Under veckan har jag besökt Kvismaren naturreservat, där vi nyligen släppte den rehabiliterade duvhöken fri. Jag sökte inga specifika fågelarter denna dag, utan parkerade bara på en lämplig plats och använde bilen som skugga och ställde sedan ut min stol och bara njöt av det ovanligt varma höstvädret.
Jag satt framför en stor vass med en liten sjö bakom sig där fåglar alltid lyfter och landar. Jag fick se väldigt många olika fågelarter flyga förbi. Många fåglar stannar till vid detta naturreservat innan de flyger vidare söderut. Så det var bara att sitta still i stolen och fotografera. Lite för bra för att vara sant kändes det som, men det är just det som är charmen med att fota vilda fåglar och djur. Det är större chans att misslyckas än att lyckas. På det viset så blir det inte för lätt utan man måste lägga ned mycket tid och ha ett tränat tålamod.
Det som var klurigt denna dag var värmen. När det är varmt utomhus och man fotograferar motiv på långa avstånd så är tyvärr risken ganska stor att det bildas som ett luftfilter mellan mig och motiven och detta leder till oskarpa bilder men jag lyckades ändå fånga några bra bilder som jag nu tänkte visa upp i veckans FotoFredag.
/Sami Rahkonen
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.