami Rahkonen
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.